EURO kobiet: Norweżki pewnie pokonały Irlandię Północną
Steffen Prößdorf

• Dodał: Weronika Kwaśna
  • Data publikacji: 07.07.2022, 23:25

W swoim pierwszym meczu grupowym, Norweżki zdobył trzy punkty i zdeklasowały reprezentację Irlandii Północnej 4:1.

Wczoraj w inauguracyjnym spotkaniu kobiecych mistrzostw Europy, Anglia pokonała Austrię 1:0. Dziś zmagania w grupie A kontynuowały piłkarki z Norwegii i Irlandii Północnej. Faworytkami spotkania były zdecydowanie Norweżki, które w eliminacjach wygrały z Irlandkami aż dwa razy. Piłkarki ze Skandynawii od pierwszych minut udowodniły na boisku swoją przewagę. Już w 10. minucie meczu objęły prowadzenie. Premierowe trafienie dla reprezentacji Norwegii zdobyła piłkarka Manchesteru City – Blakstad, która strzałem po krótkim słupku pokonała bramkarkę drużyny przeciwnej. Debiutujące na Euro Irlandki miały wiele problemów z budowaniem akcji i rozgrywaniem, co kończyło się kilkoma groźnymi stratami na własnej połowie. Jeden z tych błędów został bezlitośnie wykorzystany przez Norweżki, które w 13. minucie zdobyły swoją drugą bramkę. Autorką trafienia została Maanum. Norweżki stale atakowały. Ich akcje ofensywne robiły spore wrażenie. Drużyna Martina Sjorgrena potrafiła wykreować sobie wiele sytuacji podbramkowych. W 31. minucie, po wcześniejszej analizie VAR, sędzina spotkania podyktowała rzut karny, który na trzeciego gola zamieniła Graham Hansen.

Na początku drugiej połowy niespodziewanie bramkę zdobyły piłkarki Irlandii Północnej. W 49. minucie po rzucie rożnym zamieszanie w norweskim polu karnym wykorzystała Julie Nelson. Jej gol był pierwszym trafieniem Irlandii Północnej w historii kobiecych mistrzostw Europy. Po tej sytuacji obraz spotkania nieco uległ zmianie i Irlandki przez pewien moment nabrały nieco pewności siebie. Norweżki odpowiedziały w 54. minucie bramką Reiten, która świetnie przymierzyła z rzutu wolnego, ustawionego tuż przed polem karnym. Pod koniec spotkania reprezentantki Norwegii mądrze dysponowały siłami i nie podkręcały tempa. Mimo to stworzyły sobie parę niezłych okazji, jednak w bramce dobrze spisywała się Burns. Spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 4:1. Dzięki temu zwycięstwu, reprezentacja Norwegii trafiła na pierwsze miejsce w grupie A.

Norwegia – Irlandia Północna 4:1 (3:0)

Bramki: 10’ Blakstad, 13’ Maanum, 31’ (K) Graham Hansen, 54’ Reiten – 49’ Nelson

Norwegia: Pettersen – Soenstevold (65’ Hansen), Mjelde (81’ Bergsvand), Thorisdottir, Blakstad (90’ Joesendal) – Maanum (65’ Risa), Syrstad Engen – Eikeland (65’ Saevik), Graham, Reiten –Hegerberg

Irlandia Północna: Burns – Vance, McFadden, Nelson, Burrows (65’ Holloway) – Caldwell (45’ Callaghan), McCarron, Furness (74’ K. McGuinness) – Magill (78’ C. McGuinness), Wade (78’ Wilson), Magee

Żółte kartki: 53’ McFadden

Sędzia: Lina Lehtovaara