Piłka wodna - MŚ: Amerykanki o krok od tytułu

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 30.06.2022, 22:38

Hegemonia amerykańskiej kobiecej drużyny waterpolowej zdaje się nie mieć końca. Mistrzynie olimpijskie, broniące tytułu mistrzyń świata, pokonały w półfinale Włoszki i o złoto zagrają z Węgierkami. Gospodynie uporały się z Holendrkami.

Amerykanki w dzisiejszym półfinale były od Włoszek bezdyskusyjnie lepsze. Już po 8 minutach gry prowadziły 3:0, a potem stopniowo powiększały przewagę, wygrywając każdą z trzech pozostałych kwart. Również w trzeciej uzyskały przewagę trzech bramek, prowadząc przed ostatnią częścią gry 10:3. Takiej starty, mimo ambitnej postawy Włoszki nie były w stanie odrobić. Amerykanki zaimponowały przede wszystkim grą zespołową, aż dziewięć wśród nich zapisało na koncie trafienia, po dwie bramki rzuciły Fattal, Haralabidis, Neushul, Gilchrist i Raney.

Zdecydowanie bardziej wyrównany był mecz Węgierek i Holenderek. Tu wynik od pierwszej do ostatniej minuty kręcił się wokół remisu, żadnej z drużyn nie udało się wypracować przewagi większej niż dwa trafienia. Holenderki zaczęły ciut lepiej, po pierwszej kwarcie prowadziły 3:2. Węgierki przed syreną oznaczającą dłuższą przerwę i zmianą stron zdołały wyrównać. W trzeciej kwarcie znów minimalnie lepsze, o jedną bramkę, były gospodynie. Także w decydujących ośmiu minutach Węgierki zdołały odskoczyć na jedną bramkę i w ten sposób awansowały do wielkiego finału. O złoto zagrają po 17 latach przerwy, w 2005 roku zdobyły tytuł mistrzowski, wygrywając z USA. U Węgierek 4 bramki rzuciła Dora Leimeter, u Holenderek o jedno więcej trafienie zanotowała Simone Van de Kraats.

W stawce drużyn walczących o lokaty od 5. do 8. dziś też rozegrano mecze półfinałowe. Hiszpanki pewnie pokonały Francję 18:5, a Australia raczej niespodziewanie zwyciężyła Grecję po serii dodatkowych rzutów karnych. Kanada zajmie ostatecznie 9. miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw, po tym, jak pokonała dziś Nową Zelandię 20:11. Natomiast lokatę 11. wywalczył Kazachstan wygrywając z Argentyną 12:6.

Półfinały:
Włochy - USA 6:14 (0:3, 2:3, 1:3, 3:4)
Węgry - Holandia 13:12 (2:3, 4:3, 5:4, 2:2)

O miejsca 5-8

Francja - Hiszpania 5:18 (1:3, 2:3, 1:5, 1:7)
Australia - Grecja 16:14 (2:2, 4:2, 4:4, 2:4, karne 4:2)

O miejsce 9.

Kanada - Nowa Zelandia 20:11 (4:1, 5:1, 6:5, 5:4)

O miejsce 11.

Argentyna - Kazachstan 6:12 (2:4, 1:3, 1:3, 2:2)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.