Skoki narciarskie - LGP: Żyła zwycięzcą kwalifikacji, dobry występ Polaków
PZN

Skoki narciarskie - LGP: Żyła zwycięzcą kwalifikacji, dobry występ Polaków

  • Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 22.07.2022, 19:09

Piotr Żyła wygrał kwalifikacje do pierwszego konkursu Letniego Grand Prix w Wiśle. W czołowej „10” znalazło się siedmiu reprezentantów Polski, a w jutrzejszym konkursie zaprezentuje się aż jedenastu naszych zawodników. Zabraknie jedynie zdyskwalifikowanego Jarosława Krzaka.

 

Po czterech miesiącach od zakończenia sezonu zimowego kibice wreszcie mogli emocjonować się oficjalnymi zawodami. Ze względu na to, że w przerwie doszło do roszad w niektórych reprezentacjach, wszyscy byli ciekawi piątkowych kwalifikacji. Kibiców w naszym kraju na pewno interesowało, jak na skoczni w Wiśle spiszą się reprezentanci w debiucie nowego szkoleniowca, Thomasa Thurnbichlera. W kwalifikacjach zaprezentowało się 12. Polaków, a sporo reprezentacji przyjechało do Polski w mocno rezerwowych składach.

 

Ze względu na to, że na starcie piątkowych kwalifikacjach na starcie stanęło 52 zawodników, wydawało się, że awans do konkursu będzie dość prostym zadaniem. Już po kilku minutach kwalifikacji okazało się, że każdy skoczek, który odda w nich skok, będzie występował także w sobotnim konkursie, bowiem za nieregulaminowy kostium zostali zdyskwalifikowani Jarosław Krzak, Joachim Odegard Bjoereng z Norwegii oraz Kazachowie Sabirżan Muminow i Danił Wasiliew. Pierwszym, który w kwalifikacjach osiągnął punkt K był skaczący jako czwarty Maciej Kot, który wylądował dokładnie na 120. metrze. Pozostali zawodnicy skaczący na początku zawodów spisali się całkiem przyzwoicie, bowiem każdy z nich skoczył powyżej 110 metrów. Doświadczonego skoczka z Limanowej na prowadzeniu zmienił Aleksander Zniszczoł, który osiągnął rezultat o 1,5 metra lepszy. Pozostali „Biało-Czerwoni” zaprezentowali się całkiem przyzwoicie, bowiem każdy kolejny lądował tuż przed albo za pierwszą czerwoną linią. Ostatecznie ze zwycięstwa w kwalifikacjach cieszył się Piotr Żyła, który oddał najdłuższy skok – 124,5 metra, a czołowa „10” została zdominowana przez naszych zawodników. W sobotnim konkursie znalazło się 11 reprezentantów Polski.

 

Wyniki kwalifikacji w Wiśle:

 

1. Piotr Żyła (POL) – 122,2 pkt
2. Dawid Kubacki (POL) – 115,7 pkt
3. Aleksander Zniszczoł (POL) – 114,0 pkt
4. Kamil Stoch (POL) – 111,3 pkt
5. Thomas Lackner (AUT) – 109,8 pkt
6. Maciej Kot (POL) – 109,7 pkt

7. Karl Geiger (GER) - 108,6 pkt
8. Paweł Wąsek (POL) – 108,1 pkt

...

9. Jakub Wolny (POL) - 105,9 pkt

11. Tomasz Pilch (POL) - 103,3 pkt

20. Jan Habdas (POL) - 96,1 pkt

23. Kacper Juroszek (POL) - 92,6 pkt

28. Andrzej Stękała (POL) - 89,8 pkt

Jarosław Krzak - DSQ