El. MŚ: porażka i koniec nadziei na awans Polaków
Wojciech Figurski/400mm.pl

• Data publikacji: 03.07.2022, 20:08

Niestety pomimo bardzo dobrego spotkania Polacy przegrali na wyjeździe z Niemcami 83:93. Tym samym biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w grupie D i nie mają już szans na awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Koszykówce 2023.

Polacy przed meczem z Niemcami w Bremie mieli jedno zadanie — zwyciężyć. Wszystko było spowodowane fatalnym początkiem rywalizacji biało-czerwonych w eliminacjach, którzy przegrali trzy pierwsze spotkania z każdym z rywali. Co prawda w kolejnych starciach podopieczni Igora Milicića ogrywali Estończyków oraz Izraelczyków, ale przegrali bezpośrednią rywalizację w małych punktach z obiema reprezentacjami, przez co do zapewnienia sobie awansu potrzebowali zwycięstwa nad naszym zachodnim sąsiadem.

Początek rywalizacji to doskonała gra niemieckich zawodników, którzy po kilkudziesięciu sekundach prowadzili 5:0. Na szczęście Polacy bardzo szybko zdołali odpowiedzieć, a trafienia zza łuku zaliczyli A.J. Slaughter oraz Mateusz Ponitka, dzięki czemu po czterech minutach mieliśmy remis 8:8. Następnie od stanu 8:11 biało-czerwoni rzucili siedem punktów z rzędu, wychodząc na prowadzenie 15:11, co zmusiło trenera przeciwników do wzięcia przerwy na żądanie. Niestety pod koniec pierwszej kwarty atak naszych reprezentantów wyraźnie się zaciął, przez co oponenci zdołali odrobić straty i wyrównać na 19:19.

Początek drugiej odsłony to celne rzuty SlaughteraJarosława Zyskowskiego, dzięki którym przewaga naszych wzrosła do pięciu oczek. Niedługo później nasz rozgrywający dołożył dwa kolejne trafienia, a prowadzenie Polaków wynosiło 29:23. Niestety przez następne dwie minuty to Niemcy zdobyli sześć punktów z rzędu, powracając na prowadzenie i zmuszając Igora Milicića do wzięcia czasu. Po chwili przerwy na jeszcze wyższy poziom wszedł Slaughter, który rzucił pięć kolejnych oczek, a trafienie dodał również Ponitka. Niestety po przeciwnej stronie parkietu nie do zatrzymania był Dennis Schröder, który raz za razem kąsał nas rzutami 3-punktowymi. Ostatecznie po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 40:36, a dwoma najlepiej punktującymi graczami byli Slaughter (16) oraz Schröder (18).

Po zmianie stron kapitalną dyspozycję utrzymywał A.J., który kolejnymi trafieniami zza łuku sprawił, że strata biało-czerwonych po pięciu minutach zmniejszyła się do dwóch oczek. W tym czasie rozgrywający zapewnił aż osiem punktów, ale zdecydowanie brakowało skuteczności u jego kolegów z reprezentacji. W końcówce trzeciej kwarty Polacy poprawili jednak swoją defensywę, a w ataku kapitalne podania do Aleksandra Balcerowskiego zaczął posyłać Jakub Schenk. W ten sposób nasi koszykarze zbliżyli się jeszcze bardziej, przegrywając na dziesięć minut przed końcem 56:57.

Z kolei w decydującą odsłonę podopieczni trenera Milicića weszli z pełną mocą, a kluczową rolę odgrywał Schenk, który w kolejnych akcjach wykorzystywał słabą grę w obronie Schrödera. Tym samym pierwsze cztery minuty Polacy wygrali aż 9:3 i zbudowali pięciopunktowe prowadzenie, co zmusiło szkoleniowca gospodarzy do wzięcia przerwy na żądanie. Niedługo później trafienie zza łuku zaliczył Michał Sokołowski, po którym kosmiczną trójkę z logo rzucił Slaughter, sprawiając, że prowadziliśmy już 75:68. Niestety od tego momentu Niemcy zdobyli osiem oczek z rzędu, wychodząc na prowadzenie 76:75 na nieco ponad dwie minuty przed końcem. W odpowiedzi kolejną trójkę rzucił Slaughter i biało-czerwoni prowadzili 78:76. Dwie następne akcje to jednak całkowita kompromitacja naszej defensywy, która dwukrotnie zostawiła Schrödera zupełnie samego za łukiem, a niemiecki rozgrywający Houston Rockets zdobył sześć punktów. Na minutę przed końcem dwa osobiste trafił Sokołowski i przegrywaliśmy 80:82. Niestety w samej końcówce cudowne trafienie zza łuku zaliczył Johannes Voigtmann, co było gwoździem do trumny. Ostatecznie reprezentacja Polski przegrała z Niemcami 83:93 i nie ma już szans na awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata.

Niemcy — Polska 93:83 (19:19, 21:17, 17:20, 36:27)

Niemcy: Schröder 38, Sengfelder 15, Kramer 12, Schilling 8, Voigtmann 6, Bonga 5, Wohlfarth-Bottermann 4, Ogbe 3, Hollatz 2, Wank

Polska: Slaughter 32, Ponitka 14, Sokołowski 13, Balcerowski 7, Schenk 7, Zyskowski 4, Garbacz 3, Gielo 2, Olejniczak 1, Kolenda