ATP Umag: Sinner zdetronizował Alcaraza w finale
Beireke1/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 01.08.2022, 08:00

Jannik Sinner (10. ATP) pokonał Carlosa Alcaraza (4. ATP) 6:7(5), 6:1, 6:1 w finale turnieju ATP Croatia Open rozgrywanego w Umag. Włoch przegrał pierwszego seta po tie-breaku, ale w dwóch następnych partiach nie dał hiszpańskiemu obrońcy tytułu żadnych szans.

Finałowe starcie pomiędzy 20-letnim Jannikiem, a 19-letnim Carlosem było najlepszym możliwym zestawieniem w tej imprezie. Wszakże mierzyli się ze sobą tenisiści nowego pokolenia, którzy w Croatia Open byli rozstawieniu z dwoma najwyższymi numerami. Wcześniej obaj panowie mierzyli się ze sobą trzykrotnie — dwa z tych pojedynków wygrał Alcaraz (oba na mączce), a ostatnio podczas Wimbledonu lepszy okazał się Sinner.

Finałowy mecz na początku był niezwykle wyrównany, a najważniejszym aspektem był skuteczny serwis po obu stronach. Przez pierwsze pięćdziesiąt minut spotkania żaden z zawodników nie wypracował nawet jednego break-pointa, co ostatecznie doprowadziło do tie-breaka. W nim zdecydowanie lepiej wyglądał Hiszpan, który na pierwszej zmianie stron prowadził aż 5:1. W kolejnych wymianach Jannik zdołał odrobić stratę dwóch mini-breaków, ale w decydującym momencie przegrał piłkę przy własnym podaniu, ulegając 5:7.

Druga partia rozpoczęła się od zmarnowanej szansy Carlosa, który w drugim gemie miał aż sześć break-pointów, w tym trzy kolejne od stanu 0:40. Niewykorzystana okazja zemściła się na nim już chwilę później, gdy to Sinner doprowadził do przełamania, wychodząc na 2:1. W czwartej odsłonie Alcaraz miał dwie szanse na odłamanie, ale ponownie zawiódł, by w piątym gemie raz jeszcze stracić serwis i przegrywać już 1:4. W końcówce seta Włoch przełamał swojego przeciwnika raz jeszcze, wygrywając 6:1.

Druzgocąca porażka w drugiej partii nie załamała 19-latka, który w decydującej rywalizacji ponownie próbował pokonać rywala. W trzecim gemie Hiszpan znowu miał po swojej stronie break-pointa, ale ponownie zabrakło mu kończącego uderzenia. Rok starszy oponent w odpowiedzi doprowadził do przełamania, które chwilę później potwierdził, wychodząc na 4:1. Tym razem Carlos nie był w stanie już walczyć i przegrał również dwa następne gemy. Tym samym Alcaraz nie obronił tytułu sprzed roku, a mistrzem Croatia Open został Jannik Sinner.

Jannik Sinner (ITA) [2] — Carlos Alcaraz (ESP) [1] 6:7(5), 6:1, 6:1