Ligue 1: PSG wygrywa wysoko na inaugurację sezonu
YT/PSG

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 06.08.2022, 22:59

PSG rozpoczęło sezon 2022/23 od wysokiego, wyjazdowego zwycięstwa nad Clermont 5:0. Mistrzowie Francji pod wodzą nowego trenera już w pierwszej kolejce urządzili pokaz sił, w rozpoczynających się rozgrywkach ligowych. Wyróżniającym się zawodnikiem był Neymar, który zdobył gola i trzy asysty, a ozdobą spotkania gol przewrotką Messiego. W składzie gospodarzy zadebiutował Mateusz Wieteska, który latem dołączył  do zespołu, po transferze z Legii Warszawa.

PSG rozpoczęło mecz na Stade Gabriel Montpied od szybkiej bramki Neymara. Sarabia zagrał piłkę z linii końcowej boiska do Messiego, ten podbił ją na 14 metr do Brazylijczyka, który pewnym uderzeniem po ziemi zaskoczył bramkarza rywali. Kwadrans później było już 2:0. Tym razem strzelec pierwszej bramki prostopadłym podaniem, w pełnym biegu, posłał piłkę na prawą stronę boiska do Hakimiego, a ten wbiegł w pole karne i potężnym uderzeniem przy słupku nie dał szans na interwencję Diawowi. Jeszcze przed przerwą Neymar dopisał do swojego konta drugą asystę, podając piłkę doskonale, z rzutu wolnego, prosto na głowę Marquiniosa, a jego kolega z reprezentacji bez problemów umieścił ją w siatce. Po całkowitej dominacji w pierwszych 45 minutach podopieczni Christophera Galtiera zeszli do szatni prowadząc 3:0, pozwalając Clermont na zaledwie jeden strzał na bramkę Donnarummy.

W drugiej połowie Paryżanie zwolnili trochę tempo gry, jednak ich dominacja wciąż nie podlegała dyskusji. O tym, że gospodarze nie mieli nic do powiedzenia może świadczyć fakt, że po przerwie ani raz nie zagrozili bramce drużyny przyjezdnej. Ozdobą drugiej odsłony spotkania były dwa gole Messiego, a zwłaszcza ten z 85. minuty. Leandro Paredes posłał świetne krosowe podanie w pole karne, a Argentyńczyk z trudnej pozycji trafił do bramki przewrotką. Neymar zaliczył jeszcze jedną asystę i po ostatnim gwizdku mógł śmiało uważać się za najlepszego piłkarza na boisku w tym meczu.

W składzie gospodarzy zadebiutował, kupiony tego lata z Legii Warszawa, Mateusz Wieteska. Trzeba oddać, że Polak trafił na wyjątkowo trudny mecz w swoim pierwszym kontakcie z Ligue 1. Z oceną jego transferu trzeba będzie poczekać kilka kolejek, gdy 25-latek okrzepnie w nowej lidze i rozegra kilka spotkań z drużynami o podobnym poziomie do Clermont.

Clermont - PSG 0:5 (0:3)

Bramki: Neymar 9’, Hakimi 26’, Marquinhos 39’, Messi 80', 86'

Żółte kartki: Allevinah, Gonalons - Vitinha

Clermont: Diaw, Wieteska, Seidu, Ogier, Rashani (82' Khaoui), Gonalons (85' Baiye), Gastien, Borges, Allevinah (73' Dossou), Andrić, Saracević (73' Magnin)

PSG: Donnarumma, Ramos (67' Mukiele), Marquinhos, Kimpembe, Hakimi, Vitinha (67' Paredes), Verratti (82' Zaire-Emery), Mendes (78' Bernat), Sarabia (78' Ekitike), Messi, Neymar

Sędzia: J.Stinat