Droga do Paryża: MŚ w jeździectwie - dzień 1. [ZAPIS LIVE]
FEI/Richard Juilliart

Droga do Paryża: MŚ w jeździectwie - dzień 1. [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 06.08.2022, 18:25

Pierwszym etapem kwalifikacji olimpijskich w jeździectwie są mistrzostwa świata w Herning, gdzie najlepsi jeźdźcy powalczą o kwalifikacje w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Jako pierwsi na czworoboku zaprezentują się specjaliści od ujeżdżenia, którzy będą walczyć indywidualnie i drużynowo. Prawo startu na igrzyskach w Paryżu uzyska sześć najlepszych zespołów plus najwyżej sklasyfikowana drużyna z grupy G (Australia, Nowa Zelandia, Japonia). W Danii zobaczymy również polską drużynę: Annę Mierzwińską (Dean Martin), Katarzynę Milczarek (Guapo), Żanetę Skowrońską-Kozubik (Romantic P) i Aleksandrę Szulc (Breakdance).

 

Plan sobotnich startów Polaków:

11:54 - Aleksandra Szulc (Breakdance)

17:46 - Anna Mierzwińska (Dean Martin)

Relacja na żywo

Na dzisiaj to wszystko z Herning. Na dalszą relację zapraszamy już jutro od 11:00. Jutro poznamy ekipy, które zakwalifikują się na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Po pierwszym dniu rywalizacji na czele znajduje się Holenderka Dinja van Liere (78.835%), wyprzedzając Niemca Benjamina Werndla (77.003%) i Dunkę Carina Cassøe Krüth (76.863%).

Jutro na czworoboku będziemy oglądać jeszcze 47 jeźdźców, a wśród nich dwie Polki: Żanetę Skowrońską-Kozubik i Katarzynę Milczarek.

Amerykanka Ashley Holzer na klaczy Valentine uzyskała najsłabszy wynik dzisiejszego dnia (61.258%). Tym samym na przedostatnim 42. miejscu sklasyfikowana jest obecnie Aleksandra Szulc, a Anna Mierzwińska zajmuje 40. lokatę. Te dwie nasze reprezentantki już zakończyły swój udział na tegorocznych mistrzostwach świata, gdyż kwalifikację do konkursu Grand Prix Special uzyska najlepsza trzydziestka.

Na koniec dnia mamy kolejne dwa bardzo dobre występy. Niemiec Benjamin Werndl dosiadający wałacha Famoso OLD dzięki wynikowi 77.003% ustępuje miejsca jedynie liderce Dinji van Liere. Na piąte miejsce wskoczyła natomiast Szwedka Juliette Ramel (76.164%) startująca na Buriel K.H. Przed nami ostatni dziś przejazd Amerykanki Ashley Holzer.

Bardzo dobrą notę (75.978%) za swój występ na klaczy Classic Briolinca uzyskał Garteth Hughes z Wielkiej Brytanii. W tej chwili Hughes jest czwarty. Z rywalizacji wycofała się natomiast Australijka Hanna Mary.

Mamy nową liderkę. Została nią Holenderka Dinja van Liere występująca na ogierze Hermes. Ta para uzyskała znakomitą notę 78.835%. Na drugie miejsce wskoczyła natomiast Dunka Carina Cassøe Krüth z wynikiem 76.863%.

Startująca indywidualnie Kolumbijka Maria Alejandra Aponte Gonzalez na Duke de Niro za swój przejazd otrzymała 65.171% i jest 31.

Lore Vandeborne z Belgii w parze z wałachem Ikke-Pia v.d. Bergerhoeve uzyskali wynik 66.910%, co w tej chwili daje 25. miejsce.

Brazylijczyk Nuno Chaves de Almeida na Feel Good Vo rozdzielił w klasyfikacji Polki. Nota 62.904% pozwala mu na zajmowanie 34. pozycji. Teraz pora na 20 minut przerwy, a po niej do rywalizacji przystąpi ostatnia dziś grupa.

Francuz Antoine Nowakowski uzyskał wynik 65.326 % i jest klasyfikowany na 29. pozycji. Świetnie poradził sobie natomiast Hiszpan Alejandro Sánchez del Barco dosiadający ogiera Quincallo de Indalo, który otrzymał od sędziów notę 72.842% i jest w tej chwili trzeci.

Nie zaliczą do udanych dzisiejszych występów reprezentantki Polski. Anna Mierzwińska na wałachu Dean Martin uzyskała notę 63.323% i ze sklasyfikowanych jeźdźców wyprzedza tylko Aleksandrę Szulc.

Austriak Christian Schuman występujący na Donna Karacho wskoczył na ósme miejsce z wynikiem 69.829%. Natomiast para irlandzka Sorrell Klatzko i ogier Turbo zostali wyeliminowani. Teraz na czworoboku zobaczymy drugą z naszych reprezentantek Annę Mierzwińską na wałachu Dean Martin.

Fińska para Stella Hagelstam i 16-letnia klacz Mount St John Kom Fairy Tale uniknęła większych błędów i z notą 69.674% plasuje się na 9. pozycji. Gorzej poszło reprezentantce Armenii Carrie Schopf na wałachu Saumur, która zajmuje 25. miejsce (66.289%).

Bardzo dobry przejazd zanotował Portugalczyk Joao Pedro Moreira na wałachu Zonik Hit, któremu wynik 71.522% daje aktualnie czwartą lokatę.

Szwajcarka Delia Eggenberger na wałachu Fairtrade wskoczyła na 15. miejsce z rezultatem 68.929%.

Aniko Losonczy z Węgier startująca na wałachu Dior S dostała od sędziów notę 65.481%. Dużo lepiej poradziła sobie Gretha Ferreira z RPA na ogierze Zidane, która z wynikiem równo 70.000% jest aktualnie piąta.

Reprezentantka Palestyny Diana Al Shaer z wynikiem 63.836% sklasyfikowana jest na 22. pozycji. Po niej startowała Norweżka Mathilde Merethe Klaesson na Sandbaeks Rio EL i uzyskała wynik 69.317%, co daje jej 10. miejsce.

Caroline Chew z Singapuru na Tribiani dostała od sędziów notę 69.146% i zajmuje 11. miejsce, a Hinduska Shriuti Vora (Denightron) z notą 64.534% jest 20.

Nowozelandczyk John Thompson na wałachu Chemistry osiągnął wynik 68.214%.

Po godzinnej przerwie pierwsza wystąpiła para z Japonii Kiichi Harada i wałach Sir Galanto, uzyskując wynik 66.444%, co daje jej 17. miejsce.

Jako ostatnia w tej grupie zaprezentowała się amerykańska para Katie Duerrhammer i wałach Quartett, która osiągnęła wynik 70.839% będący czwartym rezultatem dnia. Na start kolejnej grupy przyjdzie nam poczekać do godziny 15:20.

Ingrid Klimke z Niemiec znana jest przede wszystkim ze startów w WKKW, w którym dwukrotnie zdobyła złoty medal olimpijski w drużynie, ale coraz lepiej radzi sobie w ujeżdżeniu. Świadczy o tym dzisiejszy wynik na ogierze Franziskus (75.683%), który daje aktualnie drugie miejsce.

Po dwóch świetnych programach przyszła pora na trochę gorszy. Szwedka Jeanna Hogberg dosiadająca 10-letniej klaczy Astoria zakończyła swój przejazd z wynikiem 68.664% i jest aktualnie 11.

Znakomity występ zanotowała reprezentantka gospodarzy Nanna Merrald Rasmussen w parze z 18-letnim ogierem Blue Hors Zack. Jedenasta para igrzysk z Tokio zakończyła swój przejazd z wynikiem 76.724%, co jest ich nowym rekordem. Są to oczywiście nowi liderzy konkursu. Duńczycy są wymieniani w gronie głównych faworytów do medali i niespodzianką będzie, jeśli nie sięgną po kwalifikację olimpijską.

Startująca tylko indywidualnie para z Luksemburga Fie Christine Skarsoe i wałach Imperador Dos Cedros uzyskała trzeci na ten moment rezultat - 69.829%.

I w końcu się udało przekroczyć barierę 70.000%. Dokonała tego holenderska amazonka Thamar Zweistra startująca na 9-letnim ogierze Hexagon's Ich Weiss. Jedenasta para konkursu Grand Prix Freestyle podczas finału PŚ w Lipsku otrzymała od sędziów 72.376% i objęła prowadzenie z dużą przewagą.

Tymczasem na drugie miejsce wskoczył Australijczyk Jayden Brown dosiadający 12- letniego Willingapark Sky Diamond z rezultatem 69.674%. Wciąż nikomu nie udało się przekroczyć bariery 70.000% za swój występ.

Po chwili skorygowano wynik Węgra Csaby Szokoli, który został ukarany eliminacją.

Doświadczony 67-letni Brytyjczyk Richard Davison za swój występ na wałachu Bubblingh uzyskał wynik 68.851%, co daje mu aktualnie szóste miejsce.

Węgierska para wypadła przyzwoicie i z notą 67.469% wskoczyła na ósme miejsce. Niezmiennie prowadzi francuski duet Pauline Basquin i dwunastoletni Sertorius de Rima Z IFCE, a Aleksandra Szulc zamyka stawkę. Tymczasem swój występ rozpoczęli już Richard Davison i 16-letni wałach Bubblingh reprezentujący Wielką Brytanię.

Po krótkiej przerwie wracamy do rywalizacji. Teraz przed duńską publicznością zaprezentuje się Węgier Csaba Szokola na 14-letnim wałachu Enying.

Równie dobrze, jak Hiszpanie zaprezentowała się para z Belgii. I to dosłownie. Domien Michiels i kary wałach Intermezzo van het Meerdaalhof zanotowali wynik 69.596% i zostali sklasyfikowani ex aequo ze swoimi poprzednikami. Teraz czeka nas blisko półgodzinna przerwa, po której ponownie wrócimy do rywalizacji na najwyższym poziomie.

Po występie francuskiej pary na czworoboku zameldowali się ich sąsiedzi. Hiszpański duet - Teia Hernandez Vila i siwy ogier Romero de Trujillo - również zyskali przychylność sędziów i z wynikiem 69.596% zostali sklasyfikowani na drugim miejscu.

Po polskim duecie przyszła kolej na reprezentantów Francji. Pauline Basquin i dwunastoletni Sertorius de Rima Z IFCE pokazali się z bardzo dobrej strony i z notą 69.938% objęli prowadzenie.

Aleksandra Szulc i wałach Breakdance notują niestety najgorszy z dotychczasowych wyników - 62.717% i zajmują siódme miejsce.

Alex Baker i czternastoletni Dutchman nie zaliczą tego występu do najbardziej udanych. Irlandzki duet zajmuje czwarte miejsce z oceną 67.531%. Teraz przed nami jeden z dwóch polskich duetów, które dziś zobaczymy - Aleksandra Szulc i Breakdance .

Coraz bardziej zagrożeni na pozycji liderów są Szwajcarzy. Stefan Lehfellner i kary wałach Roberto Carlos MT notują wynik 69.068% i zajmują drugą lokatę z niewielką stratą do Ngovana i Zigzaga. Teraz przed sędziami zaprezentuje się para z Irlandii, po której na czworoboku zobaczymy reprezentantów Polski.

Piękny kary wałach i jego 26-letnia partnerka elegancko prezentują się przed sędziami, lecz też nie wystrzegają się błędów. Tallberg zostaje sklasyfikowana na drugiej lokacie z wynikiem 67.609%. Po fińskim duecie na czworobok wjadą reprezentanci Austrii.

Indyjski duet, który startuje wyłącznie w rywalizacji indywidualnej, również nie zdołał pobić Szwajcara Ngovana i zajmuje drugie miejsce z notą 66.832%. Przed nami para z Finlandii - Anna Tallberg i Grevens Zorro.

Portugalczyk i piękny siwy Lusitano również zanotowali dobry przejazd jednak mniejsza płynność w ich występie przełożyła się na wynik 63.370% i drugą lokatę. Po nich na czworoboku pojawi się Anush Agarwalla na koniu Sir Caramello OLD.

Szwajcarski duet zainaugurował imprezę w dobrym stylu i zjechał z parkuru z wynikiem 69.223%. Przed nami para z Portugalii - Vasco Mira Godinho i ogier Garrett.

Już za niecałe 5 minut na czworoboku pojawi się pierwsza para z dziewiętnastu, które zobaczymy w tej części. Na pierwszy ogień idzie duet ze Szwajcarii - Gilles Ngovan i czternastoletni wałach Zigzag.

Zapraszamy na relację z mistrzostw świata w jeździectwie w duńskim Herning. W sobotę do rywalizacji przystąpią specjaliści od ujeżdżenia. Pierwsza grupa rozpocznie swoje występy o godzinie 11:00. Dziś na czworoboku zobaczymy dwie Polki Aleksandrę Szulc i Annę Mierzwińską. Katarzyna Milczarek i Żaneta Skowrońska-Kozubik wystąpią w niedzielę.