Paryż 2024: Brazylia i Kolumbia z awansem do turnieju piłkarek

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 28.07.2022, 19:00

Brazylijki oraz Kolumbijki zameldowały się w finale Copa America i zapewniły sobie tym samym udział w olimpijskim turnieju piłki nożnej kobiet.

Drużyny z Ameryki Południowej walczą w tym miesiącu nie tylko o triumf w mistrzostwach kontynentu, ale również o kwalifikacje do olimpijskiego turnieju piłki nożnej w 2024 roku. Awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu wywalczyć mogły dwie drużyny, a więc jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem turnieju poznaliśmy ekipy, które będą reprezentować Amerykę Południową na igrzyskach za dwa lata.

Jako pierwsza awans do finału i zarazem na igrzyska wywalczyła sobie reprezentacja Kolumbii. Reprezentantki tego kraju w półfinale mierzyły się z Argentynkami i wydawały się być faworytkami tego meczu. Reprezentacja Argentyny długo stawiała jednak opór rywalkom. Wynik meczu został otwarty dopiero w 63. minucie przez Lindę Caicedo, która wyprowadziła Kolumbię na prowadzenie. Drugi cios dla Argentyny nadszedł już po dziesięciu minutach w postaci czerwonej kartki dla Gabrieli Chavez. Od tego momentu drużyna z Kolumbii czuła się już pewnie i dowiozła prowadzenie 1:0 do końca spotkania.

Rywalki dla Kolumbijek wyłonić miało spotkanie Brazylijek z Paragwajkami. W tym starciu murowanym faworytem była reprezentacja Brazylii, która swój status potwierdziła już w pierwszej połowie. Jeszcze przed upływem 30. minuty bramki zdobywały Ary Borges i Beatriz, a Brazylia znalazła się na dwubramkowym prowadzeniu. Można powiedzieć, że faworytki panowały nad sytuacją na boisku od pierwszej do ostatniej minuty i podobnie jak Kolumbijki zameldowały się w finale.

Poza reprezentacjami Brazylii i Kolumbii awans na igrzyska w Paryżu wywalczyły sobie również Amerykanki, które triumfowały w mistrzostwach CONCACAF. Oprócz nich pewne występu są też Francuzki, które są gospodyniami turnieju.