Lekkoatletyka - ME U18: złoto Michała Gawendy w skoku o tyczce

• Dodał: Wiktor Staniszewski
  • Data publikacji: 06.07.2022, 21:30

Trzeci dzień mistrzostw Europy juniorów młodszych w lekkoatletyce przyniósł Polsce trzy medale. Złoty krążek w skoku o tyczce mężczyzn zdobył Michał Gawenda, natomiast brąz wywalczyli - w biegu na 400 metrów Adrian Wójciak oraz Michał Gorzkowicz w biegu na 200 metrów.

Sesja poranna

Pierwszą reprezentantką Polski, która zaprezentowała się w sesji porannej była specjalizująca się w skoku w dal, Julia Adamczyk. Polka w drugiej próbie oddała skok na 6,04 m. Dzięki tej próbie Polka została sklasyfikowana na szóstej pozycji i pewnie awansowała do finału tej konkurencji. Finał skoku w dal pań odbędzie się jutro o godzinie 8:15 polskiego czasu.

Kolejną konkurencją, w której brali udział Polacy była sztafeta szwedzka. Polega ona na przebiegnięciu przez czterech zawodników dystansów kolejno 100+200+300+400 metrów. Pierwsze zaprezentowały się Polki, w składzie: Zuzanna Zając, Oliwia Zimoląg, Inga Kanicka oraz Julia Przewieźlik. Dziewczyny wygrały swój bieg w czasie 2:11,04 i awansowały do finału. Dużo mniej radości po biegu mieli panowie. Polacy co prawda zajęli drugie miejsce w swoim biegu, ale zostali zdyskwalifikowani za zabiegnięcie drogi (przez upadek na koniec zmiany). Polacy złożyli kontrprotest, ale niestety został on odrzucony. Szkoda dyskwalifikacji, ponieważ do sztafety miał dołączyć mistrz na 100 m - Marek Zakrzewski oraz na 400 metrów - Jakub Szarapo i Adrian Wójciak.

Pierwszym finałem dzisiejszego poranka było pchnięcie kulą mężczyzn. Jedynym naszym reprezentantem w tej konkurencji był Karol Kijewski, który przebrnął eliminacje z wynikiem 17,59 m. Szesnastolatek w finale poradził sobie bardzo przeciętnie, ponieważ pchnął kulę na odległość 16,80 m, co jest o ponad metr słabszym rezultatem od jego najlepszego wyniku w tym sezonie. Mistrzem Europy został Turek, Ali Peker (21,03m).

W kwalifikacjach rzutu dyskiem kobiet nasz kraj reprezentowała Anna Kicińska. Polka przyjechała do Jerozolimy z siódmym rezultatem w tym roku, co stawia ją jako jedną z faworytek do medalu. Reprezentantka Polski w trzeciej próbie uzyskała 44,65 m i w dobrym stylu weszła do czwartkowego finału. Dużą niespodzianką jest odpadnięcie Niemki Miliny Wepiwe, która w tym sezonie rzucała dyskiem na odległość 53,18 m.

Jedyną Polką w półfinałach 400 metrów przez płotki była Aleksandra Suchanek. Polka finiszowała na czwartym miejscu w swoim biegu (1:01.11), ale to nie wystarczyło do awansu z czasem, bo pierwszy z biegów był dużo szybszy.

Ostatnią Polską reprezentantką w sesji porannej była Małgorzata Miedziewska startująca w kwalifikacjach rzutu oszczepem. Polka w najdalszej próbie uzyskała 46,31 m i awansowała do finału z ostatnim rezultatem. Wynik naszej zawodniczki jest o prawie cztery metry słabszy od jej rekordu życiowego, więc jest co poprawiać w finale. Finał rzutu oszczepem kobiet jutro o 17:10.

Sesja popołudniowa

Sesję popołudniową podczas mistrzostw Europy juniorów młodszych rozpoczęliśmy z wysokiego "C". Faworytem konkursu tyczkarzy był Michał Gawenda i nikogo nie zawiódł. Polak opuścił pierwsze dwie wysokości, co wskazywało na pewność siebie młodego tyczkarza. Konkurs rozpoczął od udanego skoku na pięć metrów i został samodzielnym liderem. W pierwszym skoku na 5,10 m poprzeczka spadła ze stojaków, ale w drugiej próbie Polak się zrehabilitował i poprzeczka nie została strącona. Przed skokami na 5,20 m Gawenda był już pewny medalu, ponieważ na placu boju pozostało trzech tyczkarzy. Żaden z nich nie skoczył tej wysokości i to Polak został mistrzem Europy.

Dwóch naszych reprezentantów oglądaliśmy w półfinałowym biegu na 200 metrów. W pierwszym biegu świetnie zaprezentował się Michał Gorzkowicz, który przebiegł pół okrążenia w czasie 21,38 s. i pobił tym samym swój rekord życiowy oraz awansował do finału. Drugi półfinał nie był tak szczęśliwy, Radosław Lach zajął piąte miejsce (21,71 s.), a to nie dało niestety przepustki do najlepszej ósemki. W finałowym biegu pobiegł znowu wyśmienicie, finiszował na trzeciej pozycji z rezultatem 21,34 s. Parę minut po biegu Polak został zdyskwalifikowany za przekroczenie swojego toru, ale po proteście Polaków brąz został mu przywrócony.

Z niepokojem, ale też z wielkimi nadziejami medalowymi czekaliśmy na 400 metrów panów, bowiem Jakub Szarapo i Adrian Wójciak byli w gronie wymienianych do zdobycia medalu. Od początku biegu nieosiągalny dla rywali był Hiszpan - David Garcia, ale walka toczyła się o pozostałe krążki, Adrian Wójciak do ostatnich sił starał się utrzymać drugą lokatę, ale na ostatnich metrach wyprzedził go Węgier, przez co Polak zakończył rywalizację na trzeciej pozycji (48,13 s). Na szóstym miejscu finiszował drugi z naszych reprezentantów (48,64 s).

Kolejnym finałem z udziałem biało-czerwonego lekkoatlety było 1500 metrów kobiet. Zuzanna Wiernicka legitymowała się drugim rezultatem wśród zawodniczek, dzięki czemu rozbudziła nasze apetyty. Młoda Polka przez niemal całą część dystansu plasowała się w pierwszej trójce, ale niestety na ostatnich stu metrach osłabła i finalnie uplasowała się na czwartej pozycji z czasem 4:27,10.

Ostatnim polskim akcentem na stadionie w Jerozolimie było 200 metrów pań. Maria Jarosińska startowała z niezbyt sprzyjającego - ósmego toru, ale Polka wystartowała znakomicie i przez cały wyścig dzielnie walczyła o pozycję medalową, ale niestety zakończyła bieg na czwartej pozycji (24,22 s). Do medalu zabrakło jej tylko sześć tysięcznych sekundy.