Pięciobój nowoczesny - ME U17 i U19: drużynowe złoto i brąz Dębskiej

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 13.07.2022, 21:09

Katarzyna Dębska zdobyła indywidualnie brązowy medal, wraz z Mają Biernacką i Polą Wolską drużynowe złoto w rywalizacji U19 na mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym, które rozgrywane są w Krakowie.

Dębska staje się największą gwiazdą krakowskich mistrzostw. Wcześniej zdobyła złoto w sztafecie U17 i srebro w konkurencji drużynowej w tej kategorii wiekowej, dziś dołożyła dwa medale w starszej kategorii wiekowej. Dzisiejszą rywalizację zaczęła przeciętnie, od 13. miejsca w szermierce (20 wygranych w 35 walkach). Byłą jednak najlepszą z Polek, bo Maja Biernacka była 18. (17 zwycięstw), Pola Wolska 23. (16), a Maja Marcinkowska 26. (15).

Zdecydowanie lepiej poszło Polom na pływalni, gdzie druga była Wolska (2:13.15), 7. wynik uzyskała Marcinkowska (2:15.58), 10. Biernacka (1:17.42), a 11. Dębska (2:17.89). W efekcie do kombinacji jako pierwsza ruszyła Brytyjka Gabrielle Holland, Dębska traciła do niej 37 sekund, Wolska 46, Biernacka 49, a Marcinkowska 58.

Najlepiej na trasie poradziła sobie Czeszka Lucie Hlavackova, która wyprzedziła wszystkie rywalki i na metę wpadła 15 sekund przed Holland. Jako trzeci finiszowała rewelacyjnie strzelająca i biegnąca Dębska (4 czas laser runu). Świetnie też spisała się Biernaacka, która awansowała na 5. miejsce, Niewiele gorzej Wolska, która ukończyła konkurencję na 8. miejscu. Marcinkowska finiszowała 16.

Wyniki Dębskiej, Biernackiej i Wolskiej złożyły się na pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej o 24 punkty przed Węgierkami i 74 przed Czeszkami.

Niewiele zabrakło do medalu w sztafecie chłopców U17. Po pływaniu na pierwszym miejscu byli Krystian Trepczyk i Bartosz Szmytke (1:49.46), a trzecie miejsce zajmowali Adam Machaj i Igor Radomyski (1:53.94). Polskie duety przedzielali tylko Włosi Matteo Gozzoli i Denis Agavrilone. Jednak w laser runie Polakom poszło słabiej. Trepczyk i Szmytke spadli na czwarte miejsce, tracąc do podium 8 sekund. Radomyski i Machaj zajęli 6. miejsce. Triumfował francuski duet Karl Furderer/Mathis Isaka Ide Large.

Osiem medali mają już w dorobku polscy pięcioboiści. Jutro dwie ostatnie szanse na dodatkowe jego wzbogacenie - sztafeta mieszana U17 oraz finały indywidualne i drużynowe chłopców U19.