Lekkoatletyka - MŚ U20: rekord życiowy Raka w finale

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 04.08.2022, 10:24

Filip Rak był jedynym Polakiem startującym w finale trzeciego dnia 19. Mistrzostw Świata U20 w lekkiej atletyce. Zmagania na pewien czas przerwało oberwanie chmury.

Rak bardzo dobrze zaprezentował się w półfinałach, gdzie uzyskał czwarty czas całej rundy, ale walka o medale odbyła się już na zupełnie innym poziomie. Ambitny Polak nie był w stanie wytrzymać wysokiego tempa narzuconego przez zawodników z Afryki, ale ostatecznie pobił rekord życiowy (3:44,12), co wystarczyło do zajęcia 10. miejsca. Złoto wywalczył Kenijczyk Reynold Cheruiyot, który wyprzedził Etiopczyka Ermiasa Girmę i swojego rodaka Daniela Kimaiyo.

W sesji popołudniowej, tuż przed burzą, choć już w deszczu, zdążono jeszcze rozegrać półfinały biegów na 400 m przez płotki kobiet. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Wiktoria Oko, która w ostatniej serii, dzięki świetnemu finiszowi, zdołała zająć drugie miejsce i wywalczyć awans do finału. Czas Polki to 58,28 s. Nieźle pobiegła też druga z biało-czerwonych - Aleksandra Wołczak. Choć miała za sobą finał sztafety mieszanej dzień wcześniej, zdołała zająć 4. miejsce w swoim biegu z wynikiem 58,30 s (do awansu z czasem potrzebne było 58,07 s). Po półfinałach nastąpiła ok. półtoragodzinna przerwa związana z obfitymi opadami deszczu i burzą.

W sesji porannej w kwalifikacjach skoku w dal oglądaliśmy dwie Polki. Anna Matuszewicz wywalczyła pewny awans skacząc 6,22 m. Sztuka ta nie udała się Annie Rugowskiej, która odpadła z wynikiem 5,97 m.

10. miejsce w swoim półfinale na 3000 m z przeszkodami zajął Maciej Megier (9:14,55) i nie awansował do finału.

Kontuzja odebrała szanse na dobry wynik naszej siedmioboistce Paulinie Kubiś. Polka wyrównała rekord życiowy na 100 m przez płotki (14,32 s), ale przez problemy z plecami w skoku wzwyż zaliczyła jedynie 1,54 m (jej rekord życiowy to 1,78 m). Do pchnięcia kulą już nie przystąpiła.

Najszybszą juniorką świata została Jamajka Tina Clayton (10,95 s - rekord mistrzostw), która wyprzedziła swoją rodaczkę Serenę Cole i Amerykankę Shawnti Jackson. Mistrzem świata na juniorskich płotkach na 110 metrów został Bahamczyk Antoine Andrews (13,23 s). Rekord mistrzostw padł również na dystansie 800 m kobiet, a pobiła go Amerykanka Roisin Willis (1:59,13). Ostatnim finałem był rzut dyskiem kobiet, gdzie po złoto sięgnęła Szwedka Emma Sralla (56,15 m), a swój drugi medal w Cali, po złocie w kuli, wywalczyła Mine de Klerk z RPA (brąz). Ponownie rekord mistrzostw już w eliminacjach ustanowił (dokładniej rzecz biorąc - wyrównał) Botswańczyk Letsile Tebogo. Tym razem uczynił to na dystansie 200 m (19,99 s).