Judo - Grand Slam: Szymańska z medalem!
Roberto Castro/brasil2016.gov.br, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Judo - Grand Slam: Szymańska z medalem!

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 09.07.2022, 19:00

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się polscy judocy w drugim dniu turnieju Grand Slam w Budapeszcie. Angelika Szymańska dopiero w finale kat. do 63 kg uległa Japonce Megumi Horikawie. Na piątym miejscu rywalizację w kat. do 73 kg zakończył Adam Stodolski.

 

Angelika Szymańska rozpoczęła turniej od wyeliminowania w pierwszej rundzie Chinki Tang Jing. Polka już w 18 sekundzie rzuciła rywalkę na wazari, a po minucie i 44 sekundach skutecznie zakończyła walkę w parterze. Dwa kolejne pojedynki naszej zawodniczki kończyły się po dogrywkach i po karach dla rywalek. W drugiej rundzie w taki sposób Szymańska pokonała groźną Izraelkę Gili Sharir, a w ćwierćfinale okazała się lepsza od brązowej medalistki olimpijskiej z Tokio Kanadyjki Catherine Beauchemin-Pinard. Półfinałową rywalką młodzieżowej mistrzyni Europy była Brazylijka Ketleyn Quadros. Polka ponownie zaczęła walkę od błyskawicznej akcji punktowanej na wazari, a po niespełna trzech minutach położyła rywalkę w parterze i zagwarantowała sobie awans do finału. W nim na Szymańską czekała Japonka Megumi Horikawa, która bardzo szybko wykonała akcję punktową. W pierwszym momencie przyznano Japonce ippon, ale zmieniono decyzję na wazari. Polka próbowała atakować, ale Horikawa skutecznie się broniła i to ona triumfowała w Grand Salmie w Budapeszcie. Angelika Szymańska zajęła drugie miejsce i jest to jeden z większych sukcesów w karierze naszej zawodniczki. Na trzecim miejscu zawody zakończyły Anriquelis Barrios (Wenezuela) i Maylin del Toro Carvajal (Kuba).

 

Sporo emocji dostarczył nam również Adam Stodolski w kategorii do 73 kg. Nasz reprezentant wyeliminował z turnieju Czecha Daniela Pochopa i Uzbeka Chikmatillocha Turajewa. W ćwierćfinale efektownie rzucił na ippon Azera Rustama Orujowa. Dopiero w półfinale po dogrywce Stodolskiego pokonał lider światowego rankingu i wicemistrz olimpijskich Lasza Szawdatuaszwili (Gruzja). W walce o brąz z naszym reprezentantem poradził sobie Tohar Butbul z Izraela, kończąc walkę w parterze. Adam Stodolski został sklasyfikowany na piątym miejscu i zgarnął niemałe punkty do rankingu olimpijskiego. W tej kategorii startował również Wiktor Mrówczyński, który dotarł do trzeciej rundy, gdzie przegrał z późniejszym triumfatorem Hidajatem Hejdarowem (Azerbejdżan). Po brąz oprócz Butbula sięgnął również Rustam Orujow.

 

W kategorii do 81 kg pierwszą walkę z Loiciem Pietrim (Francja) przegrał Paweł Drzymał. Najlepszy był Brazylijczyk Guilherme Schimidt, wygrywając w finale z Azerem Saeidem Mollaeiem. Pojedynki o brąz wygrali Nugzari Tatalaszwili (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Antonio Esposito (Włochy). Wśród kobiet w kat. do 70 kg na najwyższym stopniu podium stanęła Japonka Saki Niizoe, która w finale pokonała Niemkę Miriam Butkereit. Podium uzupełniły Barbara Matić (Chorwacja) i Maria Perez (Portoryko).

 

Wyniki:

Kat. do 63 kg kobiet:

1. Megumi Horikawa (Japonia)

2. Angelika Szymańska (Polska)

3. Anriquelis Barrios (Wenezuela)

3. Maylin del Toro Carvajal (Kuba)

 

Kat. do 70 kg kobiet:

1. Saki Nizzoe (Japonia)

2. Miriam Butkereit (Niemcy)

3. Barbara Matić (Chorwacja)

3. Maria Perez (Portoryko)

 

Kat. do 73 kg mężczyzn:

1. Hidajat Hejdarow (Azerbejdżan)

2. Lasza Szawdatuaszwili (Gruzja)

3. Rustam Orujow (Azerbejdżan)

3. Tohar Butbul (Izrael)

5. Adam Stodolski (Polska)

 

Kat. do 81 kg mężczyzn:

1. Guilherme Schimidt (Brazylia)

2. Saeid Mollaei (Azerbejdżan)

3. Antonio Esposito (Włochy)

3. Nugzari Tatalaszwili (Zjednoczone Emiraty Arabskie)