Kolarstwo torowe - MEJ/U23: Polska z czterema medalami podczas 1. dnia zmagań!
Tim Rademacher (Q84847593)

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 14.07.2022, 22:10

W portugalskiej Anadii rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów oraz zawodników do lat 23 w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia zmagań reprezentanci Polski wywalczyli cztery medale, dwa srebrne oraz dwa brązowe.

W eliminacjach sprintu drużynowego juniorów Polskę reprezentowali Gracjan Dąbrowski, Radosław Laskowski oraz Marcin Marciniak. Polacy z czasem 46,382 sekundy zajęli czwarte miejsce, co spowodowało, że w pierwszej rundzie jechali wraz z Czechami. Nasi reprezentanci bardzo dobrze pojechali i z rezultatem 45,660 sekundy awansowali do wyścigu o złoty medal. W nim ich rywalami byli Niemcy. Po słabszym początku wyścigu w wykonaniu Polaków złotymi medalistami zostali Niemcy, a nasi reprezentanci stanęli na drugim stopniu podium. Brąz powędrował do Włochów.

Natomiast w tej samej konkurencji, ale juniorek Eliza Rabażyńska, Natalia Głowacka i Natalia Kaczmarczyk były czwarte w eliminacjach, a w pierwszej rundzie rywalizowały z Niemkami. Polki były dużo gorsze od naszych zachodnich sąsiadek, ale i tak były pewne udziału w wyścigu o trzecie miejsce, ponieważ w tej konkurencji udział wzięły tylko cztery reprezentacje. Ostatecznie Rabażyńska, Głowacka i Kaczmarczyk dobrze pojechały ostatni wyścig, w którym pokonały Włoszki, tym samym zapewniając sobie brązowy medal. W rywalizacji o złoto Niemki były lepsze od Czeszek.

Bardzo dobrze w scratchu kobiet poradziła sobie Maja Tracka, która wywalczyła srebrny medal. Nasza juniorka była bardzo blisko zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium, ale tuż przed metą wyprzedziła ją Lani Wittevrongel. Scratch juniorów Kamil Dolak zakończył na ósmej lokacie, a złoto zdobył Rafael Delhomme, który nadrobił jedno okrążenie nad resztą stawki.

Świetnie wyścig eliminacyjny zawodników do lat 23 wyszedł Filipowi Prokopyszynowi. Polak przez cały wyścig jechał nieźle i ostatecznie wywalczył brązowy medal. Prokopyszyn był gorszy tylko od Davide Boscaro i Tima Torna Tuetenberga. Natomiast wyścig eliminacyjny zawodniczek do lat 23 na ósmym miejscu zakończyła Oliwia Majewska. Najlepsza była Shari Bossuyt.

W indywidualnym wyścigu na dochodzenie zawodniczek do lat 23 najlepiej z Polek spisała się Olga Wankiewicz, która zajęła 10. miejsce. Druga z naszych reprezentantek, Tamara Szalińska była 12. Złoto wywalczyła Vittoria Guazzini, która w walce o złoto pokonała Ellę Barnwell. Tę samą konkurencję mężczyzn Kacper Majewski ukończył na piątej lokacie. Natomiast Adam Woźniak był ósmy. Tutaj złoto powędrowało do Nicolasa Heinricha.

Eliminacje wyścigu drużynowego na dochodzenie juniorek Zuzanna Chylińska, Anna Długas, Laura Rybkiewicz i Martyna Szczęsna zakończyły na trzeciej lokacie. Natomiast Marek Kapela, Dominik Ratajczak, Łukasz Juszczak oraz Konrad Waliniak kwalifikacje w tej samej konkurencji juniorów skończyli na czwartej pozycji.