MŚ w jeździectwie - dzień 3. [ZAPIS LIVE]
FEI/Richard Juilliart

MŚ w jeździectwie - dzień 3. [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 08.08.2022, 13:30

Medale w rywalizacji drużynowej i kwalifikacje olimpijskie w ujeżdżeniu zostały już rozdane. Dziś odbędzie się rywalizacja indywidualna w konkursie Grand Prix Special. Na czworoboku zobaczymy najlepszą trzydziestkę konkursu Grand Prix. Niestety, żadna z Polek nie zdołała się zakwalifikować do dalszej rywalizacji.

Relacja na żywo

To już koniec dzisiejszych zmagań w Herning. Zapraszamy na nasze kolejne relacje z mistrzostw świata w jeździectwie. W środę 10.08 na duńskich parkurach pojawią się skoczkowie, a wieczorem rozegrany zostanie ujeżdżeniowy Grand Prix Freestyle, w którym wystartuje najlepszych 15. zawodników dzisiejszego konkursu.

Po złoty medal w ujeżdżeniowym Grand Prix Special sięgnęła Charlotte Fry, startująca na Glamourdale. Srebro zdobyła reprezentantka gospodarzy Cathrine Laudrup-Dufour (Vamos Amigos), a brąz zawiśnie na szyi Dinji van Liere (Hermes).

Niestety nota Isabell Werth (79.073 %) nie jest wystarczająca, by Niemka sięgnęła dziś po medal. Zawodniczka startująca na ogierze DSP Quantaz zajmuje czwarte miejsce.

Charlotte Fry i Glamourdale bez problemu pokonują duńską parę notując wyśmienite 82.508 %. Para z Wielkiej Brytanii ma już w kieszeni co najmniej srebrny medal, bo do końca została tylko jedna zawodniczka - Isabell Werth.

Cathrine Laudrup-Dufour i Vamos Amigos nie dają Holendrom długo cieszyć się z prowadzenia i jako pierwsi przekraczają barierę 80%. Sędziowie ocenili parę gospodarzy na 81.322 %.

Nareszcie znaleźli się mocni na niemieckiego olimpijczyka. Dinja van Liere i ogier Hermes notują 79.407% i obejmują prowadzenie. Do końca rywalizacji pozostały już tylko trzy pary.

Charlotte Dujardin i dziesięcioletni Imhotep nie są w stanie pokonać wciąż prowadzącego Benjamina Werndla. Brytyjski duet zajmuje drugie miejsce z notą 77.523%.

Nanna Merrald Rasmussen i osiemnastoletni Blue Hors Zack nie zaliczą tego występu do udanych. Ich występ oceniony został przez sędziów na 73.000%, co przekłada się na dopiero 17. lokatę.

Starty finałowej ósemki rozpocząć miała para z Niemiec - Frederic Wandres i piętnastoletni Duke of Britain FRH, która jednak wycofała się przed samym startem. Jako pierwszą zobaczyliśmy więc Carinę Cassøe Krüth. Dunka startująca na karej Heiline's Danciera uzyskała notę 75.426 % i obecnie zajmuje siódme miejsce.

Starty trzeciej grupy kończy duet gospodarzy - Daniel Bachmann Andersen i dziesięcioletni Marshall-Bell, którzy z wynikiem 76.520% obejmują trzecie miejsce. Teraz czeka nas dwadzieścia minut przerwy, po której na czworoboku pojawi się osiem duetów z największymi szansami na zdobycie medali.

Na duńskim czworoboku pojawił się kolejny zawodnik z olimpijskiej stawki. Benjamin Werndl wraz z wałachem Famoso OLD został doceniony przez sędziów notą 78.237 % i obejmuje prowadzenie.

Za nami kolejne dwa przejazdy, a Gareth Hughes wciąż pozostaje na prowadzeniu. Szwedzki zawodnik - Patrik Kittel - zajął 3. lokatę z wynikiem 75.486 %, a Amerykanin Steffan Peters został sklasyfikowany sześć oczek niżej (73.708 %).

Uznanie sędziów zyskał brytyjski duet - Gareth Hughes i klacz Classic Briolinca. Reprezentanci Wielkiej Brytanii uzyskali notę 77.280% i pewnie obejmują prowadzenie.

Juliette Ramel i szesnastoletni Buriel K.H. zdecydowanie zaprezentowali się lepiej niż ich poprzednicy, przekraczając barierę 75% i notując dokładnie 75.456 %. Szwedzki duet zajmuje drugie miejsce, a na prowadzeniu wciąż pozostaje Amerykanka Lyle.

Złota medalistka olimpijska i ogier Franziskus nie zaliczą tego przejazdu do najbardziej udanych. Niemiecki duet zajmuje aktualnie siódme miejsce z wynikiem 73.526%.

Rozpoczynamy rywalizację trzeciej grupy, którą rozpocznie Ingrid Klimke. Do końca pozostało już tylko 15 duetów i każdy z nich ma szansę włączyć się do walki o wysokie lokaty.

Za nami występy 15 zawodników. Jako ostatni w drugiej grupie swój przejazd na 13-letnim wałachu Fidertraum OLD zaprezentował Austriak Florian Bacher. Trzydziesta para igrzysk w Tokio uzyskała wynik 73.571%, co plasuje ich aktualnie na szóstej pozycji. Teraz czeka nas 40 minut przerwy.

Mamy pierwszą notę powyżej 75%. Amerykanka Adrienne Lyle (ogier Salvino) objęła rzecz jasna prowadzenie, otrzymując od sędziów notę 75.699%.

Therese Nilshagen została nową liderką konkursu. Szwedka na ogierze Dante Weltino OLD uzyskała wynik 74.848%. Tuż po niej jechała Holenderka Emmelie Scholtens na ogierze Indian Rock i wskoczyła na drugie miejsce z notą 74.164%.

Minimalnie gorzej wypadła od swojego poprzednika Australijka Simone Pearce dosiadająca ogiera Fiderdance, która otrzymała notę 72.584% i jest aktualnie siódma.

Nicolas Wagner Ehlinger z Luksemburga w parze z wałachem Quater Back Junior FRH zrzucli z szóstego miejsca startującą przed nimi fińską parę, osiągając rezultat 72.705%.

Finka Emma Kanerva nie zbliżyła się do swoich najlepszych rezultatów, dostając od sędziów notę 72.149% i zajmuje aktualnie szóste miejsce.

Źle rozpoczęła się druga grupa dla Australijki Lyndal Oatley, startującej na wałachu Eros, która została wyeliminowana.

Teraz czeka nas 20 minut przerwy przed kolejną grupą. Głowni faworyci i faworytki dzisiejszego konkursu wystąpią w ostatniej grupie, która ruszy do boju o 18:30. Warto również wspomnieć, że poza walką o medale najlepsza piętnastka z tego konkursu wywalczy awans do najtrudniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu Grand Prix Freestyle to Music, który odbędzie się w środę.

Starty w pierwszej grupie zakończyła holenderska para Thamar Zweistra i 9-letni ogier Hexagon's Ich Weiss. Ich występ został oceniony na notę 73.359%, co daje aktualnie trzecią pozycję za dwoma Hiszpanami Alejandro Sánchezem del Barco (74.073%) i José Antonio Garcią Meną (73.875%).

Mamy zmianę na pozycji lidera. Hiszpan Alejandro Sánchez del Barco i jego koń Quincallo de Indalo poprawili rekord życiowy w konkursie Grand Prix Special, osiągając 74.073% i wyprzedzili José Antonio Garcię Menę.

Teraz stawkę zamyka João Pedro Moreira z Brazylii dosiadający wałacha Zonik Hit po uzyskaniu za swój przejazd noty 70.942%.

Nie zachwyciła również Belgijka Larissa Pauluis, która na ogierze First-Step Valentin uzyskała wynik 71.353% plasujący ją na czwartym miejscu.

Drugi z Hiszpanów Jose Daniel Martin Dockx w parze z 12-letnim wałachem Malagueno LXXXIII zaprezentował się na razie najsłabiej i z rezultatem 72.720% zajmuje trzecie miejsce.

João Victor Marcari Oliva z Brazylii występujący na ogierze Escorial Horsecampline uzyskał niższą notę od Hiszpana (73.313%). On jednak również poprawił swój najlepszy rezultat w historii występów w konkursie Grand Prix Special. Poprzedni wynik uzyskany na tym samym koniu wynosił 72.979%.

José Antonio Garcia Mena zainaugurował konkurs razem ze swoją klaczą Divina Royal przyzwoitym występem, za który otrzymał notę 73.875%. Jest to wynik minimalnie lepszy od tego, jaki ta para uzyskała podczas finału konkursu drużynowego na igrzyskach olimpijskich w Tokio, w którym Hiszpania zajęła siódme miejsce.

Rozpoczynamy zmagania w konkursie Grand Prix Special. Pierwszy przed duńską publicznością wystąpi Hiszpan José Antonio Garcia Mena.