EURO kobiet: Anglia i Austria w ćwierćfinale
YT/England

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 15.07.2022, 23:44

Poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia w grupie A na turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet. Swoje spotkania wygrały gospodynie turnieju oraz Austria. Angielki z kompletem zwycięstw i bez straty gola wygrały grupę i czekają na kolejne spotkania, które wyłonią dla nich rywala w ćwierćfinale. Austriaczki, awansując z drugiego miejsca, w fazie play-off zagrają z reprezentacją Niemiec.

W meczu rozstrzygającym o drugim miejscu w grupie A zmierzyły się ze sobą reprezentacje Austrii oraz Norwegii. Austriaczkom do awansu wystarczył remis, rywalki potrzebowały zwycięstwa. Pierwsze minuty sprawiały jednak wrażenie, że to podopieczne Irene Furhmann są bardziej zdesperowane, aby zdobyć trzy punkty. Zawodniczki z centralnej Europy zaczęły spotkanie agresywniej, od wyższego pressingu, co przełożyło się na szybko złapane żółte kartki, ale także na prowadzenie. Gola otwierającego wynik, w 37. minucie spotkania, zdobyła Nicole Billa. Zawodniczka Hoffenheim wbiegła między defensywę rywalek i głową wykorzystała świetne podanie od Hanshaw.

Dopiero w drugiej połowie Norweżki postanowiły włączyć się do walki o dalszy udział w turnieju. Skandynawki przeprowadziły kilka ciekawych ataków, zwłaszcza w końcowych minutach gry, ale to nie wystarczyło na świetnie grające rywalki. Gdyby zawodniczki Martina Sjogrena nie przespały pierwszej połowy, to wynik mógł wyglądać inaczej. Norweżki za późno weszły w rytm meczowy, a doskonała postawa bramkarki rywalek, Manueli Zinsberger, całkowicie odebrała im nadzieję na awans do kolejnego etapu turnieju. Reprezentacja Austrii, z 6 punktami i bilansem bramek 3:1, zajęła drugie miejsce i przeszła do ćwierćfinału. Tam czekają na nie Niemcy, czyli jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w Europie.

Kolejne bezdyskusyjne zwycięstwo odniosły zawodniczki reprezentacji Anglii. Lwice pokonały rywalki z Irlandii Północnej 5:0 i wygrały grupę A bez straty gola. Podopieczne Sariny Wiegman prezentują wyśmienitą formę w ostatnich tygodniach. W trzech spotkaniach przygotowujących do Euro strzeliły 12 bramek, tracąc tylko jedną, a teraz w fazie grupowej turnieju zdobyły 14, zachowując ciągle czyste konto. Zawodniczki zachowały koncentrację, pomimo wiadomości z ostatniej chwili, że ich holenderska selekcjonerka nie będzie mogła kierować drużyną z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Pod nieobecność menagerki, na ławce zastąpił ją asystent, Arjan Veurink.

Zawodniczki The Lionesses zdominowały swoje ostatnie spotkanie fazy grupowej, mimo pewnego awansu do ćwierćfinału. Piłkarki z Anglii przejęły całkowitą kontrolę nad spotkaniem, nie dopuszczając swoich rywalek do groźnych sytuacji. Mimo przewagi, na pierwsze bramki trzeba było czekać niemal do końca pierwszej połowy. Prowadzenie w meczu dała gospodynią turnieju Kirby w 41. minucie, a 240 sekund później Mead zdobyła bramkę do szatni, dając koleżanką prowadzenie 2:0. Po przerwie sztab trenerski Anglii podjął decyzję o oszczędzaniu swoich najlepszych zawodniczek na czas fazy play-off i bardzo szybko dokonał pięciu zmian. Rezerwową, która wykorzystała swoją szansę i zdobyła dwie bramki, stała się Alessia Russo. Piłkarka Manchesteru United zaliczyła dublet w ciągu siedmiu minut od pojawieniu się na boisku. Wynik spotkania, na kwadrans przed końcem ustaliła Burrows, która skierowała piłkę do własnej siatki po 10 minutach, od momentu w którym znalazła się na placu gry. Będące w wysokiej formie Angielki przypieczętowały awans pięcioma bramkami i czekają teraz na swojego rywala, który zostanie wyłoniony w sobotnich meczach grupy B.

Austria - Norwegia 1:0 (1:0)

Bramki: Billa 37'

Żółte kartki: Hickelsberger-Fuller, Wenninger

Austria: Zinsberger, Wienroither, Wenninger, Schnaderbeck, Hanshaw, Puntigam, Hickelsberger-Fuller (72' Makas), Zadrazil, Feiersinger, Dunst, Billa (88' Georgieva)

Norwegia: Pettersen, Hansen, Bergsvand, Mjelde, Blakstad (82' Haug), Leonhardsen-Maanum (86' Boe Risa), Engen, Eikeland (65' Ildhusoy), Hansen, Reiten, Hegerberg

Sędzia: K.Monzul (Ukraina)

Irlandia Północna - Anglia: 0:5 (0:2)

Bramki: Kirby 41', Mead 45', Russo 48', 53', Burrows 76'-sam

Irlandia Płn: Burns, McKenna, Nelson (87' Hutton), McFadden, Vance, Rafferty (66' Burrows), Callaghan (86' Wilson), Furness (80' Caldwell), Holloway (66' Magee), Wade, McGuinness

Anglia: Earps, Bronze (74' Carter), Bright (46' Greenwood), Williamson, Daly, Stanway (46' Toone), Walsh, Mead, Kirby, Hemp (60' Kelly), White (46' Russo)