Lekkoatletyka – MŚ: półfinał dla Anny Wielgosz, znamy medalistów na dystansie 200 metrów

• Dodał: Julia Wisińska
  • Data publikacji: 22.07.2022, 08:26

Siódmy dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata dobiegł końca. Dla polskich kibiców najważniejszy był bieg Anny Wielgosz w eliminacjach biegu na 800 metrów, była bowiem naszą jedyną reprezentantką, która walczyła dziś na stadionie w Eugene. Fani „królowej sportu” z wielkimi emocjami czekali na finał biegu kobiet i mężczyzn na dystansie 200 metrów.

Dzień na stadionie rozpoczął się od kwalifikacji mężczyzn w rzucie oszczepem. Zgodnie z oczekiwaniami już w pierwszych rzutach do finału dostał się między innymi mistrz olimpijski Neeraj Chopra czy znakomicie prezentujący się w tym sezonie czeski zawodnik Jakub Vadlejch. Sensacyjnie w walce o medale nie pojawi się Keshorn Walcott. Najdalszy rzut w kwalifikacjach oddał Anderson Petters, było to niespełna 90 metrów (89,91).

Dalej rozpoczęły się eliminacje kobiet w biegu na 800 metrów. Rozgrywane było aż sześć biegów, polską reprezentantkę mogliśmy oglądać w ostatnim z nich. W całych kwalifikacjach obyło się bez niespodzianek. Anna Wielgosz w swoim biegu zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu będziemy mogli oglądać ją w półfinałach.

Kolejna biegowa konkurencja, której byliśmy świadkami to półfinały panów w biegu na 5000 metrów. Tutaj również faworyci nie zawiedli. Do półfinału pewnie dostali się między innymi Jakob Ingebrigtsen czy Joshua Cheptegei. Jedyną niespodzianką może być fakt, że lider tegorocznych tabel Nicholas Kipkorir, wszedł do finału z ostatnim czasem w stawce.

Siódmego dnia mistrzostw rozpoczęła się również rywalizacja w trójskoku mężczyzn. Do finału sensacyjnie nie zakwalifikował się  dwukrotny mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata. Amerykański lekkoatleta Christian Taylor, który zajął odległe 18. miejsce.

Na dystansie 800 metrów oprócz eliminacji kobiet mogliśmy oglądać półfinały panów, w których niestety zabrakło reprezentantów Polski. Pewny awans do finału wywalczyli między innymi Kenijczycy: Kinyamal, Korir czy Wanyonyi.

Na koniec dzisiejszego dnia zaplanowano dwa finały w biegu na dystansie 200 metrów. Pierwsze do walki o medale stanęły kobiety. Zgodnie z przewidywaniami bieg wygrała Jamajka Shericka Jackson z czasem 21,45 sekund. Jest to drugi wynik w historii tej konkurencji. Szybsza na tym dystansie była jedynie Amerykanka Florence Griffith-Joyner. Podium uzupełniły: Shelly Ann Fraser-Pryce i Brytyjka Dina Asher-Smith.

Ostatni na stadionie pojawili się mężczyźni, by walczyć o mistrzostwo na tym samym dystansie. Ostatecznie wszystkie medale zdobyli reprezentanci USA. Najszybszy okazał się Noah Lyles, który osiągnął wynik 19,31 sekund. Jest to czwarty wynik w historii na tym dystansie. Drugie miejsce zajął Kenneth Bednarek, brąz przypadł liderowi tegorocznych tabel Erriyonowi Knightonowi.