Piłka wodna - MŚ: powtórka finału z poprzednich mistrzostw
Jared Gray/Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 01.07.2022, 22:23

Włosi oraz Hiszpanie zmierzą się w finale mistrzostw świata w piłkę wodną. Oznacza to powtórkę finału z 2019 roku. W półfinałach zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego pokonali Grecję 11:10, natomiast Hiszpanie wyeliminowali Chorwatów w stosunku 10:5. W pozostałych czterech piątkowych spotkaniach rywalizacja toczyła się o miejsca 5-12.

Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego półfinału ciężko było wytypować jednoznacznego faworyta. Warto jednak zauważyć, że to reprezentacja Grecji przystępowała do meczu jako niepokonana w tych mistrzostwach. Z kolei Włosi ulegli w fazie grupowej Hiszpanii, a to spowodowało, że musieli rozegrać jeden mecz więcej w stosunku do swoich rywali. Nie wpłynęło to jednak na ich kondycje fizyczną na początek meczu. Zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego zagwarantowali sobie dwubramkową przewagę po pierwszych ośmiu minutach. Przed przerwą Grecy zdołali odrobić jedną bramkę, lecz w drugiej odsłonie minimalna zaliczka z pierwszej części wpłynęła na wynik końcowy. Po zaciętej i emocjonującej końcówce Włosi zwyciężyli różnicą jednej bramki.

Włochy - Grecja 11:10 (4:2, 2:3, 1:1, 4:4)

Skład drugiego półfinału składał się z reprezentacji Hiszpanii i Chorwacji. W tej rywalizacji to drużyna z Bałkanów rozegrała na tych zawodach 32 minuty więcej. Początek meczu był bardzo wyrównany, a żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć na dwubramkowe prowadzenie. W drugiej kwarcie sytuacja się zmieniła, a dużo lepiej zaprezentowali się Hiszpanie, którzy na półmetku prowadzili różnicą dwóch trafień. Druga połowa to prawdziwy popis gry obronnej drużyny z Półwyspu Iberyjskiego, którzy przez 12 minut nie stracili choćby bramki. Z kolei sami dorzucili do swojego dorobku trzy gole, a to spowodowało, że pewnie przypieczętowali awans do niedzielnego finału.

Hiszpania - Chorwacja 10:5 (3:3, 4:2, 0:0, 3:0)

W piątek odbyły się również pojedynki o dalsze pozycje w klasyfikacji mistrzostw. "Półfinały" o miejsca 5-8 padły łupem Serbów i Amerykanów, którzy zmierzą się w bezpośrednim pojedynku o miejsce piąte, natomiast o pozycję siódmą rywalizować będą Węgrzy i reprezentanci Czarnogóry. W meczu o 9. lokatę zwyciężyli Japończycy, którzy pokonali Gruzję 16:15, natomiast w meczu o 11. pozycje Australijczycy odprawili RPA 19:4.