Skoki do wody - MEJ: Jiampietro 9. na wieży
Martin Rulsch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 20.07.2022, 17:25

W Bukareszcie odbyły się dwa kolejne finały podczas mistrzostw Europy juniorów w skokach do wody. Najlepiej poszło Alex Jiampietro na wieży, gdzie zajęła 9. miejsce.

Na starcie rywalizacji juniorek na wieży z kategorii A (roczniki 2004,2005,2006) stanęły Alexandra Jiampietro i Maria Łukasiewicz, jednak do finału awansowała tylko jedna z nich. Jiampietro przez całe eliminacje prezentowała równy poziom i obyła się bez żadnych większych wpadek, co dało jej wejście do finału z 11. wynikiem. Natomiast Łukasiewicz początkowo bardzo dobrze się spisywała, ale słabe wykonanie 1 1/2 salta w tył pozycji dowolnej z 1 1/2 śruby oraz 2 1/2 salta delfina w pozycji kucznej pozbawiło jej szansy na awans. Ostatecznie do tego zabrakło jej zaledwie 0,55 punktu. W finale zawodów Alexandra Jiampietro nieźle się zaprezentowała. Najlepiej jej wyszło 2 1/2 salta delfina w pozycji kucznej. W jej przypadku szkoda trochę pierwszego skoku, w którym nie po jej myśli poszło wykonanie 1 1/2 salta w tył pozycji dowolnej z 2 1/2 śruby. W końcowym rozrachunku Jiampietro uplasowała się na 9. lokacie. Złoto zdobyła Amanda Lundin ze Szwecji. Natomiast srebro przypadło Anie Carvajal san Miguel, która o zaledwie 0,1 punktu wyprzedziła Chloe Johnson.

Poza tym odbył się jeszcze konkurs juniorów z kategorii A na trampolinie 1-metrowej, bez udziału reprezentantów Polski. Walka o złoto trwała do samego końca, ponieważ jeden z głównych faworytów do triumfu, Matteo Santoro w ostatniej kolejce wykonał 1 1/2 salta w tył pozycji łamanej, a ten skok ma czynnik trudności wynoszący zaledwie 2,3. To spowodowało, że Stefano Belotti, prezentujący w ostatniej kolejce 2 1/2 salta delfina w pozycji kucznej ze wskaźnikiem trudności 3,1 odrobił dużo punktów do Santoro. Jednak w ostatecznym rozrachunku to Matteo Santoro został mistrzem Europy juniorów, pokonując swojego rodaka o zaledwie 0,05 punktu.