Wimbledon: Katarzyna Kawa poza turniejem

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 29.06.2022, 22:00

Katarzyna Kawa jest trzecią Polką, która odpadła w środę na kortach Wimbledonu. Polka przegrała w dwóch setach z Tunezyjką Ons Jabeur.

W drugiej rundzie Wimbledonu naszą zawodniczkę czekało bardzo trudne zadanie. Rywalką 29-letniej Katarzyny Kawy (WTA 132) była wiceliderka rankingu 27-letnia Tunezyjka Ons Jabeur. Tunezyjka rozgrywa w tym roku sezon życia. Szturmem weszła do światowej dziesiątki, jako pierwsza tenisistka z krajów arabskich, a potem wdrapała się na pozycję wiceliderki, wygrywając kilka dużych turniejów (Madryt, Berlin). Jako pierwsza kobieta, pochodząca z kraju muzułmańskiego osiągnęła fazę ćwierćfinałową w turnieju wielkoszlemowym (Wimbledon 2021). Dotychczas Jabeur wywalczyła trzy tytuły w głównym cyklu, natomiast Polka takiego sukcesu na koncie jeszcze nie ma. Zawodniczki rywalizowały ze sobą dwukrotnie (turniej ITF w Tunisie 2014, US Open 2020) i niestety po raz trzeci rywalka okazała się lepsza. Polka w rywalizacji z Tunezyjką nie wygrała nawet seta.

Pierwszy set rozpoczął się źle dla Polki, ponieważ od razu została przełamana. W drugim gemie Polka miała piłkę na odrobienie straty, ale jej nie wykorzystała i zrobiło się 2:0 dla rywalki. Po chwili Kawa wygrała swoje podanie, przełamała Jabeur i wyrównała stan na 2:2. W dziewiątym gemie Polka po raz drugi dała się przełamać rywalce, Jabeur wykorzystała okazję i zamknęła seta, wykorzystując drugą piłkę setową.

Drugi set rozpoczął się identycznie jak pierwszy, od straty serwisu przez Polkę. Jabeur wskoczyła na wyższy poziom z łatwością wygrywała swoje serwisy, przełamała dwukrotnie Polkę i szybko zrobiło się 5:0 dla Tunezyjki. Przy stanie 0:3 Polka skorzystała z przerwy medycznej z powodu urazu prawej ręki, co na pewno przyczyniło się do jej słabszej dyspozycji w tym secie. W szóstym gemie Kawa wykazała się determinacją i powalczyła z Tunezyjką. Obroniła cztery piłki meczowe, ale przy piątej była bezradna i pożegnała się z turniejem. Na pewno do tej porażki przyczyniła się duża liczba podwójnych błędów serwisowych (pięć) oraz słaba skuteczność pierwszego serwisu (zaledwie 42 procent). Rywalką Jabeur w trzeciej rundzie będzie 19-letnia Francuzka Diane Parry (WTA 77).

Ons Jabeur (Tun) [3] vs Katarzyna Kawa (Pol) [Q] 6:4 6:0