Szermierka - MŚ: kolejna korona mistrza z Tokio, Polacy poza pierwszą dziesiątką

• Dodał: Aleksandra Suszek
  • Data publikacji: 18.07.2022, 20:25

W poniedziałek o medale na planszach w Kairze powalczyli szpadzistki oraz szabliści. Z polskiej ekipy najlepsze miejsce zajęła Renata Knapik-Miazga. Poza olimpijką z Tokio nikt z Polaków nie znalazł się w drugiej dziesiątce. Złote medale pojadą do Korei Południowej i Węgier.

W turnieju finałowym szpadzistek udział zapewniły sobie trzy Polki, z których tylko Renata Knapik-Miazga ma już w swoim dorobku medal mistrzostw świata, ale w rywalizacji drużynowej. Podopieczna krakowskiego AWF-u zaszła najdalej ze wszystkich, choć do medalu sporo brakowało, ale też ciężko było liczyć na jakikolwiek stopień podium. Oliimpijka z Tokio najpierw pokonała Gretę Veres z Rumunii 15:&, by w 1/16 finału spotkać się z Chinką Sihan Yu. W tym pojedynku silniejsza o cztery trafienia okazała się Azjatka – 13:9. Na tym samym etapie zmagania zakończyła także Martyna Swatowska-Wenglarczyk, choć druga z Polek uległa Auriane Mallo z Francji większą różnicą. Aby wystąpić w 1/16, Polka wcześniej wygrała 15:11 z Yik Hei Coco Lin z Hongkongu. Z kolei Magdalena Pawłowska pożegnała się z turniejem już po pierwszym starciu, ale po drugiej stronie miała niezwykle silną przeciwniczkę. Na planszy razem z Biało-Czerwoną stanęła bowiem liderka rankingu, Injeong Choi z Korei Południowej – 12:15.

I choć Koreanka jest bardzo mocną szpadzistką, to tym razem znalazły się silniejsze od niej zawodniczki. W fenomenalnym stylu (15:9) pojedynek o ćwierćfinał wygrała z nią Alexandra Ndolo z Niemiec, która dotarła aż do finału i tam dopiero inna reprezentantka Korei Południowej położyła kres jej zwycięskiej passie. Brązowe medale zawisły na szyjach zawodniczek z Hongkongu i Italii.

Klasyfikacja końcowa:

1. Sera Song (Korea Południowa)
2. Alexandra Ndolo (Niemcy)
3. Man Wai Vivian Kong (Hongkong), Rossella Fiamingo (Włochy)
5. Nelli Differt (Estonia)
6. Mara Navarria (Włochy)
7. Mingye Zhu (Chiny)
8. Sihan Yu (Chiny)

18. Renata Knapik-Miazga
21. Martyna Swatowska-Wenglarczyk
64. Magdalena Pawłowska
76. Kamila Pytka

Medale zawisły w poniedziałek także na szyjach szablistów. Biało-Czerwoni niestety także tutaj w ogóle nie liczyli się w walce o pierwszą dziesiątkę. Szymon Hryciuk trafił w 1/32 na Junho Kima z Korei Południowej i przegrał z nim 8:15, natomiast Krzysztof Kaczkowski nie miał zbyt wielu argumentów  w walce z Andrasem Szatmarim z Węgier – 4:15.

Tak jak można było się spodziewać, w decydującym etapie znaleźli się Aron Szilagij z Węgier oraz Iulian Teodosiu z Rumunii. Obydwoje dołożyli kolejny medal do swojej kolekcji, a złoty medalista z Tokio również tutaj był niepokonany.

1. Aron Szilagij (Węgry)
2. Maxime Pianfetti (Francja)
3. Iulian Teodosiu (Rumunia), Sandro Bazadze (Gruzja)