Skoki narciarskie - LGP: pokaz siły Austriaków, Niżnik i Krzak z prawem startów w PŚ
PZN

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 07.08.2022, 19:56

W niedzielę w Courchevel rozegrano drugi etap tegorocznego Letniego Grand Prix. Po mocnym rozpoczęciu w Wiśle nasz sztab szkoleniowy zdecydował się wysłać do Francji zawodników spoza kadry A. Najlepszy z nich - Maciej Kot - zajął dziesiątą lokatę.

Początek pierwszej serii nie rozpoczął się dobrze dla naszych zawodników. Mocny wiatr, najczęściej wiejący w plecy, nie pozwalał na dalekie loty. Jako pierwszy z Polaków na belce startowej usiadł Klemens Murańka, który z odległością 99.5 metra zajął dopiero czterdziestą lokatę. O metr bliżej wylądował Stefan Hula, który uplasował się trzy oczka przed zespołowym kolegą i również nie zyskał awansu do serii finałowej. Do tej awans wywalczyło trzech zawodników z orzełkiem na piersi. 114,5 metra zanotował Adam Niżnik, który na półmetku zmagań zajmował 25. lokatę. O 8,5 metra dalej poleciał Jarosław Krzak, który skakał już z belki obniżonej o 2 stopnie po rekordowym skoku Hayboecka (137 metrów). Najdalej z Biało-Czerwonych poleciał Maciej Kot, który 129-metrowym skokiem zagwarantował sobie drugie miejsce przed serią finałową. Na miejscu lidera, z identyczną odległością, co Maciek, plasował się Manuel Fettner, który dominował już w porannych seriach próbnych. Trzecie miejsce zajmował Stefan Kraft, a tuż za nim ex aequo sklasyfikowani byli Junshiro Kobayashi i Michael Hayboeck.

Drugą serię zaczęliśmy z niezłej strony, gdy Adam Niżnik skoczył o metr dalej niż w pierwszej serii (115.5 metra). Ostatecznie 19-latek zakończył rywalizację na 24. miejscu. Zdecydowanie lepiej poleciał Jarosław Krzak, który przy delikatnym wietrze pod narty uzyskał 133.5 metra i został sklasyfikowany na 13. lokacie. Tym samym młodzi obaj zawodnicy zdobyli dostateczną ilość punktów, by zyskać dożywotnie prawo startu w konkursach Pucharu Świata. Niestety Maciej Kot zaliczył gorszą próbę i lądując na 120. metrze zakończył konkurs na dziesiątej pozycji.

Po spokojne zwycięstwo sięgnął Manuel Fettner, który zakończył konkurs z dwunastopunktową przewagą nad drugim Gregorem Deschwandenem. Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft, a tuż za nim znalazł się Daniel Tschofenig, który również wyrównał rekord skoczni należący od wielu lat do Kamila Stocha – 137 metrów.