Lekkoatletyka - MŚ: dzień 8. [ZAPIS LIVE]
KowalskyPhotos

Lekkoatletyka - MŚ: dzień 8. [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 23.07.2022, 05:03

Powoli zaczynamy odliczanie do końca mistrzostw, ale przed nami jeszcze wiele emocji związanych ze startami biało-czerwonych. Dziś w finale o dobry wynik powalczy Anna Kiełbasińska, a swój pierwszy start zanotują Piotr Lisek i Robert Sobera. A dzień rozpoczniemy historycznym, pierwszym na mistrzostwach świata chodem na 35 km pań. A w nim jedna z bohaterek naszej kadry - Katarzyna Zdziebło. Zapraszamy!

 

Program dnia:

15:15 - chód na 35 km kobiet (FINAŁ) - Katarzyna Zdziebło, Olga Niedziałek

2:05 - skok o tyczce mężczyzn (kwalifikacje) - Robert Sobera, Piotr Lisek

2:40 - sztafeta 4x100 m kobiet (eliminacje) - Polska

3:05 - sztafeta 4x100 m mężczyzn (eliminacje)

3:20 - rzut oszczepem kobiet (FINAŁ)

3:35 - 800 m kobiet (półfinały) - Anna Wielgosz

4:15 - 400 m kobiet (FINAŁ) - Anna Kiełbasińska

4:35 - 400 m mężczyzn (FINAŁ)

4:50 - 400 m przez płotki kobiet (FINAŁ)

Relacja na żywo

Dziękujemy za dzisiejszy dzień pełen wielkich, lekkoatletycznych emocji. Przypominamy, że Katarzyna Zdziebło sięgnęła po srebrny medal w chodzie na 35 kilometrów, a Sydney McLaughlin pobiła rekord świata na 400m przez płotki. Życzymy dobrej nocy i zapraszamy na naszą jutrzejszą relację.

Stany Zjednoczone prowadzą również w klasyfikacji punktowej z olbrzymią przewagę nad resztą państw. Druga jest Etiopia, a trzecia Jamajka. Polska zajmuje szóste miejsce.

Stany Zjednoczone nadal powiększają swoją przewagę w klasyfikacji medalowej nad resztą świata i mają już 26 medali (9 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych). Druga jest Etiopia, a trzecia Jamajka. Polska zajmuje ósmą lokatę (1 złoty i 3 srebrne).

400m przez płotki K - Srebro wywalczyła Femke Bol (Holandia, 52,27s), a brąz Dalilah Muhammad (USA, 53,13s).

400m przez płotki K - Sydney McLaughlin (USA) ustanawia nowy rekord świata (50,68s)!!!

400m przez płotki K - Ostatnią konkurencją dnia będzie finał 400m przez płotki pań. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy Sydney McLaughlin (USA) po raz kolejny pobije rekord świata. Będą starały się jej zagrozić Dalilah Muhammad (USA) i Femke Bol (Holandia). Start tego biegu o 4.50 polskiego czasu.

400m M - Złoto zostanie w Stanach Zjednoczonych. Jego zdobywcą został Michael Norman (44,29s). Drugie miejsce zajął Kirani James (Grenada, 44,48s), a trzecie Matthew Hudson-Smith (Wielka Brytania, 44,66s).

400m M - Właśnie trwa prezentacja przed finałem 400m panów.

Rzut oszczepem K - Liu i Little nie dały rady już odpowiedzieć rywalkom i nie wejdą dzisiaj na podium. Mistrzynią świata została Kelsey-Lee Barber (Australia, 66,91m). Srebro powędruje do Kary Winger (USA, 64,05m), a brąz do Haruki Kitaguchi (63,27m). Co ciekawe, Barber została pierwszą zawodniczką w historii, która obroniła tytuł mistrzyni świata w rzucie oszczepem kobiet.

Rzut oszczepem K - W ostatniej kolejce sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Na drugie miejsce wskoczyła Amerykanka Kara Winger (64,05m), a na trzecie Japonka Haruka Kitaguchi (63,27m).

Rzut oszczepem K - Przed ostatnią kolejką kolejność się nie zmieniła i prezentuje się następująco: Barber, Liu, Little.

400m K - Mistrzynią świata została Shaunae Miller-Uibo (Bahamy, 49,11s). Srebro powędruje do Marileidy Paulino (Dominikana, 49,60s), a brąz do sady Williams (Barbados, 49,75s). Czas Polki to 50,81s.

400m K - Anna Kiełbasińska dobiega na metę na ostatniej, ósmej pozycji.

Rzut oszczepem K - Po czwartej kolejce kolejność wygląda następująco: Barber, Liu, Little.

400m K - Trwa właśnie prezentacja przed finałem biegu na 400m kobiet. Na pierwszym torze pobiegnie Anna Kiełbasińska.

Rzut oszczepem K - W czwartej kolejce na drugie miejsce wskakuje Chinka Shiying Liu, która uzyskała 63,25m.

Rzut oszczepem K - Po trzeciej kolejce prowadzenie objęła Kasey-Lee Barber, która uzyskała wynik 66,91m. Druga jest Little, a trzecia Kitaguchi.

Skok o tyczce M - Dwunastu zawodników pokonało wysokość 5,75m, co kończy dzisiejsze eliminacje. Do finału awansowali: Nilsen, Duplantis, Zernikel, Braz, Broeders, Obiena, Sasma, Lavillenie, Lillefosse, Baehre, Guttormsen i Vloon.

800m K - Z czasami do finału zakwalifikowały się: Raevyn Rogers (USA) i Anita Horvat (Słowenia).

800m K - Ostatni bieg półfinałowy padł łupem Amerykanki Athing Mu (1:58,12). Z drugiego miejsca do finału awansuje Etiopka Diribe Welteji.

Rzut oszczepem K - W drugiej kolejce nie doszło do żadnych zmian na pozycjach medalowych. Prowadzi Little przed Barber i Kitaguchi.

800m K - Drugi bieg półfinałowy wygrała Keely Hodgkinson (Wielka Brytania, 1:58,51). Z drugiej pozycji do rozgrywki o medale awansuje Natoya Goule (Jamajka). Polka uzyskała czas 2:00,51.

800m K - Anna Wielgosz odpada z rywalizacji po zajęciu piątego miejsca w swoim biegu.

Skok o tyczce M - Wysokość 5,65m pokonało łącznie osiemnastu tyczkarzy. Poza Polakami z rywalizacji odpadli, chociażby Harry Coppell (Wielka Brytania), Kurtis Marschall (Australia) czy Emmanouil Karalis (Grecja).

800m K - W pierwszym biegu półfinałowym zwyciężyła Mary Moraa (Kenia, 1:59,65). Z drugiego miejsca do finału wchodzi Amerykanka Ajee Wilson.

Rzut oszczepem K - Po pierwszej kolejce rzutów pierwsza trójka prezentuje się następująco: Mackenzie Little (Australia, 63,22m), Kelsey-Lee Barber (Australia, 62,67m), Haruka Kitaguchi (Japonia, 62,07m).

800m K - Za chwilę rozpocznie się pierwszy z biegów półfinałowych na dystansie 800m pań. Zasady kwalifikacji są następujące: do finału awansują dwie pierwsze zawodniczki z każdego biegu oraz dwie z najlepszymi czasami spoza pierwszych dwójek. W drugim biegu zaprezentuje się Anna Wielgosz.

Skok o tyczce M - Piotr Lisek po trzeciej zrzutce na wysokości 5,65m, podobnie jak Robert Sobera, odpada z rywalizacji. Duże rozczarowanie ze strony naszych tyczkarzy.

Skok o tyczce M - Robert Sobera trzeci raz strąca poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,65m i niestety odpada z dalszej rywalizacji.

Rzut oszczepem K - Trwa właśnie prezentacja przed finałem rzutu oszczepem pań. Przypomnijmy, że nasza wicemistrzyni olimpijska z Tokio, Maria Andrejczyk odpadła w eliminacjach.

Sztafeta 4x100m M - Z czasami do rozgrywki o medale awansowali Jamajczycy i Brazylijczycy.

Skok o tyczce M - Także Piotr Lisek w drugiej próbie strąca poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,65m. Tę wysokość w pierwszych próbach pokonało łącznie ośmiu tyczkarzy.

Sztafeta 4x100m M - Druga seria eliminacyjna padła łupem Francuzów. Drugą pozycję zajęła Kanada, a trzecią RPA

Skok o tyczce M - Robert Sobera w drugiej próbie również nie zaliczył wysokości 5,65m. Ponownie Polak będzie szukał szczęścia w trzeciej próbie.

Sztafeta 4x100m M - Pierwszą serię eliminacyjną wygrali Amerykanie (37,87s) przed Brytyjczykami i reprezentacją Ghany.

Sztafeta 4x100m M - Już za moment wystartuje pierwszy z dwóch biegów eliminacyjnych w sztafecie 4x100m panów. Zasady kwalifikacji są identyczne, jak u kobiet: do finału awansują trzy pierwsze sztafety z każdego biegu i dwie z najlepszymi czasami.

Skok o tyczce M - Robert Sobera także w pierwszej próbie nie zaliczył 5,65m.

Skok o tyczce M - Piotr Lisek w pierwszej próbie na 5,65m strącił poprzeczkę.

Sztafeta 4x100m K - Z czasami do finału zakwalifikowały się reprezentacje Włoch i Szwajcarii.

Sztafeta 4x100m K - Drugą serię eliminacyjną wygrały Amerykanki (41,56s) przed Hiszpankami i Nigeryjkami.

Skok o tyczce M - Na wysokości 5,50m z rywalizacji odpadło trzech zawodników: Valentin Lavillenie (Francja), Augusto Dutra (Brazylia) i German Chiaraviglio (Argentyna). Sensacją jest odpadnięcie już teraz młodszego z braci Lavillenie.

Skok o tyczce M - Robert Sobera w trzeciej próbie skoczył 5,50m i pozostaje w konkursie.

Sztafeta 4x100m K - Pierwszy bieg eliminacyjny wygrywają Brytyjki (41,99s) przed Jamajkami i Niemkami. Polki pobiegły w czasie 43,19s.

Sztafeta 4x100m K - Polki zajmują szóste miejsce w swojej serii i odpadają z dalszej rywalizacji.

Sztafeta 4x100m K - Już za chwilę wystartują eliminacje sztafety 4x100m pań. Zasady kwalifikacji mówią, że trzy najlepsze sztafety z każdego biegu plus dwie najlepsze z najlepszymi czasami awansują do finału. Polki pobiegną w pierwszej serii w składzie: Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda.

Skok o tyczce M - Robert Sober w drugiej próbie również nie zalicza 5,50m. Pozostała mu ostatnia szansa, by pozostać w konkursie. .

Skok o tyczce M - Co ciekawe, trzech zawodników zacznie swój udział w kwalifikacjach dopiero od skoku na 5,65m, są to: Armand Duplantis (Szwecja), Renaud Lavillenie (Francja) i Sondre Guttormsen (Norwegia).

Skok o tyczce M - Niestety to, co udało się Liskowi, to nie powiodło się Robertowi Soberze. Drugi z Polaków w pierwszej próbie zrzuca poprzeczkę, zawieszoną na wysokości 5,50m.

Skok o tyczce M - Piotr Lisek w swojej pierwszej próbie w konkursie pokonuje 5,50m.

Skok o tyczce M - Pierwszej wysokości nie zaliczyło dwóch zawodników: Torben Blech (Niemcy) i Andrew Irwin (USA). Zaraz tyczkarze będą skakać 5,50m.

Skok o tyczce M = Tylko trzynastu zawodników z 32-osobowej grupy startujących postanowiło skakać 5,30m.

Skok o tyczce M - Pierwszą wysokością w konkursie eliminacyjnym tyczkarzy jest 5,30m. Duża grupa zawodników postanowiła ją opuścić, są w tym gronie obaj reprezentanci Polski. Lisek i Sobera przystąpią do rywalizacji na wysokości 5,50m.

Skok o tyczce M - Pierwszą konkurencją tej sesji będą eliminacje tyczkarzy. Wśród uczestników są oczywiście Piotr Lisek i Robert Sobera. Minimum kwalifikacyjne wynosi 5,80m. Rywalizacja ta startuje już teraz.

Tej nocy będziemy czekać na pięć występów Polaków, będą to: Piotr Lisek, Robert Sobera, żeńska sztafeta 4x100m, Anna Wielgosz i Anna Kiełbasińska

Witamy ponownie w naszej relacji z ósmego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Świata

Na tym kończymy niezwykle dla nas szczęśliwą sesję poranną 8. dnia zmagań. Na dobre występy czekamy też w nocy. Wracamy o 2:00.

Chód na 35 km K - Na dobrym, 11. miejscu, rywalizację ukończyła Olga Niedziałek, z rekordem życiowym 2:49,43, a więc lepszym od poprzedniego rekordu Polski.

Chód na 35 km K - Jest to też pierwszy przypadek, kiedy reprezentant Polski zdobywa dwa medale w konkurencjach indywidualnych na mistrzostwach świata.

Chód na 35 km K - To pierwszy raz, kiedy dystans 35 km rozgrywany jest na mistrzostwach świata. Dublet Zdziebło zdecydowanie stawia ją w pozycji najlepszej chodziarki w historii polskiej lekkiej atletyki.

Chód na 35 km K - Złoto dla Peruwianki Kimberly Garcii Leon, a brąz dla Chinki Shijie Qieyang. A więc podium identyczne jak na 20 km.

Chód na 35 km K - Polka bije swój własny rekord Polski o ponad 9 minut! Jej wynik to 2:40,03.

Chód na 35 km - Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata!!!

Chód na 35 km K - Na razie wszystko wskazuje na to, że powtórzy się układ podium z rywalizacji na 20 km. Do mety niespełna 3 km.

Chód na 35 km K - Zdziebło ma 21 sekund straty do pierwszej zawodniczki, ale ponad minutę przewagi nad trzecią.

Chód na 35 km K - Do końca 5 km. Wygląda na to, że kwestia złota jest już rozstrzygnięta, Peruwianka idzie na czele ze zdecydowaną przewagą.

Chód na 35 km K - Polkę chyba dopadł lekki kryzys. Tak szybko nie szła nigdy w karierze. Przewaga zwiększyła się do ponad 15 sekund.

Chód na 35 km K - Teraz lepiej wygląda Garcia Leon. Peruwianka powiększyła przewagę na Zdziebło.

Chód na 35 km K - Olga Niedziałek na razie idzie na 13. pozycji.

Chód na 35 km K - Za nami 25 km a strata Zdziebło do Peruwianki zmalała do 7 sekund!

Chód na 35 km K - Na 20 km Peruwianka ma 11 sekund przewagi nad Zdziebło. Garcia Leon idzie w tempie na swój rekord życiowy, dużo lepszy od najlepszego wyniku w karierze Polki.

Chód na 35 km K - Peruwianka zaczyna przyspieszać i chce odłączyć się od Polki.

Chód na 35 km K - Za nami 15 km - Zdziebło i Garcia Leon na razie ciągle prowadzą, z przewagą 36 s nad trzecią Chinką.

Chód na 35 km K - Wniosek o dyskwalifikację otrzymała też Olga Niedziałek.

Chód na 35 km K - Należy też wspomnieć, że Katarzyna Zdziebło ma na koncie jeden wniosek o dyskwalifikację.

Chód na 35 km K - Za nami 10 km. Przewaga nad drugą zawodniczką jeszcze wzrosła. Tempo na razie szybkie, na wynik sporo lepszy od rekord Polski.

Chód na 35 km K - Na 7 km przewaga czołowej dwójki nad Chinką wzrosła do 13 sekund. Olga Niedziałek w czwartej grupie.

Chód na 35 km K - Na 5 km Polka i Peruwianka mają 5 sekund przewagi nad Chinką Qieyang, która też zdobyła medal na 20 km.

Chód na 35 km K - Dość szybko wysforowała się ucieczka, a w niej dwie medalistki z dystansu 20 km - Katarzyna Zdziebło i Kimberly Garcia Leon.

Chód na 35 km K - Po dwóch kilometrach stawka ciągle zwarta, ale trochę się rozciąga. Grupie przewodzi Katarzyna Zdziebło.

Chód na 35 km K - Padł strzał startera i zawodniczki już na trasie. Najlepszym przejście jej powinno zająć ok. 2 godzin 50 minut.

Naszą relację rozpoczniemy równo ze startem chodu pań. Katarzyna Zdziebło jest wymieniana wśród kandydatek do medalu. To na tym dystansie sięgnęła po brąz drużynowych mistrzostw świata w chodzie.

Arkadiusz Kubiak

Z wykształcenia dziennikarz i hispanista. Zagorzały fan lekkiej atletyki, olimpizmu i kina. Na igrzyska24 od 2012 roku, pisząc głównie o Królowej Sportu i taekwondo olimpijskim.