Wimbledon: podsumowanie piątego dnia zmagań kobiet
Peter Menzel/Wikimedia Commons

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 01.07.2022, 21:34

Za nami piąty dzień zmagań podczas wielkoszlemowego turnieju WTA w Londynie. 1 lipca przyniósł kibicom bardzo jednostronne pojedynki i większość spotkań zakończyła się po dwóch setach. Największą niespodzianką tego dnia, było odpadnięcie z turnieju Greczynki, Marii Sakkari, która przegrała z dużo niżej notowaną rywalką. Po raz pierwszy w karierze do czwartej rundy Wimbledonu awansowała Heather Watson.

W pierwszym piątkowym pojedynku zmierzyły się ze sobą Irina Begu z Rumunii, oraz Jelena Ostapenko z Łotwy. Faworytką spotkania była Ostapenko, ale to jej rywalka rozpoczęła od zwycięzkiego seta, przełamując Łotyszkę w trzecim, siódmym i dziewiątym gemie. Po porażce 3:6 Ostapenko ustabilizowała swoją grę i przejęła całkowitą kontrolę, wygrywając kolejne dwa sety 6:1, 6:1.

Rywalką Łotyszki w 1/8 finału będzie Tatjana Maria, która sprawiła dużą niespodziankę, eliminując tenisistkę numer 5 świtowego rankigu, Marię Sakkari. Niemka już od pierwszego seta zdawała się kontrolować przebieg meczu, wygrywając go 6:3. W drugiej rundzie Sakkari postawiła trochę wyżej poprzeczkę, ale to nie był jej dzień i ponownie uległa, tym razem 5:7.

Drugą Niemką, która tego dnia awansowała do czwartej rundy turnieju jest Jule Niemeier. 22-lata miała trudną rywalkę w postaci Ukrainki Łesii Curenko. Niemeier potrzebowała trzech setów, żeby awansować dalej, a kibice zza naszej wschodniej granicy mogą być zadowoleni z postawy swojej reprezentantki.

W czwartej rundzie na zawodniczkę z Niemiec czeka Heather Watson. Brytyjka po raz pierwszy w karierze awansowała do 1/8 turnieju w Londynie. Jej przeciwniczka, Kaja Juvan ze Słowenii walczyła na równi z Watson w pierszej odsłonie meczu, gdzie doprowadziła do tie-breaka. W drugim secie reprezentantka gospodarzy złapała lepszy rytm gry i zwyciężyła pewnie 6:2.

Pewny awans do kolejnej rundy zaliczyła "dwójka" światowego tenisa, Ons Jabeur. Zawodniczka z Tunezji wysoko pokonała Diane Parry 6:2, 6:3. Rywalką jednej z faworytek turnieju będzie Elise Mertens, która w piątek okazała się lepsza od Angelique Kerber. Tenisistka z Niemiec zagroziła Belgijce tylko w drugim secie, zdobywając dwukrotnie punkty z break-pointów, ale to nie wybiło z równowagi Mertens, która ostatecznie wygrała 6:4, 7:5.

Najciekawszym piątkowym meczem okazał się pojedynek Shuai Zhang z Caroline Garcią. Francuska wygrała mecz w dwóch setach, ale reprezentantka Chin nie oddała łatwo żadnej z piłek i dwukrotnie doprowadziła w meczu do tie-breaków. Garcia zwyciężyła 7:6, 7:6 po blisko dwóch godzinach gry, ale wynik spotkania mógłby również zakończyć się szczęśliwie dla Zhang. Rywalką Francuski w 1/8 turnieju będzie Marie Bouzkova z Czech, która, zaskakująco łatwo, pokonała Alison Riske 6:2, 6:3

W sobotę 2 lipca ciąg dalszy rywalizacji, w której poznamy kolejne zawodniczki awansujące do 1/8 turnieju.

Irina Begu [43] - Jelena Ostapenko [17]: 6:3, 1:6, 1:6

Łesia Curenko [101] - Jule Niemeier [97]: 4:6, 6:3, 3:6

Maria Sakkari [5] - Tatjana Maria [103]: 3:6, 5:7

Heather Watson [121] - Kaja Juvan [62]: 7:6(6), 6:2

Diane Parry [77] - Ons Jabeur [2]: 2:6, 3:6

Angelique Kerber [19] - Elise Mertens [31]: 4:6, 5:7

Marie Bouzkova [66] - Alison Riske [36]: 6:2, 6:3

Shuai Zhang [41] - Caroline Garcia [55]: 6(3):7, 6(5):7