EURO kobiet: zabójcza skuteczność Niemek w starciu z Hiszpanią
Steffen Prößdorf

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 12.07.2022, 23:15

Reprezentacja Niemiec okazała się lepsza od Hiszpanii w meczu na szczycie grupy B. Niemki były zabójczo skuteczne i ograły ekipę La Roja 2:0. W drugim spotkaniu tej grupy Dania pokonała Finlandię różnicą jednego trafienia, eliminując rywalki z turnieju.

Oba zespoły w pierwszej kolejce musiały uznać wyższość rywalek — Dunki nie były w stanie powstrzymać Niemek, a Finlandia mimo znakomitego początku w starciu z Hiszpankami, przegrała różnicą trzech trafień. Drużyna, która z tego bezpośredniego pojedynku wyjdzie zwycięska przedłuży swoje nadzieje na grę w kolejnym etapie turnieju. Na stadionie w Milton Keynes lepiej rozpoczęły Finki, starając się narzucić przeciwniczkom warunki, na jakich rozgrywane miało być to spotkanie. Dunki przetrwały naciski podopiecznych trener Anny Signeul i wraz z upływającymi minutami coraz częściej kreowały sobie dobre okazje do objęcia prowadzenia. W dziesiątej minucie wicemistrzynie Europy powinny były otworzyć rezultat starcia, ale znakomitym refleksem popisała się golkiperka reprezentacji Finlandii, broniąc w ostatniej chwili uderzenie Nadii Nadim. Dunkom trudno było przebić się przez szczelną i dobrze zorganizowaną defensywę Finek, które wyraźnie skupiły się na zadaniach defensywnych, nie oddając w pierwszej połowie ani jednego celnego strzału na bramkę strzeżoną przez Lenę Christensen. W przerwie meczu na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Po powrocie na murawę faworyzowane Dunki z determinacją dążyły do umieszczenia futbolówki w siatce fińskiej bramki. W 69. minucie dogodną okazję zmarnowała Karen Holmgaard po tym jak indywidualnym rajdem popisała się kapitan zespołu, Pernille Harder. Rezerwowa piłkarka duńskiej kadry nie zrobiła jednak użytku z wysiłku koleżanki, przegrywając pojedynek oko w oko z Korpelą. Trzy minuty później Dunki dopięły swego, a przytomnie w polu karnym zachowała się Harder, głową kierując piłkę do siatki z bliskiej odległości. Już w doliczonym czasie gry znakomitą robinsonadę zanotowała Christensen, przypieczętowując komplet punktów dla Dunek. Reprezentacja Danii skromnie pokonała Finlandię, a o awans zagra z Hiszpanią.

Dania – Finlandia 1:0 (0:0)

Bramki: 72’ Harder

Dania: Christensen – Sevecke, Ballisager, Veje – Thomsen, Junge-Pedersen, Nielsen (64’ Holmgaard), Thrige (56’ Svava) – Harder (87’ Sorensen), Bruun (64’ Larsen), Nadim (56’ Bredgaard)

Finlandia: Korpela – Koivisto, Westerlund (89’ Danielsson), Kuikka, Pikkujamsa – Sainio, Alanen, Summanen, Oling – Sallstrom (76’ Ahtinen), Franssi

Żółte kartki: 66’ Sevecke

Na Brentford Community Stadium najbardziej wyczekiwane starcie w grupie B. Pojedynek dwóch drużyn typowanych przez wielu ekspertów w gronie faworytów do zwycięstwa w całym turnieju. Stawką starcia był awans z pierwszego miejsca, co jest równoznaczne z uniknięciem konieczności mierzenia się w ćwierćfinale z wygranym grupy A, czyli Anglią. Wyspiarki wczoraj rozbiły kadrę Norwegii 8:0, dając pokaz swojej siły i wysyłając jasny sygnał do swoich przyszłych rywalek. Zarówno Hiszpanki, jak i Niemki do spotkania przystąpiły z osłabieniem. Po stronie ośmiokrotnych mistrzyń Europy zabrakło Lei Schuller. Napastniczka Bayernu Monachium w niedzielę otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie i od tego momentu przebywa w izolacji. Hiszpanki natomiast zagrały bez Alexii Putellas, która wróciła już do Barcelony, by tam poddać się zabiegowi rekonstrukcji więzadeł w lewym kolanie.

Strzelanie na Brentford Community Stadium rozpoczęło się błyskawicznie. Już w trzeciej minucie fatalny błąd popełniła golkiperka Hiszpanek, Sandra Panos, która w pozornie niegroźnej sytuacji wybiła piłkę wprost pod nogi Klary Buhl. Niemiecka skrzydłowa pomyłkę doświadczonej Panos wykorzystała bez zawahania, uderzając precyzyjnie po dłuższym słupku bramki. Piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego znalazły się w tarapatach i natychmiast rzuciły się do odrabiania strat. W kolejnych minutach Hiszpanki zepchnęły przeciwniczki do defensywy i bliskie były doprowadzenia do wyrównania. W dziesiątej minucie doskonałą okazję zmarnowała Lucia Garcia, która otrzymała precyzyjne dogranie z głębi pola od Patri Guijarro, ale po minięciu bramkarki Niemek wypuściła sobie piłkę zbyt do boku i nie była już w stanie z ostrego kąta skierować jej do siatki. Niedługo później podopieczne trenera Jorge Vildy wysłały rywalkom kolejne ostrzeżenie, jednak strzał zza pola karnego Mariony Caldentey minimalnie minął światło bramki. Wydawało się, że ośmiokrotne triumfatorki kobiecego EURO mogą mieć problemy z kreowaniem okazji do podwyższenia prowadzenia wobec nacisków przeciwniczek. Niemki umiejętnie uśpiły jednak czujność Hiszpanek i w 37. minucie wyprowadziły drugi cios. Z rzutu rożnego na głowę Alexandry Popp dośrodkowywała Felicitas Rauch, a kapitan niemieckiej kadry narodowej skierowała futbolówkę do siatki. Podopieczne selekcjoner Martiny Voss-Tecklenburg zaprezentowały znakomitą skuteczność, dwa celne uderzenia na bramkę Hiszpanek zaowocowały w postaci dwóch trafień i z takim rezultatem oba zespoły zeszły do szatni na piętnastominutową przerwę. Druga odsłona była dużo bardziej wyrównana, choć z upływem kolejnych minut zarysowywała się przewaga Hiszpanek. Reprezentacja Hiszpanii dwoiła się i troiła, by znaleźć sposób na sforsowanie szczelnych zasieków defensywnych utytułowanych przeciwniczek. Niemki skutecznie odpierały naciski ekipy z Półwyspu Iberyjskiego, szukając też swoich okazji do podwyższenia prowadzenia w tym pojedynku. W 70. minucie bliska zdobycia gola kontaktowego była Caldentey, ale doskonałą interwencją przy uderzeniu pomocniczki FC Barcelony popisała się golkiperka niemieckiej kadry, Merle Frohms. Podopieczne trenera Vildy niezmiennie biły głową w mur i mimo wszelkich starań nie były w stanie pokonać Frohms. Niemki pokonały Hiszpanię 2:0 i awansowały do kolejnego etapu turnieju z pierwszego miejsca w grupie B. Hiszpanki w ostatniej kolejce czeka decydujące starcie z Danią, przesądzające o tym, która z ekip zajmie drugą lokatę i zagra w ćwierćfinale z gospodyniami, Angielkami.

Niemcy – Hiszpania 2:0 (2:0)

Bramki: 3’ Buhl, 37’ Popp

Niemcy: Frohms – Rauch (62’ Kleinherne), Hegering, Hendrich, Gwinn – Magull (46’ Lattwein), Dabritz (72’ Dallmann), Oberdorf – Buhl (87’ Brand), Popp (62’ Wassmuth), Huth

Hiszpania: Panos – Ouahabi, Mapi Leon, Paredes, Batlle – Guijarro, Bonmati, Aleixandri (70’ Anthenea), Caldentey (84’ Guerrero), Sheila Garcia (70’ Cardona) - Lucia Garcia (62’ Pina)

Żółte kartki: 27’ Rauch, 86’ Oberdorf