Kajakarstwo - MŚ: trzy medale i szereg finałów Polaków
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Data publikacji: 06.08.2022, 20:05

Mistrzostwa świata w kajakarstwie w ostatnich latach przynoszą wielu medali dla naszych reprezentantów. Nie inaczej jest w kanadyjskim Halifax, gdzie dzisiaj odbył się pierwszy dzień finałów. Polacy wywalczyli trzy medale, a mogło być jeszcze więcej.

Już pierwszy finał A przyniósł złoty medal. Oleksii Koliadych wygrał rywalizację w C1 na 200 metrów, a więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Nie był to jedyny złoty medal dla polskiego kajakarstwa w sobotę. Kilka minut później triumfowała czwórka kobiet, która wywiązała się z roli faworytek (TUTAJ). Gorzej spisała się czwórka kajakarzy. Jakub Stępun/Bartosz Grabowski/Sławomir Witczak/Jakub Michalski zajęli dopiero ósme miejsce. Polacy stracili ponad dwie sekundy do najlepszych Hiszpanów.

Blisko podium były Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak. Kanadyjkarki na dystansie 500 metrów finiszowały na czwartej pozycji ze stratą półtorej sekundy za trzecimi Węgierkami. Wygrały Chinki przed Ukrainkami. Chwilę później po medal popłynęli nasi specjaliści od tej konkurencji, czyli Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow (więcej TUTAJ). Wiktor Leszczyński zajął piąte miejsce w K1 na 500 metrów. Do medalu zabrakło mu ponad dwóch sekund. Najlepszy był Josef Dostal, który wyprzedził Jeana Westhuyzena i Fernando Pimentę.

Tuż za podium uplasowały się Marta Walczykiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk. Kajakarki w rywalizacji na 200 metrów przegrały z Węgierkami, Hiszpankami i Kanadyjkami. Strata Polek do trzeciego miejsca wyniosła 59 setnych sekundy, więc na tak krótki dystans nie była mała. Również na 200 metrów, ale w kanadyjkach wystartowały Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz. Reprezentantki Polski przypłynęły ósmej, czyli przedostatniej pozycji ze stratą prawie pięciu sekund do najlepszych Kubanek.

Isaquis Santos został mistrzem świata w C1 na 500 metrów. Brazylijczyk zdeklasował rywali i drugiego Katalina Chiriłę wyprzedził o ponad dwie sekundy. Ósmy Aleksander Kitewski stracił do zwycięzcy ponad pięć sekund. Ostatnim finałem A z udziałem naszej reprezentantki był ten w C1 na 1000 metrów. Magda Stanny finiszowała na przedostatniej, szóstej lokacie ze stratą aż 27 sekund. Triumfowała Liudmyła Luzan. Warto zwrócić uwagę, że Polacy w znacznej większości awansowali do finałów A. W małym finale oglądaliśmy tylko Dominikę Putto, która była trzecia w wyścigu B na 500 metrów w K1.