Żeglarstwo - MMŚ: Damasiewicz poza zasięgiem rywalek

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 15.07.2022, 13:40

Julia Damasiewicz wywalczyła tytuł młodzieżowej mistrzyni świata w klasie Formula Kite! Polka całkowicie zdominowała rywalizację, wygrywając 13 z 18 wyścigów. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn po brązowy medal sięgnął Jakub Jurkowski. 

 

Julia Damasiewicz przed rokiem była wicemistrzynią świata młodzieżowców w klasie Formula Kite, a w tym roku w Hadze nie miała sobie równych, zdobywając złoty medal. Polka nie dała szans rywalkom, zajmując pierwsze miejsce w 13 z 18 rozegranych wyścigów. W pozostałych pięciu startach nasza zawodniczka przypływała do mety na drugim miejscu. W klasyfikacji łącznej z dorobkiem 17 punktów Damasiewicz wyprzedziła o 8 oczek Francuzkę Heloise Pegourie. Na najniższym stopniu podium stanęła Turczynka Derin Atakan (45 pkt).

 

Brązowy medal w kitesurfingu wywalczył również Jakub Jurkowski. Przez całe regaty nasz zawodnik stratował bardzo równo, unikając większych wpadek. Ostatecznie z 55 punktami na koncie został sklasyfikowany na trzeciej pozycji, wygrywając o zaledwie punkt z Czechem Vojtechem Koską. O końcowy triumf biło się dwóch kitesurferów Singapurczyk Maximilian Maeder i Włoch Riccardo Pianosi. Finalnie o cztery punkty lepszy był Singapurczyk i mógł się cieszyć ze złota.

 

Dobre wyniki uzyskali również nasi windsurferzy. Maciej Pietrzak wśród mężczyzn i Aleksandra Wasiewicz wśród kobiet w klasie iQFoil zajęli siódme miejsca. Na uwagę zasługuje również wynik Dominiki Raszki w klasie ILCA 6, która ukończyła zawody na 9. miejscu. Wśród mężczyzn 23. lokatę zajął Tymoteusz Wysocki. W klasie 420 kobiet na 12. pozycji uplasowała się załoga Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk. Natomiast w 420 załóg męskich i mieszanych Jeremi Dąbrowski i Mikołaj Bazyli zajęli 17. miejsce. 

 

W Pucharze Narodów triumfowali Hiszpanie przed Francuzami i Włochami. Polska została sklasyfikowana na 11. pozycji.

 

Oficjalne wyniki zawodów