Lekkoatletyka - MŚ: Katarzyna Zdziebło ponownie ze srebrnym medalem!

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 22.07.2022, 18:00

Katarzyna Zdziebło wywalczyła srebrny medal 18. Mistrzostw Świata w chodzie na 35 km. To drugi krążek Polki na tych mistrzostwach.

Zdziebło przed mistrzostwami była typowana do walki o wysokie lokaty właśnie w rywalizacji na 35 km. To na tym dystansie wywalczyła w tym roku w Maskacie brąz Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie. Po fantastycznej postawie pierwszego dnia zmagań, kiedy Zdziebło została srebrną medalistką na 20 km, z jeszcze większymi nadziejami czekaliśmy na dłuższy z chodziarskich dystansów. To historyczny, pierwszy raz, kiedy ta konkurencja rozgrywana jest na mistrzostwach świata. Jest to związane z faktem, że po igrzyskach w Tokio, World Athletics postanowiła zastąpić dystans 50 km, właśnie rywalizacją na 35 km.

Zdziebło od początku przewodziła stawce razem z Peruwianką Kimberly Garcią Leon - mistrzynią na 20 km. Obie panie szybko uformowały ucieczkę i długo razem budowały coraz większą przewagę nad resztą stawki. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 15 km. Peruwianka przyspieszyła, utrzymując przez dłuższy czas ok. 10-sekundową przewagę nad Polką, która miała już wtedy wypisany jeden wniosek na dyskwalifikację. Przez chwilę wydawało się, że Zdziebło może wrócić do walki o złoto, ale Polkę dopadł lekki kryzys i ostatecznie na końcówce musiała skupiać się również na kontrolowaniu idącej na trzeciej pozycji Chinki Shijie Qieyang. Ostatecznie podium wygląda tak samo, jak na dystansie 20 km.

Trzeba przyznać, że od początku obie liderki dyktowały bardzo mocne tempo, dużo lepsze od rekordu Polski, który należał właśnie do Zdziebło. Mimo iż Polce nie udało się wywalczyć złota, jej srebrny medal potwierdza, że jest już najlepszą chodziarką w historii polskiej lekkiej atletyki. Zdziebło ustanowiła nowy rekord Polski czasem 2:40,03, bijąc poprzedni o ponad 9 minut!

Bardzo dobre 11. miejsce zajęła druga z Polek - Olga Niedziałek. Pobiła ona swój rekord życiowy, a jej wynik 2:49,43 to drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki (lepszy od rekordu Polski sprzed dzisiejszej rywalizacji).

Jest to czwarty medal reprezentacji Polski na tych mistrzostwach, drugi zdobyty przez Zdziebło. Jest to też pierwszy w historii mistrzostw świata przypadek, kiedy jakikolwiek reprezentant Polski wywalczył dwa indywidualne medale na jednych mistrzostwach (2 medale, ale jeden w sztafecie, ma Marek Plawgo).