Lekkoatletyka - MŚ: dzień 6. [ZAPIS LIVE]
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

Lekkoatletyka - MŚ: dzień 6. [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 21.07.2022, 05:00

Dotarliśmy do półmetku lekkoatletycznych mistrzostw świata rozgrywanych w Eugene. Szóstego dnia nie zobaczymy Polaków z żadnym z finałów, ale emocji z pewnością nie zabraknie. W eliminacjach rzutu oszczepem powalczy Maria Andrejczyk, a aż trójkę naszych reprezentantów zobaczymy w biegach na dystansie 800 metrów. Na koniec wisienka na torcie, czyli walka o finał jednego okrążenia z udziałem Anny Kiełbasińskiej i Natalii Kaczmarek. Serdecznie zapraszamy!

 

Program dnia:

00:20 – rzut oszczepem kobiet (eliminacje grupa A)

1:25 – bieg na 5000 metrów kobiet (eliminacje)

1:50 – rzut oszczepem kobiet (eliminacje grupa B) - Maria Andrejczyk

2:20 – bieg na 800 metrów mężczyzn (eliminacje) - Patryk Sieradzki, Mateusz Borkowski, Patryk Dobek

3:15 – bieg na 400 metrów przez płotki kobiet (półfinały)

3:30 – rzut dyskiem kobiet (finał)

3:45 – bieg na 400 metrów kobiet (półfinały) - Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek

4:15 – bieg na 400 metrów mężczyzn (półfinały)

4:45 – bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet (finał)

 

Relacja na żywo

Kończymy kolejny emocjonujący dzień na mistrzostwach świata w Eugene. Dzień słodko-gorzki dla naszych reprezentantów, ale okraszony dużym sukcesem Anny Kiełbasińskiej. Dziękujemy za wspaniałe emocje i zapraszamy na jutrzejszą rywalizację!

3000m z przeszkodami K - Fenomenalny czas i złoty medal Nory Jeruto! 8:53,03 s i nowy rekord mistrzostw świata. Pozostałe medale dla Etiopek. Werkuha Getachew ze srebrem, brąz dla Mekides Abebe. Błąd Winfred Mutile Yavi na rowie z wodą kosztował ją medal.

3000m z przeszkodami K - Norah Jeruto i Winfred Mutile Yavi od samego początku dyktują bardzo mocne tempo tego biegu. Kilometr do końca.

3000m z przeszkodami K - Szósty dzień mistrzostw świata kończymy finałem 3 kilometrów z przeszkodami pań.

Rzut dyskiem K - Wiatr ucichł i nic tu już się nie zmieni. Kończymy ostatnią kolejkę i całą rywalizację. Mistrzynią świata niespodziewanie Bin Feng z Chin, która w pierwszej próbie ustawiła cały konkurs. Srebro dla Perković, Allman z brązem.

400m M - Jonathan Jones oraz Christopher Taylor uzupełniają stawkę finału.

400m M - Rekordzista świata Wayde van Niekerk wraca do gry i melduje się w finale. Na ostatnich metrach lepszy był jednak Champion Allison, który zwyciężył bieg z czasem 44,71 s.

Rzut dyskiem K - Za chwilę początek ostatniej kolejki, na ten moment podium prezentuje się następująco - Feng, Perković, Allman.

400m M - Kirani James z Granady był najszybszy w drugim biegu półfinałowym - 44,74 s. Bayapo Ndori na drugiej pozycji, a w finale nie zobaczymy na pewno Amerykanina Michaela Cherry, co jest sporym zaskoczeniem.

Rzut dyskiem K - Wiatr osłabł, osłabło też tempo konkursu dyskobolek. Po czterech kolejkach czołówka bez zmian. Dużą niespodzianką jest dopiero siódma pozycja obrończyni tytułu Yaime Perez.

400m M - Michael Norman z czasem 44,30 s zwycięża pierwszy bieg półfinałowy. Tuż za nim Matthew Hudson-Smith z Wielkiej Brytanii.

400m M - Panie przyniosły nam ogrom emocji, a teraz na jednym okrążeniu zmierzą się panowie. Zasady kwalifikacji takie same jak u kobiet.

Rzut dyskiem K - W trzeciej kolejce poprawiła się Valerie Allman - 68,30 metrów, lecz to pozostawia ją na trzeciej pozycji. Zacięta walka w czołowej trójce, która zdecydowanie odskoczyła rywalkom.

400m K - Stephanie Ann McPherson i ANNA KIEŁBASIŃSKA uzupełniają skład wielkiego finału! Wielkie brawa dla Polki!

400m K - Liderka list światowych Marileidy Paulino zwycięża ostatni bieg z czasem 49,98 s. Druga Sada Williams, ale dla nas najważniejsza informacja jest taka - Anna Kiełbasińska w finale mistrzostw świata!

Rzut dyskiem K - W drugiej kolejce poprawiła się Sandra Perković, jednak najlepszy wynik w sezonie - 68,45 m nie pozwolił jej wyprzedzić Chinki.

400m K - Czekamy na ostatni bieg. Anna Kiełbasińska wciąż z szansami na finał.

400m K - Fiordaliza Cofil bardzo mocno rozpoczęła i fenomenalnie zakończyła - rekord życiowy Dominikanki 50,14 s. Drugie miejsce dla Lieke Klavier, która wynikiem 50,16 s poprawiła rekord kraju. Trzecia McPherson. Natalia Kaczmarek dopiero piąta z czasem 51,34 s.

400m K - Przed nami drugi półfinał z Natalią Kaczmarek. Najgroźniejsze rywalki to na pewno McPherson i Klaver.

400m K - Anna Kiełbasińska melduje się na mecie z czasem 50,65 s. Trzecie miejsce Polki, która musi czekać na wyniki kolejnych biegów. Zwycięstwo Shaunae Miller-Uibo z wynikiem 49,55 s, druga Candice McLeod.

400m K - Anna Kiełbasińska już na starcie. Zadanie niezwykle trudne, bo obok niej między innymi mistrzyni olimpijska Shaunae Miller-Uibo oraz Jamajka Candice McLeod.

Rzut dyskiem K - Ależ rzut Bin Feng! Chinka posyła dysk na odległość 69,12 m, co jest jej nowym rekordem życiowym. Tylko Allman rzucała w tym roku dalej.

400m K - A za chwilę walka o finał na dystansie jednego okrążenia pań. W pierwszym biegu wystąpi Anna Kiełbasińska, a chwilę potem Natalia Kaczmarek. Awansują dwie najlepsze z serii i dwie z czasami.

Rzut dyskiem K - Świetne rozpoczęcie konkursu dyskobolek! Mocne otwarcie Valerie Allman, która posyła dysk na odległość 67,62 m, jednak odpowiada jej Sandra Perković - 67,74 m i to Chorwatka prowadzi w rywalizacji.

400m przez płotki K - Stawkę finałową uzupełniają Rushell Clayton z Jamajki i Britton Wilson z Wielkiej Brytanii.

400m przez płotki K - Sydney McLaughlin z dużą pewnością i spokojem zwycięża ostatni bieg półfinałowy. Czas Amerykanki to 52,17 s. W finale zobaczymy również Giannę Woodruff z Panamy.

Rzut dyskiem K - Prezentacja dyskobolek za nami i za chwilę panie rozpoczną walkę o medale. W gronie faworytek można wymienić między innymi Yamie Perez, Kristin Pudenz, Sandrę Perković oraz Valerie Allman.

400m przez płotki K - Femke Bol jako pierwsza przecięła linię mety ze świetnym czasem 52,84 s. Drugie miejsce dla reprezentantki gospodarzy Shamier Little.

800m M - Amerykanin Jonah Koech zdyskwalifikowany za przepychanie podczas biegu, tym samym w półfinale zobaczymy Benjamina Roberta z Francji.

400m przez płotki K - Dalilah Muhammad zupełnie zdeklasowała rywalki. 53,28 s obrończyni tytułu i pewne zwycięstwo. Za nią finiszowała Anna Ryżykowa z Ukrainy i ją również zobaczymy w finale. Z kolei Janieve Russell z Jamajki musi czekać na to, co zrobią rywalki w kolejnych biegach.

400m przez płotki K - Po rywalizacji na 800 metrów skracamy dystans i przenosimy się na płotki. Przed nami trzy biegi półfinałowe pań. Awans uzyskają dwie najlepsze zawodniczki z każdej serii oraz dwie z czasami.

800m M - Stawkę półfinalistów uzupełnili Mark English, Catalin Tecuceanu, Noah Kibet, Daniel Rowden, Andreas Kramer oraz Tolesa Bodena. Niestety wszyscy trzej reprezentanci Polski pożegnali się z rywalizacją - spore rozczarowanie.

800m M - Patryk Dobek świetnie rozpoczął swój bieg, jednak zdecydowała w końcówce, której zupełnie osłabł, a czas 1:46,80 s to za mało, żeby zmieścić się w półfinale. Zwyciężył Slimane Moula, z awansem również Wycliffe Kinyamal Kisasy i Abdellatif El Guesse.

800m M - Za chwilę ostatni wyścig z Patrykiem Dobkiem w stawce.

800m M - Najszybszy do tej pory bieg zafundowali nam panowie w przedostatniej serii. Wygrywa Marco Arop (1:44,56 s), za nim finiszował Jonah Koech z nowym rekordem życiowym, a trzeci był Jesus Tonatiu Lopez.

800m M - W kolejnym z biegów wszystko rozstrzygnęło się na finiszu. Najszybszy okazał się Djamel Sedjati z Algierii (1:46,39 s). Drugi Tony van Diepen, trzeci Abdelsalem Ayouni.

Rzut oszczepem K - Zakończyły się eliminacje w rzucie oszczepem. Poziom nie zachwycił - tylko trzy zawodniczki z minimum i tylko siedem, które rzuciły oszczep poza 60 metr. Autorką najdłuższej próby była Haruka Kitaguchi. W finale zabraknie niestety Marii Andrejczyk, która zakończyła rywalizację na 21. pozycji.

800m M - Moad Zahafi jako pierwszy przekroczył linię mety. Drugie miejsce dla Gabriela Tuala, a trzecie dla Emmanuela Wanyonyi. Mateusz Borkowski zaczął bardzo mądrze i w połowie stawki wydawało się, że jest w stanie przytrzymać się w czołówce. Niestety zabrakło w końcówce i Polak skończył bieg na szóstej pozycji z czasem 1:47,61s.

800m M - Na starcie zameldowali się już kolejni zawodnicy wraz z Mateuszem Borkowskim w składzie.

800m M - Panowie zafundowali nam bardzo szybki bieg. Peter Bol zwyciężył z wynikiem 1:45,50 s. Za nim Kyle Langford oraz Mariano Garcia. Patryk Sieradzki walczył, ale zachwianie w środku biegu i chyba zbyt wczesny atak sporo go kosztowały i ostatecznie finiszował na ostatniej ósmej pozycji. Niespodzianką jest też dopiero siódma pozycja obrońcy tytułu Donovana Braziera.

800m M - Przed nami drugi wyścig, a w nim pierwszy z Polaków - Patryk Sieradzki.

800m M - Emmanuel Kipkurui Korir z czasem 1:49,05 s zwyciężył pierwszy bieg eliminacyjny. Za nim Marokańczyk Elhassane Moujahid oraz Alvaro de Arriba z Hiszpanii.

Rzut oszczepem K - Niestety nie będziemy oglądać Marii Andrejczyk w finale. 54,67 w ostatniej próbie, to zdecydowanie za mało żeby zmieścić się w ścisłej dwunastce. Dziękujemy naszej mistrzyni za walkę!

Rzut oszczepem K - Trwa druga kolejka. Odległość 60 metrów przekroczyły Kelsey-Lee Barber oraz Nikola Ogrodnikova, co bardzo zbliżyło je do finału.

800m M - Patryk Sieradzki wystąpi w drugim biegu, w kolejnym zobaczymy Mateusza Borkowskiego, a w ostatniej serii powalczy Patryk Dobek.

800m M - Za niespełna 10 minut na bieżni zobaczymy rywalizację panów na dystansie dwóch okrążeń. Rozegrane zostanie sześć serii eliminacyjnych. Bezpośredni awans uzyska trzech najlepszych zawodników z każdego biegu oraz sześciu z czasami.

5000m K - Na dystansie 5km skład finału uzupełniły Kite, McColgan, Judd, Tanaka oraz Infeld.

Rzut oszczepem K - W drugiej kolejce Maria Andrejczyk posłała oszczep na odległość 55,47 m. Obecnie daje jej to ósme miejsce.

5000m K McColgan zapłaciła za prowadzenie przez cały bieg i została z tyłu na ostatnim okrążeniu. Natomiast Gidey z pełną kontrolą przyśpieszyła w końcówce i jako pierwsza przekroczyła linię mety. W finale zobaczymy również Kipkirui, Hassan, Grovdal oraz Granny.

5000m K - 3 km za nami. Eilish McColgan prowadzi dziewięcioosobową grupę, która będzie walczyć o finał.

Rzut oszczepem K - Haruka Kitaguchi z Japonii wykonała najlepszy rzut w sezonie i z wynikiem 64,32 m zameldowała się w finale.

Rzut oszczepem K - Maria Andrejczyk rozpoczyna eliminacje od niemierzonej próby. Błysnęła natomiast Shiying Liu z Chin - 63,86 m w pierwszej próbie i pewny awans.

5000m K - A na starcie już druga seria biegu na 5 km. W niej między innymi rekordzistka świata Letesenbet Gidey oraz mistrzyni olimpijska Siffan Hassan.

Rzut oszczepem K - Za moment druga grupa pań rozpocznie swoje zmagania w rzucie oszczepem. W niej oczywiście Maria Andrejczyk, za którą mocno trzymamy kciuki.

5000m K - Pięć zawodniczek na czele z Gudaf Tsegay odskoczyło rywalkom przed ostatnim okrążeniem i pewnie dobiegło do mety. Zwyciężyła Tsegay, za nią również z pewnym awansem Seyaum, Chebet, Kipkemboi oraz Schweizer.

5000m K - Do końca już tylko kilometr. Na czele Japonkę zmieniła Karissa Schweizer, a prowadząca grupka zaczyna się uszczuplać.

5000m K - Połowa dystansu za nami. Grupa dziewięciu zawodniczek już odskoczyła rywalkom i to one będą liczyć się w dalszej walce. Dosyć mocne tempo od początku dyktuje reprezentantka Japonii - Ririka Hironaka.

5000m K - Osiemnaście zawodniczek wystartowało w pierwszym biegu, a przed nimi 12,5 okrążenia.

5000m K - Przed nami dwie serie eliminacyjne biegów na 5 km. Do finału awansuje po 5 zawodniczek z każdego biegu oraz 5 z najlepszymi czasami.

5000m K - Za kilkanaście minut rozpocznie się pierwsza z konkurencji biegowych - 5000 metrów pań.

Rzut oszczepem K - Pierwsza grupa zawodniczek zakończyła swoje zmagania. Tylko Liveta Jasiunaite może być pewna finału, pozostałe oszczepniczki muszą czekać. O 1:50 zmagania rozpocznie druga grupa, jeżeli wiatr się poprawi, to rezultaty poniżej 60 metrów mogą nie wystarczyć do finału.

Rzut oszczepem K - Ostatnia próba Sary Kolak również niemierzona. Chorwatka żegna się z mistrzostwami świata.

Rzut oszczepem K - Elina Tzengko przyjechała do Eugene z drugim wynikiem na świecie, ale dziś zdecydowanie nie jest jej dzień. 57,12 m, 9. miejsce i raczej nie zobaczymy jej w finale.

Rzut oszczepem K - Kara Winger jeszcze poprawiła swoją odległość - 61,30 m. Również Elizabeth Gleadle przekroczyła granicę 60 metrów. Przed nami ostatnia kolejka.

Rzut oszczepem K - Problemy ma natomiast mistrzyni olimpijska z Rio de Janerio Sara Kolak. Dwie niezaliczone próby Chorwatki i ostatnia szansa na awans. Kolak co prawda daleko jest od swojej olimpijskiej formy, ale w tym sezonie rzucała już ponad 60 metrów.

Rzut oszczepem K -Zaczyna się coś dziać. Annika Marie Fuchs, Kara Winger oraz Madara Palmeika oddały rzuty za granicę 58 metra. Do minimum brakuje sporo ale przy takich warunkach na finał powinno wystarczyć.

Rzut oszczepem K - Za nami pierwsza kolejka. Póki co karty rozdaje wiatr, który zdecydowanie nie pomaga oszczepniczkom. Nikt oprócz Jasiunaite nie przekroczył granicy 60 metrów.

Jeśli chodzi o Polaków, to jako pierwsza na stadionie pojawi się Maria Andrejczyk. Potem aż trzech naszych reprezentantów powalczy w eliminacjach 800 metrów - Patryk Dobek, Mateusz Borkowski oraz Patryk Sieradzki. Na koniec wielkie ściganie w półfinałach na dystansie jednego okrążenia, na które będziemy spoglądać z największym zaciekawieniem i nadziejami. Na starcie Anna Kiełbasińska oraz Natalia Kaczmarek.

W międzyczasie warto przypomnieć co nas czeka dzisiejszego dnia, a rozdane zostaną dwa komplety medali, oba wśród pań - w rzucie dyskiem oraz w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Rzut oszczepem K - Liveta Jasiunaite jako pierwsza przekracza granicę 62,50 metrów i melduje się w finale. Wynik Litwinki to 63,80 m.

Rzut oszczepem K - Rozpoczynamy walkę o finał rzutu oszczepem. Kilka zawodniczek z grupy A ma już za sobą pierwsze próby, ale żadnej nie udało się jeszcze uzyskać minimum, które wynosi 62,50 m. My jednak najbardziej czekamy na grupę B, a w niej o 1:50 zobaczymy wicemistrzynię olimpijską Marię Andrejczyk.

Serdecznie zapraszamy na kolejny dzień mistrzostw świata w Eugene. Dzisiejsze zmagania na Hawyard Field rozpoczną oszczepniczki, które powalczą o awans do finału. Startujemy o 00:20!

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.