Kajakarstwo - MŚ: kolejne medale Polaków, Walczykiewicz tuż za podium
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Data publikacji: 07.08.2022, 19:45

Niedziela to ostatni dzień mistrzostw świata w kajakarskim sprincie w kanadyjskim Halifax. Reprezentanci Polski wywalczyli kolejne medale i dzięki temu są w ścisłej czołówce klasyfikacji medalowej.

Niedzielna rywalizacja rozpoczęła się od finałów B, ale naszych reprezentantów zobaczyliśmy tylko w jednym z nich. Jakub Stępun i Bartosz Grabowski zajęli trzecie miejsce w małym finale K2 na 500 metrów. Wszystko, co najciekawsze miało miejsce w sesji telewizyjnej z finałami A. Podobnie jak na igrzyskach olimpijskich, blisko podium była Marta Walczykiewicz. Nasza sprinterka zajęła czwarte miejsce w swojej koronnej konkurencji, czyli na 200 metrów. Polce do medalu zabrakło 19 setnych sekundy, gdyż o tyle przegrała z Anną Lucz. Zgodnie z przewidywaniami wygrała Lisa Carrington, a druga finiszowała Anja Osterman.

Kilka minut później na najkrótszym dystansie ścigały się kanadyjkarki. Triumfowała Nevin Harrison. Amerykanka wyprzedziła Marię Corberę oraz Wenjun Lin, a Katarzyna Szperkiewicz zajęła siódme miejsce. Na tej samej pozycji uplasował się Wiktor Głazunow w C1 na 1000 metrów. Wygrał Katalin Chiriła z przewagą półtorej sekundy nad Isaquiasem Santosem. Na 500 metrów kolejność najlepszej dwójki była odwrotna. Katarzyna Szperkiewicz miała tylko krótką przerwę przed finałem na 500 metrów, w którym finiszowała na ósmym miejscu. Po złoto sięgnęła Liudmyła Luzan z Ukrainy.

Martin Hiller i Tamas Grossmann zdeklasowali konkurencję w finale K2 na 1000 metrów. Niemcy wyprzedzili drugich Włochów o ponad cztery sekundy. Filip Weckwert i Wiktor Leszczyński finiszowali na szóstej pozycji ze stratą ponad siedmiu i pół sekundy. Tuż za podium w rywalizacji kajakarek na kilometr uplasowała się Justyna Iskrzycka. Polka straciła prawie siedem sekund do Alyssy Bull, pięć i pół sekundy do Esztery Rendessy oraz blisko sekundę do Anamarii Goworcinowić.

Dominik Nowacki i Norman Zezula finiszowali na ostatniej, dziewiątej pozycji w C2 na 1000 metrów. Triumfowali Sebastian Brendel i Tim Hecker z Niemiec. Kwadrans później Zezula popłynął w czwórce na 500 metrów i razem z Aleksandrem Kitewskim, Arsenem Śliwińskim i Wiktorem Głazunowem zdobył srebrny medal. Był to pierwszy polski krążek w niedzielę, a więcej o tym finale pisaliśmy TUTAJ. Jak już nam przyszło trochę poczekać na medale, to kolejny "wpadł" w następnym wyścigu finałowym. Karolina Naja i Anna Puławska triumfowały w zmaganiach w K2 na 500 metrów (więcej TUTAJ).

Miksty to dość młoda konkurencja, ale medale w nich są również ważne. Po brąz w C2 na 500 metrów sięgnęli Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski (więcej TUTAJ). Pół godziny później Szczerbińska miała znowu powody do radości. Razem z Aleksandrą Jacewicz, Katarzyną Szperkiewicz i Julią Walczak wywalczył srebro w czwórce na 500 metrów (więcej TUTAJ).

Na koniec odbyła się jeszcze rywalizacja na dystansie 5000 metrów, także z udziałem naszych reprezentantów. Magda Stanny uplasowała się na piątej pozycji w C1, a Dominik Nowacki nie ukończył wyścigu kanadyjkarzy. Ostatecznie Polacy uplasowali się na znakomitym trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej (3-3-1). Przed naszą kadrą znaleźli się tylko Hiszpanie i Węgrzy, którzy wywalczyli cztery tytuły. Więcej medali, po 11, mają tylko Węgrzy i Niemcy.