Kolarstwo torowe - ME juniorów i U23: dzień bez polskich medali

• Data publikacji: 16.07.2022, 21:40

W portugalskiej Anadii nadal trwają mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców w kolarstwie torowym. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych dni Polacy nie zdobyli medalu. Większość triumfów przypadło kolarzom z Włoch.

Żaden z naszych juniorów nie awansował do finałów wyścigu indywidualnego. Marek Kapela (3:17,490) zajął siódme miejsce, a Konrad Waliniak (3:20,804) był jedenasty. Również wśród juniorek nasze zawodniczki osiągnęły dobre miejsca, ale nie powalczyły o medale. Zuzanna Chylińska (2:27,309) uzyskała szósty czas eliminacji, a Martyna Szczęsna (2:28,205) była dziewiąta. Złote medale zdobyli reprezentanci Włoch -  Luca Giami i Federica Wenturelli.

Zakończono zmagania w sprincie juniorek. W finale spotkały się dwie zawodniczki z Niemiec. Clara Schneider w dwóch biegach wygrała ze Stellą Mueller. Natalia Kaczmarczyk i Natalia Głowacka odpadły dzień wcześniej w 1/8 finału. Dużo lepiej wśród juniorów radzi sobie Marcin Marciniak. Polak okazał się najlepszy w kwalifikacjach, a następnie awansował do półfinału, pokonując Czecha Jakuba Wajbara i Belga Runara de Schrijwera. W 1/8 finału odpadł Mateusz Przymusiński. Z rywalizacją pożegnały się już nasze sprinterki do lat 23. Los połączył dwie Polki w pojedynku w 1/8 finału, gdzie Paulina Petri pokonała Nikolę Sibiak. Petri w 1/4 finału przegrała 1:2 z Francuzką Taky Marie Divine Kouame.

Mateusz Sztrauch zajął piąte miejsce w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego do lat 23. Reprezentant Polski pokonał 1000 metrów w czasie 1:02,621. Do medalu zabrakło mu ponad sekundy. Drugi z naszych kolarzy, Jakub Soszka był dziewiąty z rezultatem 1:03,281. Triumfował Włoch Matteo Bianchi, uzyskując wynik 1:00,911. Kolejny złoty medal dla Italii wywalczyła drużyna kobiet do lat 23, która w finale wygrała z Wielką Brytanią. Polki nie zakwalifikowały się do finałów, zajmując siódmą pozycję. Lokatę wyżej uplasowała się nasza męska ekipa. W tej kategorii także najlepsi okazali się kolarze z Włoch, potwierdzając, że ten dzień należał do kolarzy z Półwyspu Apenińskiego.