Szachy - Champions Chess Tour: półfinał i awans Jana-Krzysztofa Dudy
GFHund/Wikimedia

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 19.07.2022, 10:18

Jan-Krzysztof Duda doszedł do półfinału kolejnego cyklu wchodzącego w skład szachowego Champions Chess Tour - FTX Road to Miami. Polak wywalczył dzięki temu awans do kolejnego turnieju.

W rundzie preeliminacyjnej, gdzie 16 zawodników grało między sobą systemem każdy z każdym, Duda zajął bardzo dobre 3. miejsce. Poniósł zaledwie jedną porażkę z Aryanem Tarim, ale ogółem zgromadził 28 punktów (w tym turnieju punktowano - 3 pkt za zwycięstwo, 1 pkt za remis). W rywalizacji był też Radosław Wojtaszek, ale ostatecznie zajął on 11. pozycję i nie awansował do fazy play-off. Duda był jednym z trzech zawodników, którzy do walki w FTX Road to Miami (turniej online szachów szybkich) przystąpili tuż po turnieju kandydatów. Poza nim byli to Richard Rapport i Tejmur Radżabow. Azer miał jednak fatalny turniej i po komplecie porażek przez pierwsze dwa dni, wycofał się z dalszej rywalizacji powołując się na problemy zdrowotne.

W fazie play-off jedynym wyżej rozstawionym zawodnikiem, który wywalczył awans do półfinałów był Duda. Polak pokonał 2,5:1,5 Holendra Anisha Giriego i awansował dalej, gdzie jego rywalem był Lewon Aronian, który w takim samym stosunku rozprawił się z Arjunem Erigaisim. W górnej części drabinki, lider po eliminacjach Samuel Sevian przegrał po tie-breaku z Chińczykiem Wei Yi.

Aronian pokonał Dudę 3:1 i awansował do finału, gdzie w dwudniowym finale okazał się lepszy od wspomnianego Wei Yi (ten w półfinale wygrał z Rapportem).

Obaj zapewnili sobie tym samym w start w kolejnym turnieju rangi major, który odbędzie się właśnie w Miami - FTX Crypto Cup. Zagra tam także Duda, który w dotychczasowych turniejach Champions Chess Tour zebrał wystarczającą ilość punktów, by znaleźć się w czołowej dwójce klasyfikacji generalnej.

W Miami, oprócz Dudy, Aroniana i Wei Yi, na pewno zobaczymy też Magnusa Carlsena, Dinga Lierna i Praggnanandhę. Ostatnie dwa miejsca są zarezerwowane dla osób, którym przyznane zostaną dzikie karty.

Na ten turniej trzeba będzie poczekać. Teraz najlepsi szachiści świata wracają do odmiany klasycznej. W dniach 28 lipca-10 sierpnia, w Chennai odbędzie się 44. Olimpiada Szachowa.