Wimbledon 2022: nieudany powrót Sereny Williams

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 28.06.2022, 23:54

Dziś na szczęście pogoda nie przeszkodziła tenisistkom i udało się nadrobić większość wczorajszych zaległości. Nie brakowało ciekawych spotkań i nie obyło się również bez kilku niespodzianek. Hitem dnia był niewątpliwie powrót na korty po rocznej przerwie, 40-letniej Amerykanki Sereny Williams, która wygrała ten turniej siedem razy.

Williams - obecnie numer 1204 - przegrała pierwszego seta z reprezentantką Francji Harmony Tan (WTA 115). Amerykanka trzy razy traciła swój najważniejszy atut, jakim jest potężny serwis, sama przełamując rywalkę dwa razy. W drugiej partii podrażniona Serena pokazała, na co ją stać. Szybko objęła prowadzenie 5:0. Rywalka zdołała w tym secie wygrać tylko jednego gema. W trzecim secie obie zawodniczki zawodził serwis. Panie przełamały się po dwa razy. Przy stanie 6:5 Francuzka miała brejka i jednocześnie piłkę meczową. Serena się wybroniła i doprowadziła do tie breaka. Tam wyszła na prowadzenie 4:1, ale rywalka dogoniła ją i doprowadziła do stanu 4:4. Kolejne punkty wygrywała ta zawodniczka, która wprowadzała piłkę do gry. Przy stanie 6:7 Serena straciła podanie, zdołała wygrać kolejny punkt, ale dwa kolejne wygrała Francuzka i to ona cieszyła się z awansu do II rundy. Mecz trwał trzy godziny i czternaście minut. W całym meczu Amerykanka posłała pięć asów i miała trzy podwójne błędy serwisowe. Imponująca jest liczba kończących uderzeń - 61. Przyczyn porażki legendy można upatrywać w wieku, braku formy, ogrania, czego efektem była duża liczba niewymuszonych błędów (53) oraz niska skuteczność pierwszego serwisu (zaledwie 62 procent).

Swój mecz pewnie wygrała jedna z najgroźniejszych rywalek Igi Świątek, Greczynka Maria Sakkari (WTA 5). Jej rywalką była australijska kwalifikantka Zoe Hives (WTA 571). Sakkari ani przez moment nie była zagrożona, mimo że rywalce udało się przełamać ją dwukrotnie w drugim secie, kiedy to nawiązała równą walkę. Doświadczenie jednak wzięło górę. Greczynka mecz zakończyła wykorzystując trzecią piłkę meczową. W całym meczu zaserwowała pięć asów, miała 19 uderzeń kończących i 25 niewymuszonych błędów. W 2. rundzie rywalką Marii Sakkari będzie Bułgarka Viktoria Tomova (WTA 112).

Ciężki pojedynek w walce o 2. rundę stoczyła finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa Amerykanka Cori Gauff (WTA 12). Rywalką 18-latki była 24-letnia Rumunka Elena Gabriela Ruse ( WTA 54). Amerykanka już na początku pierwszego seta straciła serwis. Rumunka wyszła na 2:0, by po chwili stracić prowadzenie. Gauff odrobiła straty i wyrównała na 2:2. Więcej gemów już w tym secie nastolatka nie wygrała. Dała się dwukrotnie przełamać Rumunce i przegrała wysoko seta 2:6. Drugi był wyrównany i o jego wyniku zdecydowało jedno przełamanie w szóstym gemie. Gauff wykorzystała szansę, broniła skutecznie swojego serwisu do końca i wygrała seta, wykorzystując trzecią piłkę setową. W trzecim secie panie przełamały się solidarnie po razie i do stanu 5:5 było równo. W 11. gemie, wykorzystując piątego brejka, Amerykanka przełamała rywalkę i wyszła na 6:5. Po chwili bez straty punktu wygrała swój serwis i cieszyła się z awansu do 2. rundy. Ruse przegrała głównie przez niewymuszone błędy, których popełniła aż 56. Rywalką Gauff będzie teraz inna Rumunka, Michaela Buzarnescu (WTA 127).

Swoje mecze wygrały również Barbora Krejcikova, Paula Badosa, Amanda Anisimova, Kirsten Flipkens która ogłosiła, że tegoroczny Wimbledon będzie jej ostatnim singlowym turniejem w karierze, a także byłe mistrzynie Wimbledonu Simona Halep i Petra Kvitova.

Pewną niespodzianką była porażka Amerykanki Sloane Stephens, która uległa chińskiej nastolatce, Zheng Qinwen, oraz porażka mistrzyni olimpijskiej Belindy Bencic z inną Chinką Wang Qiang.