Kolarstwo szosowe - ME juniorów i U23: Polacy bez medalu, czwarte miejsce miksta

• Data publikacji: 11.07.2022, 11:30

Przez kilka ostatnich dni kolarze szosowi rywalizowali w Portugalii na mistrzostwach Europy juniorów i orlików. Najbliżej podium była polska drużyna mieszana do lat 23.

Wyścigi jazdy na czas rozegrane były w Sangalhos. Trasa rywalizacji mieszanej do lat 23 liczyła 44 kilometry. Dominika Włodarczyk, Kacper Gieryk, Paulina Pastuszek i Mateusz Gajdulewicz pokonali trasę w godzinę i 53 sekundy. Pozwoliło to na zajęcie czwartej pozycji. Do trzecich Holendrów Polacy stracili 38 sekund. Wygrali Niemcy (Ricarda Bauernfeind, Maurice Ballerstedt, Linda Riedmann i Tobias Buck-Gramcko) z czasem 58:26, pokonując Szwajcarię o ponad minutę. W kategorii juniorskiej zabrakło polskiej drużyny. Wygrali Włosi przed Niemcami i Estończykami.

Trasa indywidualnej jazdy na czas była o połowę krótsza. Wśród orliczek triumfowała Shirin van Anrooij z czasem 31:34. Holenderka wygrała z Włoszką Vittorią Guazzini o 11 sekund. Dwie Polki uzyskały podobne rezultaty. Kamila Mróz zajęła 18. miejsce ze stratą 4 minut i 28 sekund, a Paulina Pastuszek pojechała cztery sekund wolniej i uplasowała się lokatę niżej. Wśród mężczyzn najlepszy zdecydowanie był Alec Segaert, który osiągnął rezultat 27:25. Przewaga Belga nad drugim Franem Miholjewiciem wyniosła aż 50 sekund. Kacper Gieryk (+ 1:36) był 18., a Mateusz Gajdulewicz (+ 2:04) 23.

Wśród juniorek triumfowała Justyna Czapla z czasem 33:30. Druga Eglantine Rayer straciła 45 sekund. Malwina Mul zajęła 10. miejsce, a Anna Długaś była 27. Najlepszym juniorem był Mathieu Kockelmann. Kolarz z Luksemburga był o 19 sekund lepszy od Jensa Verbrugghe. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasował się Dominik Ratajczak, a Marek Kapela był 28.

Wyścigi ze startu wspólnego rozegrano na pagórkowatej trasie dookoła Anadii. Dystans w każdej kategorii był zróżnicowany. Juniorki ścigały się na trasie o długości 83 kilometrów. Na finiszu rywalizacji Francuzka Eglantine Rayer pokonała Włoszki - Eleonorę Ciabocco i Federica Venturelli. Wyścig ukończyła z Polek tylko Malwina Mul, która ze stratą dwóch minut zajęła 29. miejsce. W wyścigu juniorów na dystansie 126 kilometrów triumfował Jan Christen. Szwajcar wyprzedził o 19 sekund Jorgena Nordhagena i o dwie minuty Leo Bisiauxa. Najlepszy z naszych kolarzy, Marek Żelazowski zajął 22. miejsce.

W kategorii do lat 23 drugi złoty medal wywalczyła Shirin van Anrooij. Holenderka wcześniej wygrała czasówkę, a kilka dni później okazała się najlepsza na trasie o długości 104,5 kilometra. O 11 sekund wyprzedziła grupę pościgową, którą przyprowadziła Vittoria Guazzini. Wśród tych zawodniczek przyjechała także Dominika Włodarczyk, która zajęła bardzo dobre siódme miejsce. Najwięcej do pokonania mieli młodzieżowcy - 147 kilometrów. Na finiszu z czteroosobowej grupy najszybszy był Felix Engelhardt z Niemiec. Do mety dojechał tylko jeden Polak - Kacper Smreczek, który finiszował na 98. pozycji ze stratą ponad 12 minut.