Kajakarstwo - MŚ: dwie "straty" i pasmo trzecich miejsc
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 05.08.2022, 21:36

Pasmo trzecich miejsc i dwie nie do końca zadowolone osady, które popłyną tylko w finale B. Tak wyglądał polski piątek na Mistrzostwach Świata w sprincie kajakowym, które odbywają się w Halifaxie. Od jutra rusza walka o medale!

Drugi dzień rywalizacji półfinałowej na Mistrzostwach Świata w Halifaxie rozpoczął się dla reprezentacji Polski bardzo udanie – dwójka kanadyjkarek na 500 metrów Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak swój wyścig przegrały tylko  z dwójkami z Kanady i Mołdawii i z czasem 2:08,93 zameldowały się w finale A, wyraźnie wygrywając z resztą stawki. Dokładnie taki sam wynik w jedynkach kajakarzy na tym samym dystansie osiągnął Wiktor Leszczyński. Polak zajął w swoim półfinale trzecie miejsce, z przewagą 0,48 sekundy nad kolejnym w wyścigu Węgrem Gergely Baloghiem. Pierwszą stratą w sesji popołudniowej okazał się start w półfinale na 500 metrów kobiet w K1 Dominiki Putto. W wyścigu z trudnymi rywalkami Polka zajęła 4. miejsce i popłynie tylko w finale B. Jako ostatni w sesji popołudniowej zaprezentował się Aleksander Kitewski. W rywalizacji C1 na 500 metrów Polak na szczęście dostosował się do tych polskich osad, które awansowały do finału A i przegrywając tylko z reprezentantem Bułgarii oraz Chińczykiem zajął 3. miejsce.

Na kolejne starty Polaków czekaliśmy do sesji popołudniowej – w Polsce był to już wieczór. Tak, jak Biało-Czerwoni zaczęli pierwszą piątkową sesję, rozpoczęła się też i druga – od 3. miejsca. Finał A z tej lokaty na dystansie C1 1000 metrów mężczyzn zapewnił sobie Wiktor Głazunow, przegrywając tylko z mocnymi kajakarzami – Pengfei Zhengiem (Chiny) i Siergiejem Tarnovschim (Mołdawia). Kapitalnie wyścig półfinałowy w jedynkach kanadyjkarek na 500 metrów poszedł za to Katarzynie Szperkiewicz. Fakt, że Polka w swoim wyścigu miała tylko trzy rywalki nie może umniejszać tego, że 21-latka pewnie wygrała z czasem 2:21,31 i awansowała do decydującego wyścigu. Dzień dla Polski na wodach w Halifaxie zakończyła dwójka kajakowa na 500 metrów mężczyzn. Czwarte miejsce Jakuba Stępuna i Bartosza Grabowskiego dało przepustkę tylko do finału B.

W piątek reprezentacja Polski miała też szanse na pierwszy medal w zawodach parakajakarzy. W finale KL3 na 200 metrów (osoby po amputacjach, z minimalnymi ograniczeniami w kończynach dolnych) 6. lokatę zajął Mateusz Surwiło. Polak popłynął w czasie 42,73 i o 1,05 sekundy przegrał ze zwycięzcą Juanem Valle z Hiszpanii. Srebro powędrowało do Brytyjczyka Roberta Olivera (41,70), brąz zainkasował Dylan Littlehales z Australii (41,76).

Występy Polaków:

Finały:

Mateusz Surwiło - KL3 200 metrów mężczyzn - 6. miejsce

Półfinały:

Sylwia Szczerbińska / Julia Walczak - C2 500 metrów kobiet - 3. miejsce - Awans do finału A