Lekkoatletyka - MŚ: Kiełbasińska ósma na świecie, rekord świata McLaughlin

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 23.07.2022, 09:00

To był kolejny pełen emocji dzień mistrzostw w Eugene. Katarzyna Zdziełbo znów zachwyciła, zdobywając kolejny srebrny medal w chodzie, tym razem na dystansie 35 km. W finale pań na 400 metrów ósme miejsce zajęła Anna Kiełbasińska, a cały dzień zmagań zwieńczył kolejny rekord świata fenomenalnej Sydney McLaughlin na 400 metrów przez płotki.

Rywalizację w Oregonie rozpoczął chód pań na 35 km. Po fantastycznym występie Katarzyny Zdziebło na 20 km i tutaj po cichu liczyliśmy na medal i się nie zawiedliśmy. Polka udowodniła swoją świetną formę, zdobywając drugi na tym czempionacie srebrny krążek. Więcej o sukcesie naszej reprezentantki można przeczytać TUTAJ.

Na Hayward Field jako pierwsi zameldowali się tyczkarze. W eliminacjach mogliśmy oglądać dwóch Biało-Czerwonych - Piotra Liska i Roberta Soberę. Obaj niestety nie poradzili sobie z wysokością 5,65 m i pożegnali się z rywalizacją. Awans zapewniał wynik 5,75 m. W finale nie zobaczymy też m.in. Valentina Lavillenie. Kolejne wysokości z łatwością i bez żadnej zrzutki pokonywali Christopher Nilsen, Oleg Zernikel oraz niekwestionowany faworyt do złota - Armand Duplantis.

O awans do finału walczyły też sztafety 4x100 metrów. Biało-Czerwonych akcentów nie zabrakło u pań, gdzie naszą reprezentację mogliśmy oglądać w składzie Magdalena Stefanowicz, Maryna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda. Polki osiągnęły czas 43,19 s i zajęły 6. miejsce w swojej serii, co niestety nie wystarczyło na finał. Najlepszy wynik eliminacji zarówno u pań, jak i u mężczyzn uzyskały sztafety ze Stanów Zjednoczonych.

W finałowym konkursie rzutu oszczepem kobiet sporo się działo do ostatniej kolejki. Złoto wywalczyła Kelsey-Lee Barber z Australii, która posłała oszczep na odległość 66,91 metra. Walka o pozostałe krążki rozstrzygnęła się dopiero w ostatniej serii rzutów. Srebro wywalczyła reprezentantka gospodarzy Kara Winger (64,05 m), a brąz Japonka Haruka Kitaguchi (63,27 m). Miejsca na podium zabrakło dla mistrzyni olimpijskiej z Tokio Shiying Liu. Chince do medalu zabrakło dwóch centymetrów.

W półfinałach na dystansie 800 metrów kobiet mogliśmy oglądać Annę Wielgosz. Polka pokazała się z bardzo dobrej strony, niestety w końcówce zabrakło trochę sił. Wielgosz z wynikiem 2:00,51 ostatecznie zajęła 5. miejsce w swoim biegu i niestety nie zobaczymy jej w finale.

Chwilę potem rozegrany został decydujący bieg na dystansie jednego okrążenia pań. W stawce nie zabrakło świetnie spisującej się w tym sezonie Polki - Anny Kiełbasińsiej. Zwyciężyła faworytka Shaunae Miller-Uibo, zupełnie deklasując rywali wynikiem 49,11 s. Drugie miejsce wywalczyła Marileidy Paulino z Dominikany, a podium uzupełniła Sada Williams z Barbadosu. Kiełbasińska z czasem 50,81 s finiszowała na ostatniej ósmej pozycji, jednak sam występ w finale jest dużym sukcesem polskiej zawodniczki. U panów na tym samym dystansie tytuł mistrza świata zdobył Amerykanin Michael Norman. Reprezentant gospodarzy finiszował z czasem 44,29 s. Za nim finiszował Kirani James z Grenady, a brąz wywalczył reprezentant Wielkiej Brytanii - Matthew Hudson-Smith.

Kolejny dzień zmagań na Hayward Field zakończył długo wyczekiwany finał biegu na 400 metrów przez płotki pań. Oczekiwaliśmy świetnych występów w wykonaniu płotkarek na czele z Sydney McLaughlin i się nie zawiedliśmy. Fenomenalna Amerykanka potwierdziła swoją znakomitą formę i zupełnie nie dała rywalkom szans na walkę o złoto. McLauglin zdecydowanie zwyciężyła bieg, po raz kolejny poprawiając też rekord świata, który od dziś wynosi imponujące 50,68 s. Srebro zdobyła Holenderka Femke Bol, wyrównując swój najlepszy wynik w sezonie - 52,27 s. Podium uzupełniła druga z Amerykanek - Dalilah Muhammad (53,13 s).

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.