Łyżwiarstwo figurowe: Yuzuru Hanyu zawiesił łyżwy na kołku!

• Dodał: Aleksandra Suszek
  • Data publikacji: 19.07.2022, 11:00

Niekwestionowany mistrz wśród solistów postanowił zakończyć karierę. Yuzuru Hanyu z Japonii po czternastu latach reprezentowania barw swojego kraju w zawodach międzynarodowych odwiesił łyżwy.

Japończyk zawodową karierę rozpoczął jeszcze jako junior, debiutując w sezonie 2008/2009 w zawodach cyklu Grand Prix. Już po pierwszym swoim starcie zajął piąte miejsce, by kilka miesięcy później stanąć na najwyższym stopniu podium w juniorskich Mistrzostwach Europy. Kolejny sezon był dla niego zdecydowanie kluczem do drzwi, za którymi szykowała się wielka kariera. Japończyk wygrał wówczas wszystkie juniorskie zawody, w jakich wystąpił i jeszcze w wieku 15 lat przeszedł do kategorii seniorów.

Ostatni medal Hanyu zdobył na mistrzostwach świata 2021, gdy stawał na najniższym stopniu podium. W lutym 2022 roku w Pekinie podejmował próbę wywalczenia trzeciego złota olimpijskiego. Niestety, sporo pomyłek w programie pozbawiło go jakiegokolwiek medalu. Hanyu zajął dopiero 4. miejsce, ale dwa krążki dzięki solistom i tak trafiły do Japonii.

Choć Japończyk na międzynarodowych zawodach nie będzie już błyszczał w swoich zapadających w pamięci układach, takich jak program krótki do twórczości Fryderyka Chopina, to Hanyu zamierza jeszcze występować w profesjonalny sposób. Solistę będzie można zobaczyć na Ice Shows, czyli specjalnych pokazach łyżwiarskich.

Wielokrotny medalista i rekordzista, jeden z najlepszych łyżwiarzy XXI wieku i w historii łyżwiarstwa figurowego rozstaje się z lodem, ale trzeba powiedzieć, że ma swoich godnych następców. Od kilku sezonów fenomenalnie prezentuje się Shoma Uno, ale szczególną uwagę warto zwrócić na młodego Yumę Kagiyamę. Dziewiętnastolatek w Pekinie zdobywał wicemistrzostwo olimpijskie, a jego kariera zapowiada się naprawdę ciekawie, jeśli utrzyma swoją formę i ominą go większe kontuzje.

Aleksandra Suszek – Poinformowani.pl

Aleksandra Suszek

Można powiedzieć, że piszę o wszystkim po trochu, ale w moim sercu gości głównie siatkówka.