Kolarstwo torowe - MEJ/U23: srebrny medal Marciniaka w sprincie juniorów

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 17.07.2022, 22:15

W Anadii odbył się 4. dzień mistrzostw Europy juniorów i zawodników do lat 23 w kolarstwie torowym. Z najlepszej strony spisał się Marcin Marciniak, który zdobył srebrny medal w sprincie juniorów.

Po wczorajszym zwycięstwie w kwalifikacjach, a następnie wygranych w 1/8 finału i ćwierćfinale sprintu juniorów mogliśmy oczekiwać wywalczenia medalu po Marcinie Marciniaku. Tego byliśmy już pewni po półfinale, w którym Marciniak w stosunku 2:1 pokonał Mateja Hytycha. Natomiast w finale rywalem Polaka był Mattia Predomo. Ostatecznie w finale dwukrotnie lepszy od Majewskiego był Predomo i nasz reprezentant musiał zadowolić się srebrnym medalem. W wyścigach o trzecie miejsce Matej Hytych był gorszy od Danny'ego-Luci Wernera. Sprint zawodniczek do lat 23 już podczas 3. dnia zmagań na ćwierćfinale zakończyła Paulina Petri. Natomiast 4. dnia odbywała się rywalizacja o medale. Złoto po wygranej w finale z Julie Michaux wywalczyła Alessa Catriona Proepster.

W omnium juniorek udział wzięła Maja Tracka, która już w Anadii zdobyła srebrny medal w scratchu. Było to też pierwsza konkurencja omnium. Niestety wyścig nie poszedł po myśli Polki, która ukończyła go na 12. miejscu. Dużo lepiej Trackiej poszło w wyścigu tempowym. Nasza juniorka była w nim najlepsza i do swojego dorobku dopisała 40 punktów. Natomiast wyścig eliminacyjny Maja Tracka skończyła na 9. lokacie. Przed ostatnią konkurencją Polka z dorobkiem 82 punktów plasowała się na ósmej pozycji. Na zakończenie Tracka dopisała siedem punktów i ostatecznie została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Pewny złoty medal wywalczyła Federica Venturelli, która zgromadziła 147 punktów.

Swojego reprezentanta mieliśmy także w omnium juniorów. W scratchu Dominik Ratajczak był 13. Natomiast wyścig tempowy oraz eliminacyjny Ratajczak zakończył na siódmej pozycji i po trzech konkurencjach był na dziewiątej lokacie z 72 punktami. W wyścigu punktowym Ratajczak bardzo dobrze się spisał, dopisując do swojego dorobku 25 punktów. Ostatecznie Polak z 97 punktami został sklasyfikowany na piątej pozycji. Złoto wywalczył Elmar Abma, który zdobył 116 "oczek".

W finale jazdy indywidualnej na 500 metrów juniorek na 8. miejscu z czasem 37,288 sekundy uplasowała się Natalia Głowacka. Druga z Polek, Natalia Kaczmarczyk była 10. Złoto powędrowało do Clary Schneider z Niemiec. Pozostałe miejsca na podium zajęły Julie Nicolaes i Lara Sophie Jaeger.

Wyścig punktowy zawodniczek do lat 23 na 10. miejscu zakończyła Wiktoria Milda. Polka na przestrzeni całego wyścigu zdołała zdobyć dwa punkty podczas trzeciego sprintu. O złoto do samego końca walczyły Silvia Zanardi i Daniek Hengeveld. Obie nad rywalkami nadrobiły dwa okrążenia, co dało im duży zapas nad resztą stawki. Ostatecznie lepiej podczas sprintów punktowała Zanardi i to ona została złotą medalistką.

Dużo lepiej w tej samej konkurencji, ale męskiej spisał się Kacper Majewski. Polakowi udało się nadrobić nad pozostałymi rywalami dwa okrążenia, dzięki czemu zyskał 40 punktów. Jednak Majewski średnio punktował na sprintach, ponieważ na nich zdobył zaledwie pięć "oczek". Ostatecznie Majewski z dorobkiem 45 punktów zakończył wyścig na szóstej lokacie. Złoto zdobył Maximilian Schimdbauer, który o zaledwie jeden punkt pokonał Diogo Narciso.