Piłka nożna: droga na mundial (5) - Belgia
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Data publikacji: 04.07.2022, 12:00

Podopieczni Roberto Martineza do losowania grup eliminacyjnych rozstawieni byli w pierwszym koszyku jako ówczesny lider Rankingu FIFA.

Losowanie grup eliminacji Mistrzostw Świata 2022 dla strefy UEFA odbyło się 7 grudnia 2020 roku w szwajcarskim Zurychu. Belgowie, jako liderzy światowego rankingu, nie musieli przesadnie martwić się o przydział drużyn, z którymi przyjdzie mierzyć im się podczas pierwszego etapu rozgrywek o piłkarskie mistrzostwo świata. Tym razem los zadecydował, że drużyna Czerwonych Diabłów o prawo udziału w finałowym turnieju musiała zmierzyć się z drużynami Walii, Czech, Białorusi oraz Estonii. Nastroje po losowaniu były głównie opytmistyczne. Zakładały one w najgorszym przypadku konieczność uczestniczenia w barażach. Jednak głównym założeniem było wygranie swojej grupy i bezpośredni awans na Mundial po rozegraniu jedynie ośmiu spotkań.

Eliminacje do Kataru Belgowie rozpoczęli od domowego meczu z Walią. Zawody nie rozpoczęły się jednak po myśli gospodarzy, gdyż już po 10 minutach przegrywali 0:1. Kolejne minuty i kolejne ataki przyniosły Belgom szybkie odbrobienie strat, a po kolejnych kilku minutach po raz pierwszy w tym meczu oraz w tych eliminacjach objęli prowadzenie. W drugiej połowie mecz był zachowawczy, a ostateczny wynik spotkania ustalił Romelu Lukaku, który skutecznie wykonał rzut karny, który został podyktowany po faulu na Mertensie. Drugie spotkanie grupowe i drugi raz w tych eliminacjach to Belgowie stracili jako pierwsi bramkę i po raz drugi udało im się odrobić straty. Mecz z Czechami zakończył się remisem, jednak końcowy wynik mógł być mniej korzystny dla piłkarzy z Beneluksu, gdyż Czesi napierw trafili w poprzeczkę, a w samej końcówce piłkę z linii bramkowej głową wybił Toby Alderweireld. Ostatnie spotkanie eliminacyjne, przed przełożonymi o rok z powodów pandemicznych Mistrzostwami Europy, Belgowie rozegrali u siebie z Białorusią. Zakończyło się ono bez żadnych sensacji. Podopieczni Roberto Martineza całkowicie zdominowali rywala, nie dopuszczając go do oddania celnego strzału na bramkę, samemu trafiając do siatki aż osmiokrotnie.

Czerwone Diabły, rozczarowani swoim występem na EURO 2020, gdzie swój udział zakończyli odpadając w ćwierćfinale z ostatecznym triumfatorem imprezy, Włochami, wznawiali cykl eliminacji wyjazdowym meczem z outsiderami swojej grupy, Estonią. Po raz trzeci w tych eliminacjach stracili bramkę jako pierwsi, tym razem po 2 minutach gry. Ostatecznie Belgowie udowodnili różnicę klas, strzelając w zamian pięć bramek. Mecz ostatecznie zakończył się rezultatem 5:2 dla Belgii. Kolejne starcie z Czechami miało absolutnie inny przebieg niż pierwszy mecz. Spotkanie to zakończyło się zdecydowanym i pewnym zwycięstwem Belgów. Następne dwa grupowe spotkania, z Białorusią oraz Estonią, zakończyły się zgodnie z planem. W obydwu meczach Belgia odniosła zwycięstwa. Wygrana w meczu z Estonią oznaczała, że Belgowie wywalczyli bezpośredni awans na Mundial z pierwszego miejsca, wedle przedeliminacyjnych założeń. Ostatni mecz, bez większej stawki dla Belgów zakończył się remisem. Jednak wynik mógł odwrócić się zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Najpierw Walijczyków przed utratą drugiego gola uratował słupek, następnie Belgów uratował bramkarz Casteels, broniąc strzał lewego obrońcy reprezentacji Walii, Williamsa.

Cykl eliminacyjny Belgowie zakończyli odnosząc sześć zwycięstw, remisując dwa mecze. Czerwone Diabły nie zaznały porażki w tych rozgrywkach, strzelając 25 bramek, tracąc przy tym jedynie 6. Co ciekawe, aż 14 zawodników wpisało się na listę strzelców, a najlepszym snajperem okazał się Romelu Lukaku, który w całych eliminacjach pokonał bramkarzy rywali pięciokrotnie.

Belgia na Mistrzostwach Świata 2022 trafiła do Grupy F z Kanadą, Marokiem oraz Chorawcją. Mimo niepowodzeń na poprzednich turniejach, wciąż są w gronie głównych faworytów do ostatecznego wygrania Mundialu.

Walia - Belgia 1:1

L. p Drużyna Ilość meczów Ilość pkt. Bramki zdobyte Bramki stracone Bilans bramek