Lekkoatletyka - MEU18: bez złota, z dwoma medalami ostatniego dnia

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 07.07.2022, 20:47

W czwartek w Jerozolimie zakończyły się Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce do lat 18. Biało-Czerwoni kończą te zawody z 2 złotymi, 1 srebrnym i 3 brązowymi medalami. Ostatniego dnia do ogólnego dorobku udało się dołożyć dwa medale.

Sesja poranna

Rywalizacja ostatniego dnia zawodów w Jerozolimie zaczęła się od rywalizacji w chodach sportowych – na 10 000 metrów mężczyzn i 5 000 metrów kobiet. U panów nie było Biało-Czerwonych, z grona 17 startujących najszybszy okazał się Niemiec Frederick Weigel, który pokonał dystans w 44:01,60, co okazało się rekordem mistrzostw. Na podium uplasowali się też reprezentanci Włoch i Hiszpanii. U kobiet na starcie zameldowała się Paulina Tomaszewska. Polka uplasowała się na 14. miejscu w gronie 27 chodziarek. Początek nasza reprezentantka miała naprawdę udany, ale około połowy dystansu trochę zaczęła spadać i ostatecznie zakończyła idealnie w połowie stawki z czasem 25:01,92. Wygrała Hiszpanka Sofia Santacreu (22:46,32).

Pierwszy medal czwartku wywalczyliśmy za to w konkurencji technicznej. Jakub Krasowski i Jakub Wałecki mierzyli się z rywalami w skoku wzwyż. Ten pierwszy nie zaliczy zawodów do udanych, bo z rezultatem 2,00 został sklasyfikowany na ostatniej 11. pozycji. Kapitalny wynik osiągnął za to Wałecki. Polak od 1,95 do 2,04 miał trzy wysokości, które pokonał bez błędu, później dopiero w trzeciej próbie zaliczył 2,08. By zdobyć medal, nasz reprezentant musiał opuścić 2,11 i atakować 2,13. Tę wysokość Polak pokonał w drugiej próbie i jest to od dziś jego rekord życiowy. Dało to srebrny medal, bo lepszy od naszego reprezentanta okazał się Mattia Furlani (2,15), a ex quo z Polakiem został sklasyfikowany Michalis Christofi (2,13).

Ostatnią konkurencją w sesji porannej z reprezentantką Polski był skok w dal kobiet. Nasza zawodniczka Julia Adamczyk spisała się najlepiej w sezonie, ale rezultat 6,18 dał jej dopiero 6. miejsce. Z jednej strony do medalu zabrakło aż trzech lokat, z drugiej Bułgarka Plamena Chakarova oraz Hiszpanka Laura Martinez, które zdobyły brązowy medal skoczyły tylko 6 centymetrów dalej od Polki. Srebro przypadło w udziale Słowence Brinie Likar (6,30), a złoto wywalczyła Szwedka Ayla Hallberg Hossain (6,39 – rekord mistrzostw).

Sesja popołudniowa

Bardzo pechowo zakończył się pierwszy finał popołudnia dla jedynej Polki, która rywalizowała w finale skoku o tyczce kobiet. Z Lilly Nichols wiązaliśmy spore nadzieje na krążek w Izraelu. Polka świetnie zaczęła konkurs, zaliczając 3,60 i 3,75 w pierwszej próbie. 3,85 pokonała za drugim razem i była bliska medalu, ale trzy strącenia na 3,95 spowodowały, że skończyło się na czwartej lokacie. Triumfowała Greczynka Iliana Triantafyllou (4,05) przed Czeszką Viktorie Ondrovą (3,95) oraz Ellą Uddenas (3,85). Szwedka pokonała Polkę mniejszą ilością strąceń.

W rzucie 500-gramowym oszczepem rywalizowały w ostatniej sesji mistrzostw kobiety. Wśród 12 zawodniczek na starcie znalazła się Małgorzata Miedziewska, która zaliczyła w konkursie trzy ponad 40-metrowe próby, ale najlepsza z nich – 48,50 dała tylko 7. lokatę. Do podium nie brakło wiele. Veera Sauna-Aho z Finlandii wygrała rezultatem 52,22. Po srebro sięgnęła Suze Zeevat – 50,68, a brąz zainkasowała Orinta Navikaite z Litwy – 50,64.

Daleko w finale 800 metrów kobiet uplasowała się też Polka Oliwia Bełczew, która przybiegła na metę jako ostatnia sklasyfikowana na 7. miejscu z czasem 2:12,13. Polka nie wytrzymała końcówki, bo jeszcze po 400 metrach była czwarta i miała szansę na to, by zagrozić rywalkom. Wygrała reprezentantka znakomitej skandynawskiej szkoły średniodystansowej – Malin Hoelsveen – 2:09,29, która pokonała Niemkę Janę Becker – 2:09,52 oraz Ellę Greenway – 2:10,30.

Bardzo wartościowy rezultat – najszybszy bieg w sezonie na świecie zawodnika do lat 18 zaliczył na dystansie 2000 metrów z przeszkodami złoty medalista tych zawodów Hiszpan Sergio Del Barrio. Wynikiem 5:38,55 wygrał on z Hichamem Errbibihim z Francji (5:40,35) oraz Aarno Lieblem ze Szwajcarii (5:40,45). W tym finale startował też Polak Wiktor Janduła, który w gronie 15 biegaczy zajął 11. lokatę z czasem dużo słabszym od czołówki – 5:54,35.

Bardzo udany był dla nas za to ostatni finał techniczny tych mistrzostw, bo udało się z niego wyciągnąć kolejny brązowy krążek. Tym razem dokonała tego Anna Kicińska, która w finale rzutu dyskiem kobiet rezultatem 46,60 nie tylko pobiła rekord życiowy, ale też zainkasowała medal. Zresztą, pierwsza trójka bardzo solidarnie pobiła najlepsze wyniki kariery – wygrała Niemka Curly Brown – 50,64 przed Francuzką Princesse Hyman (50,27).

Mistrzostwa Europy do lat 18 kończyły w tym roku konkurencje sztafet szwedzkich. U mężczyzn Polacy niestety nie przeszli eliminacji, gdyż zaliczyli dyskwalifikację, za to panie reprezentowały nas w fazie finałowej. Zuzanna Zając, Inga Kanicka, Maria Jarosińska i Julia Przewieźlik zajęły 5. miejsce, czasem 2:10,72 przegrywając z drużynami Wielkiej Brytanii, Włoch, Czech i Hiszpanii.