Paryż 2024: Stany Zjednoczone i Dominikana z awansem do turnieju piłkarskiego

• Data publikacji: 02.07.2022, 09:50

Do igrzysk olimpijskich w Paryżu pozostały jeszcze dwa lata, ale znamy już pierwszych uczestników turnieju piłki nożnej mężczyzn. Z mistrzostw strefy CONCACAF do lat 20 awansowały Stany Zjednoczone i Dominikana.

Trwające w Hondurasie mistrzostwa strefy CONCACAF do lat 20 są pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Zmagania rozpoczęły się już 18 czerwca, a dzisiaj rozegrane zostały półfinały, które wyłoniły także dwie reprezentacje, które zagrają za dwa lata w Paryżu. Dość pewnie do finału weszli Amerykanie. W fazie grupowej reprezentacja Stanów Zjednoczonych wygrała 10:0 z Saint Kitts & Nevis oraz 3:0 z Kubą, a także zremisowała 2:2 z Kanadą. W fazie pucharowej Jankesi zwyciężyli 5:0 z Nikaraguą, 2:0 z Kostaryką oraz 3:0 z Hondurasem.

Drugą drużyną, która awansowali do finału, a także zapewniła sobie miejsce na igrzyskach jest Dominikana. Zespół z wyspy Haiti rozpoczął turniej dopiero od fazy pucharowej. W 1/8 finału Dominikańczycy wygrali po emocjonującym meczu 5:4 z Salwadorem. W ćwierćfinale zdobyli tylko jedną bramkę, ale pokonali Jamajkę. W półfinale Dominikana przegrywała 0:2 z Gwatemalą, ale ostatecznie po 90 minutach, a także po dogrywce był remis 2:2. Po triumf w rzutach karnych sięgnął zespół Dominikany. Piłkarze z tego kraju po raz pierwszy w historii zagrają na igrzyskach olimpijskich. Amerykanie wrócą na turniej olimpijski po 16 latach.

Finał turnieju o mistrzostwo strefy CONCACAF do lat 20 odbędzie się 3 lipca. Pozostałe kwalifikacje olimpijskie zostaną rozegrane dopiero w przyszłym roku. Jednym z turniejów kwalifikacyjnych będą przyszłoroczne mistrzostwa Europy do lat 21.