Rugby 7 - kw. PŚ: historyczny awans Polek!
Rugby Europe

Rugby 7 - kw. PŚ: historyczny awans Polek!

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 17.07.2022, 17:06

Po mistrzostwie Europy polskie rugbystki odniosły kolejny wielki sukces, kwalifikując się po raz pierwszy w historii do Pucharu Świata, który odbędzie się we wrześniu w Kapsztadzie. Biało-czerwone podczas turnieju w Bukareszcie nie zaznały smaku porażki. Najpierw Polki wygrały trzy spotkania grupowe, a w meczu o awans pokonały Niemki 43-0.

 

W ten weekend w Bukareszcie odbywał się turniej kwalifikacyjny siódemek do Pucharu Świata w Kapsztadzie, który zaplanowany jest na 9-11 września. Drużyny męskie i kobiece, a wśród nich Polki i Polacy walczyły o cztery miejsca premiowane awansem.

 

W grupie rywalkami Polek były kolejno Portugalki, Szwedki i Hiszpanki. Mistrzynie Europy były faworytkami tej grupy, a ich najgroźniejszymi rywalkami miały być Hiszpanki. Nasze rugbystki rozpoczęły turniej w sobotę mocnym akcentem, pewnie pokonując Portugalki 40-5. Jeszcze mniej problemów sprawiły Polkom Szwedki, z którymi nasze zawodniczki wygrały 52-0. Ostatni mecz grupowy podopieczne Janusza Urbanowicza rozegrały w niedzielę rano i pokazały, kto jest kandydatem do wyjazdu do Kapsztadu. Polki szybko wypracowały sobie przewagę w spotkaniu z Hiszpankami i dowiozły ją do końca, wygrywając 31-15. Najskuteczniejszą naszą zawodniczką w tych spotkaniach była skrzydłowa Małgorzata Kołdej, która zaliczyła łącznie pięć przyłożeń. Jedno przyłożenie mniej na koncie miały Anna Klichowska i Natalia Pamięta.

 

Biało-czerwone wygrały grupę, co oznaczało, że w ćwierćfinale omijały bardzo mocne zespoły, czyli Irlandię i Anglię. W meczu o awans do Pucharu Świata Polki mierzyły się z Niemkami, z którymi w tym roku już bardzo wysoko wygrywały, więc były faworytkami tego starcia. Początek spotkania był dość nerwowy, ale nasze zawodniczki dysponowały większa jakością i to wykorzystały. Przed przerwą dwa rajdy prawą stroną przeprowadziła Małgorzata Kołdej, które skończyły się punktami. Dodatkowo po jednym przyłożeniu zaliczyły Katarzyna Paszczyk i Julia Druzgała. Po siedmiu minutach sprawa awansu była już niemal załatwiona, gdyż Polki prowadziły 24-0. Po zmianie stron przyłożeniem popisały się Marta Morus, Julia Druzgała i Martyna Wardaszka, co dało polskim rugbystkom zwycięstwo 43-0, a kolejny wielki sukces kadry Janusza Urbanowicza stał się faktem.

 

Poza Polkami na turnieju w Bukareszcie bilety na PŚ wywalczyły: Hiszpanki, Angielki i Irlandki. Podczas PŚ w 2018 roku awans wywalczyły reprezentacje Nowej Zelandii, Australii, USA, RPA i Francji. Po turniejach regionalnych na pozostałych kontynentach skład finalistek uzupełniają reprezentacje Kanady, Brazylii, Kolumbii, Madagaskaru, Chin, Japonii i Fidżi.

 

Zupełnie odmienny poziom od naszych pań prezentują nasi panowie, którzy nie są w stanie nawiązać walki z czołowymi europejskimi nacjami. W Bukareszcie w grupie Polacy zanotowali trzy porażki i po fazie grupowej zakończyli udział w turnieju. Na początek zawodnicy prowadzeni przez trenera Andrzeja Kozaka dostali lekcję rugby od Irlandczyków, przegrywając aż 0-73. W drugim spotkaniu zagrali lepiej, ale i tak schodzili z boiska pokonani przez Włochów 21-10. W ostatnim spotkaniu reprezentanci Polski znów byli wyraźnie gorsi od Portugalczyków (0-51).

 

Skład Polek: Martyna Wardaszka, Julianna Schuster, Sandra Kłak, Małgorzata Kołdej, Marta Morus, Katarzyna Paszczyk, Anna Klichowska, Karolina Jaszczyszyn, Anna Maliszewska, Julia Druzgała, Natalia Pamięta, Sywia Witkowska, Ilona Zaisliuc

 

Skład Polaków: Eryk Chain, Patryk Chain, Daniel Gdula, Hubert Kisiel, Igor Pątek, Bartłomiej Sadowski, Patryk Sakwa, Szymon Sirocki, Adrian Stańczykowski, Ksawery Struss, Grzegorz Szczepański, Daniel Trybus

 

Wyniki spotkań Polek:

Polska - Portugalia 40-5

Polska - Szwecja 52-0

Polska - Hiszpania 31-15

Polska - Niemcy 43-0

 

Wyniki spotkań Polaków:

Polska - Irlandia 0-73

Polska - Włochy 10-21

Polska - Portugalia 0-51