MŚ w kolarstwie: jazda indywidualna na czas elity [Zapis relacji LIVE]

  • Dodał: Kamil Karczmarek
  • Data publikacji: 26.09.2018, 12:00

Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar powalczą na trasie trudnej indywidualnej jazdy na czas na mistrzostwach świata w Innsbrucku. Obrońcą tytułu jest Tom Dumoulin. Czy ktoś zdoła pokonać Holendra?

 

Początek o 14:10. Start Macieja Bodnara o 14:46, start Michała Kwiatkowskiego o 15:32:30.

Lista startowa TUTAJ

 

Relacja na żywo

Kończymy naszą środową relację z czasówki mężczyzn na mistrzostwach świata. Zapraszamy już w sobotę na wyścig ze startu wspólnego kobiet z udziałem sześciu Polek. Dziękujemy!

Podkreślamy dobry wynik Michała Kwiatkowskiego. Polak jest niezadowolony z braku medalu, ale może zmotywuje go to jeszcze bardziej na wyścig ze startu wspólnego. Dzisiaj pokazał, że forma jest pomimo 90 dni wyścigowych w sezonie. Niech ten 91. dzień będzie dniem szczególnym. Trzymajmy kciuki.

28-letni Australijczyk Rohan Dennis został mistrzem świata w jeździe na czas. Był już cztery razy w dziesiątce, ale nigdy na podium. W tym sezonie Dennis wygrał dwie czasówki na Vuelcie i jedną na Giro d'Italia, będąc liderem na tych wyścigach. W 2015 roku był liderem Tour de France po wygraniu inauguracyjnej czasówki. Po prostu mistrz. Ostatnio jeździł w BMC Racing Team, a teraz przechodzi do Bahrain Merida. Na czasówkach jeździć będzie w tęczowej koszulce.

Tylko raz w historii była większa różnica pomiędzy pierwszym i drugim kolarzem na mistrzostwach świata w jeździe na czas. Było to 9 lat w Mendrisio, gdzie Fabian Cancellara wyprzedził drugiego Gustawa Larssona o minutę i 27 sekund. To szósty przypadek, kiedy różnica wynosi ponad minutę.

Michał Kwiatkowski na czwartym miejscu. Wielka szkoda, ale Polak dał z siebie wszystko. Pocieszenie jest takie, że do podium zabrakło bardzo dużo, bo aż ponad 40 sekund. To wyrównanie najlepszego wyniku w historii. Dwa lata temu Maciej Bodnar był także czwarty. Dzisiaj zajął on 17. miejsce.

Tom Dumoulin wicemistrzem świata! Holender wyprzedził o pół sekundy Victora Campenaertsa! Taka mała różnica na tak długiej i trudnej trasie. Medale dla Australii, Holandii i Belgii. Dla Dumoulina, który bronił tytułu to duża porażka.

Rohan Dennis znokautował rywali. Nie miał sobie równych. Australijczyk na mecie ma przewagę minuty i 21 sekund nad Campenaerstem. Ciężko było spodziewać się takiego nokautu ze strony Dennisa. Michał Kwiatkowski stracił do niego aż 2 minuty.

Michał Kwiatkowski nie jest już liderem. Victor Campenaerts wyprzedził Polaka o 42 sekundy i prawie ma już medal.

Na mecie jest już Michał Kwiatkowski! Kwiato obejmuje prowadzenie z czasem o 10 sekund lepszym on Nelsona Oliveirę.

Nelson Oliveira nowym liderem. Wyprzedził Bevina o 20 sekund.

Niesamowity jest Rohan Dennis. Australijczyk wyprzedził Vasila Kiriyenkę, który startował trzy minuty przed nim.

Maciej Bodnar nie miał dobrego dnia, ale na mecie jest ósmy, a na drugim punkcie pomiaru jedenasty. Polski kolarz liczył na miejsce w ścisłej czołówce, ale wynik nie jest zły.

Tom Dumoulin z minutową stratą do Rohana Dennisa. Australijczyk jest blisko tytułu mistrza świata. Dumoulin i Campenaerts powalczą o srebro. Michał Kwiatkowski jest czwarty. Czekamy na czasy na mecie, gdzie nowym liderem został Patrick Bevin. Nowozelandczyk ma 48 sekund przewagi nad Madsenem. Maciej Bodnar jest siódmy.

Rohan Dennis minutę i 12 sekund przed Victorem Campenartsem. Złoto może zabrać mu tylko Tom Dumoulin.

Niesamowita jazda mistrza Europy Victora Campenaertsa! Belg ma ponad pół minuty przewagi nad Kwiatkowskim.

Michał Kwiatkowski jedzie fenomenalnie. Może nawet po medal! Polak ma prawie 17 sekund przewagi nad Oliveirą. Rewelacyjny jest Dennis, świetnie jedzie Dumoulin. Walka o brąz jest otwarta.

Nelson Oliveira obejmuje prowadzenie na drugim punkcie pomiaru. Portugalczyk ma 8 sekund przewagi nad Bevinem. Traci Tony Martin, a zaraz będzie tam Michał Kwiatkowski.

Wspaniale trasę pokonuje Rohan Dennis. Australijski kolarz wyprzedził Jonathana Castroviejo, który wystartował półtorej minuty przed nim. Hiszpan wcale nie jedzie słabo.

Bardzo ciekawie zapowiada się walka o medale. Kolarze z najniższymi numerami startowymi zbliżają się do drugiego punktu pomiaru. Na podjeździe najlepszy czas ma Nowozelandczyk Patrick Bevin. Od nowego sezonu Bevin będzie kolarzem CCC Team.

Na linii mety Maciej Bodnar nadal jest szósty. Prowadzi Martin Toft Madsen przed Maximilianem Schachmannem i Janem Bartą.

Wszyscy kolarze zameldowali się na pierwszym punkcie pomiaru. Prowadzi Rohan Dennis. Australijczyk ma niecałe 9 sekund przewagi nad Dumoulinem i 15 sekund nad Martinem i Campenaertsem. Piąty jest Kiriyenka, szósty Kueng, siódmy Castroviejo, a ósmy ze stratą 33,5 sekundy Michał Kwiatkowski.

Maciej Bodnar niestety stracił prawie minutę do Martina Tofta Madsena. Polak na mecie zajmuje 6. miejsce. Nie będzie miejsca w pierwszej dziesiątce.

Michał Kwiatkowski traci niecałe 19 sekund na pierwszym punkcie pomiaru. Polak jest trzeci za Martinem i Kuengiem.

Kolejne dobre wyniki na pierwszym punkcie pomiaru. Pierwszy jest Tony Martin, który wyprzedza o 15 sekund Stefana Kuenga i o 23 sekundy Nelsona Oliveirę.

Świetny czas Martina Tofta Madsena! Duńczyk pokonał trasę w 1:06:25.96 ze średnią prędkością ponad 47 kilometrów na godzinę. Madsen obejmuje prowadzenie.

Nowy lider na pierwszym punkcie pomiaru. Soren Kragh Andersen wyprzedził o dwie sekundy Tejaya van Garderena.

Tymczasem zmiana na prowadzeniu na pierwszym punkcie pomiaru. Po pokonaniu 16 kilometrów najszybszy jak dotąd jest Tejay van Garderen. Amerykanin wyprzedza Madsena i Bodnara o ponad 3 sekundy.

Tom Dumoulin powalczy o obronę tytułu sprzed roku. Zwycięzca ubiegłorocznego Giro d'Italia jest głównym kandydatem do wywalczenia złotego medalu. Na trasie są już wszyscy zawodnicy.

Victor Campenaerts, Vasil Kiriyenka, Jonathan Castroviejo i Rohan Dennis to kolejni kolarze, którzy wystartowali do mistrzowskiej czasówki. Są oni oczywiście kandydatami do medali, szczególnie Dennis, który wygrał dwie czasówki na Vuelcie.

Przegląd sytuacji na czasówce. Na pierwszym i drugim punkcie pomiaru prowadzi Madsen przed Bodnarem. Na pierwszym pomiarze trzeci ze stratą 10 sekund jest Matthias Brandle. Na mecie prowadzi Jan Barta z przewagą 13 sekund nad Keldermanem.

Maciej Bodnar nie najlepiej poradził sobie z podjazdem. Polak jest drugi na drugim punkcie pomiaru, ale jego strata do Madsena powiększyła się do pół minuty. Trzeci Schachmann ma niewielką stratę do Macieja Bodnara.

Dziesięć lat temu Michał Kwiatkowski był mistrzem świata juniorów w jeździe na czas. Teraz wielka próba wśród elity. Kwiato pokazywał w tym sezonie, że potrafi świetnie walczyć z samym sobą. Trzymamy kciuki!

Wystartowali także Stefan Kueng, Nelson Oliveira i czterokrotny mistrz świata Tony Martin. A po Panzerwagenie Michał Kwiatkowski!

Na mecie jest już Wilco Kelderman z czasem 1:07:23.66. Holender wyprzedza o 45 sekund Alessandro de Marchiego.

Wystartowali kolejni zawodnicy ze światowej czołówki specjalisty od jazdy na czas. Są to: Bob Jungels, Alex Dowsett, Matthias Brandle, Jan Tratnik i Soren Kragh Andersen.

Jan Barta objął prowadzenie na drugim punkcie pomiaru. Na pierwszym punkcie prowadzi Martin Toft Madsen z przewagą 37 setnych sekundy nad Maciejem Bodnarem. Trzeci Maximilian Schachmann ma 12 sekund straty.

Z rampy startowej wyruszył specjalista od jazdy na czas z Irlandii - Ryan Mullen. Start Michała Kwiatkowskiego za 20 minut.

Maciej Bodnar drugi na pierwszym punkcie pomiaru! Polak ma prawie taki sam czas, jak prowadzący Madsen. Oby Bodnar dalej jechał tak dobrze.

Martin Toft Madsen najlepszy na pierwszym punkcie pomiaru. Duński kolarz wyprzedza o 18 sekund Joeya Rosskopfa. Za to Wilco Kelderman dojechał już do drugiego punktu pomiaru po pokonaniu 35 kilometrów, czyli na podjeździe. Holender miał tam wynik 48:56.72.

Jan Barta wyprzedził o 6 sekund Wilco Keldermana na pierwszym punkcie pomiaru czasu. Na trasie już Belg Laurens de Plus, Hiszpan Marc Soler i świetny holenderski czasowiec Jos van Emden. Jego największym sukcesem w karierze jest wygrany etap jazdy na czas na Giro d'Italia. Był to 20. etap ubiegłorocznego Giro na trasie z Monzy do Mediolanu.

Ruszył Maciej Bodnar w biało-czerwonym kombinezonie! Niech to będzie jego dzień! Trzymamy kciuki!

Wystartował utalentowany Niemiec Maximilian Schachmann, który na co dzień jeździ w Quick Step Floors. Może on sprawić niespodziankę. Za półtorej minuty wystartuje Maciej Bodnar.

Na trasę ruszyli kolejni zawodnicy, w tym Amerykanin Joey Rosskopf (będzie jeździć w CCC Team), Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart, Duńczyk Martin Toft Madsen (ostatnio podjął nieudaną próbę pobicia rekordu godzinnego na torze) i Szwajcar Silvan Diller (drugi w Paryż-Roubaix).

Najlepszym wynikiem Polaka w historii jazdy na czas jest czwarte miejsce Macieja Bodnara sprzed dwóch lat. Polski kolarz przegrał medalowe miejsce z Jonathanem Castroviejo o 6 sekund. Mistrz Polski rozpocznie czasówkę na trasę w Tyrolu już za 10 minut.

Pierwszy punkt pomiaru umieszczony jest po 16 kilometrach, czyli po połowie płaskiej fragmentu czasówki. Wilco Kelderman uzyskał tam rezultat 19:20.60.

Rok temu w Bergen wygrał Tom Dumoulin, który wystartuje o 15:40. Na podium stanęli także nieobecni dzisiaj Primoż Roglić i Chris Froome. Po siedem medali, w tym cztery złote wywalczyli Tony Martin i Fabian Cancellara.

Teraz na rampie startowej w Alpbachtal Seenland pojawiają się kolarze z dość egzotycznych państw m.in. Wysp Dziewiczych, Syrii, Erytrei, Pakistanu czy Hongkongu.

A teraz Alessandro de Marchi. Włoch to zwycięzca trzech etapów na Vuelcie, w tym jedenastego w tym roku. De Marchi to obecnie kolarz BMC, a od nowego sezonu kolarz CCC Team.

Na trasie jest już Wilco Kelderman. Holender wystartował jako pierwszy. To od razu mocny zawodnik, który dobrze spisuje się w czasówkach, a także w wielkich tourach.

Rozpoczynamy naszą relację z jazdy indywidualnej na czas mężczyzn na mistrzostwach świata w Innsbrucku. Panowie będą musieli pokonać ponad 50 kilometrów. Na rampie startowej stanie 61 kolarzy, w tym Maciej Bodnar (14:46) i Michał Kwiatkowski (15:32:30).

Kamil Karczmarek – Poinformowani.pl

Kamil Karczmarek

Pasjonat sportu, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich. Na portalu zajmuję się każdą odmianą kolarstwa, a także koszykówką, narciarstwem dowolnym, snowboardem, piłką ręczną i hokejem na lodzie.