Piłka ręczna: historyczna edycja IHF Global Tour za nami
G. Trzpil/Fundacja Modern Sport

• Data publikacji: 04.07.2022, 13:20

Słońce, ogromne emocje i piłka ręczna plażowa w najlepszym możliwym wydaniu – inauguracyjny turniej pierwszej edycji IHF Global Tour za nami! Na plaży Lotos Stadionu Gdańskiego najlepsze okazały się reprezentantki Hiszpanii i reprezentanci Chorwacji. Polki były czwarte, Polacy – trzeci.

W turnieju w Gdańsku udział wzięły po cztery reprezentacje męskie i żeńskie – oprócz kadry Polski, na inauguracji IHF Global Tour wystąpiły również zespoły Niemiec, Chorwacji i Hiszpanii. Drużyny mierzyły się ze sobą w systemie „każdy z każdym”, a później, w zależności od zajętego miejsca, zapewniały sobie awans do finału bądź meczu o brąz.

Nieudane rozpoczęcie zaliczyły Niemki, które przed tygodniem zdobyły tytuł mistrzyń świata. Na otwarcie zmagań w Gdańsku przegrały jednak po konkursie shoot-outów z Chorwatkami. W drugim meczu Polki uległy Hiszpankom 0:2.

W rywalizacji panów dobrze zaczęli Niemcy, którzy bez większych problemów poradzili sobie z reprezentacją Hiszpanii, wygrywając 2:0. Nieco bardziej wyrównane było spotkanie pomiędzy Chorwatami a ekipą Biało-Czerwonych. Polacy w obu setach byli blisko przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, ale ostatecznie musieli uznać wyższość aktualnych mistrzów świata.

W dalszej części turnieju równych sobie nie miały Hiszpanki – najpierw pokonały w trzech setach Niemki, tym samym rewanżując się za porażkę w niedawnym finale MŚ. Później wygrały 2:0 z kadrą Chorwacji. W pozostałych spotkaniach reprezentacja Polski zwyciężyła Chorwatki po konkursie shoot-outów, ale uległa mistrzyniom świata, Niemkom, 0:2. Tym samym miejsce w finale zapewniły sobie Hiszpanki i Niemki, a w meczu o trzecią lokatę zmierzyć się miały ze sobą Polki i Chorwatki.

Dużo bardziej skomplikowane okazały się rozstrzygnięcia mężczyzn. Najskuteczniejsi na tym etapie byli Hiszpanie, którzy pokonali po shoot-outach Chorwatów, a następnie bez straty seta odprawili Polaków. Biało-czerwoni musieli uznać wyższość Niemców (1:2), a Chorwaci na zakończenie zmagań „w grupie” wygrali 2:0 właśnie z kadrą Niemiec. Wyrównane starcia sprawiły, że o awansie do finału zadecydowały szczegóły – ostatecznie znaleźli się w nim Niemcy i Chorwaci, a walka o brąz przypadła reprezentacjom Polski oraz Hiszpanii.

W meczu o brązowy medal Chorwatki zrewanżowały się Polkom za wcześniejszą porażkę, wygrywając 2:0. W pierwszym secie Biało-czerwone miały spory problem ze skutecznością. Poprawiły ją jednak w drugim, w którym do wyrównania i przedłużenia szansy na stanięcie na najniższym stopniu podium brakło niewiele. Ostatecznie brąz przypadł Chorwatkom.

Końcówka tego meczu była niezwykle zacięta, ale zazwyczaj tak to wygląda, gdy walka jest wyrównana. Zabrakło nam chłodnej głowy. W pierwszym secie szwankowała skuteczność, ale to był nasz czwarty mecz na tym turnieju, więc myślę, że to też kwestia zmęczenia. Chciałabym pochwalić naszą obronę, bo widzieliśmy kilka akcji wybronionych z rzędu, więc zarówno bramka, jak i dziewczyny w polu zrobiły coś niesamowitego – podsumowała spotkanie Alicja Ślęzak, jedna z liderek polskiej ekipy.

Mnóstwo emocji przyniosło starcie o trzecie miejsce panów, w którym reprezentacja Polski pokonała Hiszpanię 2:1. Polacy rozegrali świetnego pierwszego seta, w czym spora zasługa Krystiana Matusiaka w bramce Biało-czerwonych. Po zmianie stron walka toczyła się punkt za punkt. Hiszpanie wygrali druga odsłonę meczu po trafieniu zdobytym w zasadzie równo z końcową syreną, a w konkursie shoot-outów musieli uznać wyższość rywali.

W finale pań Hiszpanki nie dały najmniejszych szans Niemkom, wygrywając 2:0. Mistrzynie świata po raz drugi na turnieju musiały przełknąć gorycz porażki, gdyż tym razem oba sety kadra Hiszpanii wygrała z dużą przewagą punktową i ostatecznie triumfowała w inauguracyjnym turnieju IHF Global Tour.

Dużo bardziej wyrównane było finałowe starcie mężczyzn, w którym 2:1 wygrali Chorwaci. Pierwszy set padł jednak łupem Niemców. W drugim wyraźnie lepsi byli już ich przeciwnicy, a wysoką skuteczność przenieśli również do konkursu shoot-outów. Ostatecznie swoją dominację potwierdzili mistrzowie świata z Chorwacji.

Kibice licznie zgromadzenie na Lotos Stadionie w Gdańsku mogli oglądać piłkę ręczną plażową w naprawdę najlepszym możliwym wydaniu. IHF Global Tour powstał właśnie po to, by zapewnić możliwość i ciągłość grania na najwyższym poziomie, urozmaicić rywalizację międzypaństwową, a tym samym promować i rozwijać dyscyplinę. Ma się odbywać cyklicznie i z roku na rok odwiedzać kolejne miasta – miejmy nadzieję, że niedługo wróci do Polski. Organizatorem turnieju w Gdańsku był Związek Piłki Ręcznej w Polsce, a współorganizatorami Fundacja Modern Sport, Warszawsko-Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej oraz Lotos Stadion Letni. Sponsorem strategicznym projektu był Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A