Dzień w Innsbrucku: dla kogo kolejne medale na czas?

• Data publikacji: 25.09.2018, 08:45

Kolejny dzień i kolejne dwie konkurencje na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym. Przed południem z trasą jazdy na czas zmierzą się juniorzy. Po południu rywalizować będą kobiety z elity.

Jazda indywidualna na czas juniorów na mistrzostwach świata odbywa się od 1994 roku. Jest to konkurencja, w której Polacy mają dużo większe sukcesy niż wśród juniorek i młodzieżowców. W 2000 roku złoty medal w Plouay zdobył Piotr Mazur. Osiem lat później mistrzem świata w RPA został Michał Kwiatkowski. Wiemy, jak później potoczyła się jego kariera. Rok temu brązowy medal zdobył Filip Maciejuk. Reprezentant Polski, który wczoraj startował w kategorii orlików, przegrał z Tomem Pidcockiem i Antonio Puppio. Dwa złote medale z rzędu zdobywali Fabian Cancellara, Michaił Ignatiew i Marcel Kittel.

Podczas dzisiejszej czasówki, która rozpocznie się o 10:10, na trasie zobaczymy 71 kolarzy z roczników 2000 i 2001. Wśród nich będzie dwóch Polaków - Damian Papierski i Dawid Kuderczak, który zastąpił Michała Gałkę. Kuderczak wystartuje o 10:53:30, a Papierski o 11:37. Papierski ostatnio z dobrymi wynikami ścigał się na torze. Na mistrzostwach Europy zajął 10. miejsce. Jest on także mistrzem Polski juniorów w jeździe na czas. Dawid Kuderczak na mistrzostwach Polski zajął trzecie miejsce.

Niekwestionowanym kandydatem do złota jest Remco Evenepoel. Belg uznawany jest za największy kolarski talent na świecie. 18-latek od nowego sezonu będzie już kolarzem grupy Quick Step Floors. Belgijski kolarz jest obecnym mistrzem Europy na czas i ze startu wspólnego. W tym sezonie Evenepoel wygrał mnóstwo wyścigów, prawie wszystkie w których startował. O medal powalczy także jego rodak Ilan van Wilder. Wśród faworytów są także m.in.: Szwajcar Alexandre Balmer, Amerykanin Michael Garrison, Niemiec Michael Hessmann, Australijczyk Lucas Plapp, Rosjanin Lew Gonow, Włoch Andrea Piccolo i Holender Enzo Leijnse.

Lista startowa

Historia kobiecych czasówek na mistrzostwach świata również sięga 1994 roku. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii tej konkurencji jest Jeannie Longo, która zdobyła cztery złote i po jednym srebrnym i brązowym medalu. Jednak krajem, który wywalczył najwięcej tytułów mistrzyni świata są Stany Zjednoczone. Amerykanki sześciokrotnie stały na najwyższym stopniu podium. Polki nie zdobyły nigdy medalu. To nie zmieni się także dzisiaj. W gronie 52 startujących zabraknie reprezentantek naszego kraju. Start pierwszej zawodniczki Fernandy Yapury zaplanowany jest na 14:40, a ostatniej Annemiek van Vleuten na 15:56:30. Holenderka jest obrończynią tytułu i zwyciężczynią pięciu czasówek w tym sezonie, czyli wszystkich, w których startowała. Dominacja van Vleuten w tym roku na etapach jazdy na czas jest olbrzymia. Faworytkami do podium są też inne reprezentantki Holandii: wicemistrzyni świata Anna van der Breggen, mistrzyni Europy Ellen van Dijk i Lucinda Brand. Warto zwrócić uwagę na dwukrotną mistrzynię świata, doświadczoną Amerykankę Amber Neben.

Trasa czasówek juniorów i elity kobiet jest taka sama, jak u młodzieżowców. Nie jest ona trudna i preferuje klasycznych czasowców. Do pokonania jest około 28 kilometrów z Hall-Wattens do Innsbrucku.