PKO Ekstraklasa: konsekwentna Legia pokonała Piasta
Mateusz Kostrzewa/Legia.com

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 05.08.2022, 22:34

W 4. kolejce PKO Ekstraklasy piłkarze Legii Warszawa mierzyli się z Piastem Gliwice. Stołeczna drużyna pokonała gliwiczan 2:0 po bramkach zdobytych na początku drugiej połowy autorstwa Ernesta Muçiego i Filipa Mladenovicia. Dla "Legionistów" triumf nad Piastem był drugim ligowym zwycięstwem w trwających rozgrywkach.

Obie ekipy przystępowały do tego spotkania żądne przełamania. Warszawianie chcieli zrehabilitować się za zeszłotygodniową klęskę z Cracovią (0:3). Z kolei zespół z Gliwic przyjechał na Łazienkowską po porażkach w dwóch pierwszych meczach ligowych sezonu 2022/2023. W początkowej fazie piątkowego starcia to gliwiczanie dłużej utrzymywali się przy piłce. W 4. minucie wskutek składnej akcji futbolówka trafiła do Michała Kaputa, jednak dośrodkowanie zawodnika Piasta było bardzo nieudane. Podopieczni Waldemara Fornalika opierali swoją ofensywę przede wszystkim na grze prawą flanką. Po kolejnej wrzutce aktywnego Michała Kaputa Kamila Wilczka uprzedzili defensorzy "Wojskowych". Z czasem warszawianie zaczęli dochodzić do głosu. W 12. minucie przed szansą na otworzenie wyniku stanął Ernest Muçi, lecz jego próba była niecelna. Chwilę później w pole karne Piasta groźnie centrował Filip Mladenović, ale František Plach poradził sobie z dośrodkowaniem reprezentanta Serbii.

W kolejnym fragmencie zawodnicy Legii prowadzili grę, ale nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką przeciwników. W 34. minucie to w polu karnym Legii doszło do sporego zamieszania, jednak zagrożenie oddalił Ihor Charatin. Niedługo później Ukrainiec mógł wpisać się na listę strzelców, lecz próba defensywnego pomocnika gospodarzy została zablokowana przez rywali. W 41. minucie po niepewnej interwencji Jakuba Czerwińskiego piłka spadła pod nogi Makany Baku. Natomiast skrzydłowy Legii miał problemy z przyjęciem futbolówki, a kapitan Piasta błyskawicznie naprawił swój błąd. W końcówce pierwszej połowy Josué oddał strzał z prawej strony pola karnego, który jednak minął bramkę gości. Ostatecznie pierwsza połowa spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem.

Podopieczni Kosty Runjaicia wyszli mocno zmotywowani na drugą połowę, co dosyć szybko przyniosło bramkowy efekt. W 47. minucie Makana Baku posłał krótkie podanie do Ernesta Muçiego. Albańczyk zwiódł przyjęciem Constantina Reinera i płaskim strzałem otworzył wynik. Zdobyty gol dodał animuszu "Wojskowym". Zawodnicy stołecznego klubu nie zamierzali się zatrzymywać i już w 51. minucie powiększyli swoją przewagę. Filip Mladenović włączył się do akcji ofensywnej zespołu, uderzył z ostrego kąta przy bliskim słupku i pokonał Františka Placha. Dwubramkowe prowadzenie pozwoliło miejscowym na spokojne kontrolowanie gry. Kosta Runjaić zdecydował się na kilka roszad w składzie, a w 63. minucie na boisku pojawił się Rafał Augustyniak, notując debiut w barwach warszawskiego zespołu. Gliwiczanie szukali okazji do złapania kontaktu z gospodarzami. Szansę z rzutu wolnego miał Damian Kądzior, jednak jego strzał był niecelny.

Zespół z Górnego Śląska ruszył mocniej do ataku, jednak defensywa Legii konsekwentnie zatrzymywała szarże przeciwników. Miejscowi próbowali wykorzystać luki w obronie gliwiczan przy pomocy dynamicznych kontrataków. W 73. minucie szybką akcję gospodarzy finalizował Makana Baku, jednak defensorzy Piasta poradzili sobie z jego próbą. Później podopieczni Waldemara Fornalika zagrażali stołecznej ekipie po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry, jednak obrońcy gospodarzy spisywali się w tych sytuacjach bez zarzutu. W 88. minucie Paweł Wszołek miał okazję do powiększenia przewagi swojej drużyny. Pomocnik Legii groźnie uderzał w kierunku dalszego słupka, ale został zatrzymany przez Constantina Reinera. W doliczonym czasie gry sprzed pola karnego próbował Michał Chrapek, lecz ten strzał minął bramkę "Wojskowych". Zespół prowadzony przez Kostę Runjaicia zachował koncentrację do ostatniego gwizdka i zwyciężył 2:0. Wygrana z Piastem była drugim ligowym triumfem stołecznego zespołu w sezonie 2022/2023.

W następnej kolejce PKO Ekstraklasy Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Widzewem Łódź (12 sierpnia, 20:30). Natomiast Piast Gliwice również na wyjeździe zmierzy się z Cracovią (13 sierpnia, 15:00).

Legia Warszawa - Piast Gliwice 2:0 (0:0)

Bramki: 47' Muçi, 51' Mladenović

Legia Warszawa: Tobiasz - Johansson, Jędrzejczyk, Rose (63' Augustyniak), Mladenović (84' Ribeiro) - Wszołek, Charatin, Kapustka (61' Rosołek), Josué, Baku (76' Pich) - Muçi (84' Sokołowski).

Piast Gliwice: Plach - Reiner, Czerwiński, Mosór - Hateley, Kaput (61' Kądzior), Tomasiewicz (76' Toril), Katránis (63' Holúbek) - Pyrka (84' Ameyaw), Wilczek (76' Sappinen), Chrapek.

Żółte kartki: Rose, Baku - Wilczek, Kaput, Reiner

Sędzia: Tomasz Musiał