Lekkoatletyka - MŚ: co się działo podczas 1. dnia mistrzostw?

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 16.07.2022, 05:06

W Eugene rozpoczęły się mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Pierwszego dnia zmagań reprezentacja Polski wywalczyła jeden srebrny medal w wykonaniu Katarzyna Zdziebło. Natomiast nasza sztafeta mieszana 4x400 metrów uplasowała się na czwartej lokacie.

Przy występie Katarzyny Zdziebło w chodzie na 20 kilometrów po cichu mogliśmy liczyć na medal i się go ostatecznie doczekaliśmy, ponieważ Polka stanęła na drugim stopniu podium. O tym więcej pisaliśmy tutaj

Dużo większe oczekiwania były względem sztafety mieszanej 4x400 metrów. W eliminacjach Polska w składzie: Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Karol Zalewski i Justyna Święty-Ersetic miała czwarty czas. W finale zamiast Baumgart-Witan na starcie stanęła Natalia Kaczmarek, która zamykała naszą sztafetę. Poza tym sztafetę w finale otwierał Zalewski, a po nim startowali Święty-Erseric i Duszyński. W końcowym rozrachunku nasza sztafeta osiągnęła czas 3:12,31, co dało jej czwartą pozycję, jednak do brązowego medalu zabrakło ponad dwóch sekund. Ten został wywalczony przez Stany Zjednoczone (3:10,16). Pierwsze miejsce przypadło Dominikanie (3:09,82), a drugie Holandii (3:09,90)

W jedynym dziś finale bez reprezentantów Polski, czyli chodzie na 20 kilometrów mężczyzn najlepiej prezentowowali się reprezentanci Japonii. Mistrzem świata z czasem 1:19:07 został Toshikazu Yamanishi, a srebro wywalczył jego rodak Koki Ikeda. Najniższy stopień podium przypadł Perseusowi Kartlstroemowi ze Szwecji.

Pierwszymi reprezentantami Polski, którzy wystąpili w Eugene byli nasi młociarze. Pewny awans do finału wywalczyli Paweł Fajdek oraz Wojciech Nowicki. Lepszy w eliminacjach był Fajdek, który jako jedyny złamał granicę 80 metrów, a dokładnie przekroczył ją o 9 centymetrów. Natomiast Nowicki uzyskał 79,22 metra, co dało mu zwycięstwo w grupie A, a także trzecie miejsce ogólnie. Lepszy od Nowickiego był jeszcze Daniel Haugh (79,34 metra). Eliminacji nie przebrnął Marcin Wrotyński, który w najlepszej próbie osiągnął 73,55 metra i zajął 19. pozycję.

Niestety eliminacje rzutu młotem kobiet nie poszły po myśli Malwiny Kopron. Niebędąca w optymalnej formie w tym sezonie brązowa medalistka igrzysk w Tokio osiągnęła zaledwie 70,50 metra i nie zdołała awansować do finału. Kopron ostatecznie uplasowała się na 15. lokacie w eliminacjach. Miejsce w finale dawała odległość 70,87 metra, którą uzyskała Grete Ahlberg.

Dramat w eliminacjach skoku wzwyż przeżył Norbert Kobielski. Polak podczas swojego pierwszego skoku doznał bolesnej kontuzji stopy i był zmuszony wycofać się z dalszej rywalizacji. Problem z awansem do finału miał mistrz olimpijski z Tokio, Gianmarco Tamberi. Włoch z dużymi problemami, w trzecich próbach zaliczał odpowiednio 2,25 metra i 2,28 metra, ale ostatecznie zapewnił sobie udział w finale. Do awansu wystarczyło zaliczenie 2,28 metra oraz 2,25 metra w pierwszej próbie, tak jak zrobił to mający polskie korzenie Mateusz Przybyłko oraz Edgar Rivera. Sanghyeok Woo, Django Lovett, Andrij Protsenko, Mutaz Essa Barshim i Luis Enrique Zayas zaliczyli 2,28 metra w pierwszej próbie i ex aequo zajęli pierwsze miejsce w eliminacjach.

Udanie eliminacje na 1500 metrów kobiet zakończyły się dla Sofii Ennaoui. Polka brała udział w najszybszym biegu, w którym z czasem 4:03,52 zajęła czwarte miejsce. Taką też lokatę zajęła spośród wszystkich zawodniczek z eliminacji. Dodatkowo był dla Ennaoui najlepszy wynik w tym sezonie.

Niestety do finału pchnięcia kulą nie udało się awansować żadnemu z naszych kulomiotów. Co prawda Konrad Bukowiecki uzyskał taką samą odległość co dwunasty Uziel Munoz (20,24 metra), ale Polak miał słabszy drugi najlepszy wynik i ostatecznie zajął 13. miejsce. Pozycję niżej od Bukowieckiego uplasował się Michał Haratyk, który osiągnął 20,13 metra. Z najlepszym wynikiem (22,28 metra) do finału wszedł główny faworyt do złota, Ryan Crouser.