Kajakarstwo górskie - ME juniorów/U23: dziś bez polskich medali w drużynach

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 11.08.2022, 15:55

Pierwszy dzień Mistrzostw Europy juniorów i U23 w kajakarskim slalomie za nami. Dziś na tor w Czeskich Budziejowicach wypłynęli młodzi kajakarze i kajakarki, w tym reprezentanci Polski. Odbyły się również finały w rywalizacji drużynowej. Jest kilka polskich sukcesów, ale i kilka strat.

Dzień rozpoczął się od wyścigów eliminacyjnych zawodników U23. Eliminacje wygrał Czech Jakub Krejci, który był bezbłędny. Do dalszego etapu rywalizacji awansował Michał Ciągło (11.miejsce) oraz Tadeusz Kuchno (17.miejsce). Michał Woś, który miał aż sześć karnych sekund (28.miejsce) musiał szukać swoich szans w drugim wyścigu. Wśród kadetek najlepsza była również bezbłędna Czeszka Lucie Nesnidalowa.  Z pierwszego wyścigu nie awansowały niestety nasze reprezentantki.  Dominika Danek popełniła jeden błąd i zajęła 16.miejsce, Aleksandra Stach z ośmioma karnymi sekundami 23.miejsce i Julia Dziadosz popełniła dwa błędy i w rezultacie zajęła 28.miejsce. Niestety w drugim wyścigu Michał Woś pominął dwie bramki i odpadł z rywalizacji (23.miejsce). Nie udało się awansować również naszym zawodniczkom. Dominika Danek popełniła trzy błędy i zajęła dziesiąte miejsce, 14 z sześcioma karnymi sekundami była Aleksandra Stach, a pozycję niżej z ośmioma karnymi sekundami uplasowała się Julia Dziadosz.

Następnie odbyła się rywalizacja w eliminacjach juniorów i juniorek. Wśród chłopców najlepszy okazał się znany już z Pucharu Świata Francuz Titouan Castryck. Awansowali również Wiktor Regiec, który mimo ośmiu karnych sekund zajął 17. miejsce i Marcin Kościukiewicz, który z sześcioma karnymi sekundami uplasował się na 19. miejscu. Jan Piprek pominął 17 bramkę zajął 36. pozycję i musiał szukać swoich szans w drugim wyścigu. Eliminacje młodych kajakarek wygrała Czeszka Klara Kneblowa. Świetny występ zanotowała Dominika Brzeska, która z czterema karnymi sekundami zajęła drugą pozycję. Awans z siódmego miejsca wywalczyła również Hanna Danek. Katarzyna Liber (22.miejsce) z ośmioma karnymi sekundami szansy musiała szukać w drugim wyścigu. Drugi wyścig był już zdecydowanie lepszy w wykonaniu  Jana Pipreka. Polak odnotował dwa błędy i zajął piątą pozycję dającą awans do kolejnych wyścigów. Niestety wyścig ostatniej szansy nie udał się Katarzynie Liber. Polka z czterema karnymi sekundami zajęła szóstą pozycję, pierwszą niedającą awansu.

Dziś rozdano pierwsze komplety medali. Jako pierwsi medalową rywalizację rozpoczęli zawodnicy U23 w drużynie. Sukces z ubiegłego roku powtórzyli reprezentanci Francji. Trójkolorowi mimo jednego błędu ze świetnym czasem wywalczyli złote krążki. Srebrne medale wywalczyli brązowi medaliści z ubiegłego roku Hiszpanie, a brązowe krążki z ośmioma karnymi sekundami zdobyli reprezentanci Wielkiej Brytanii. Polacy po minięciu jednej bramki przez Michała Ciągło i 56 karnych sekundach znaleźli się bardzo daleko od medalu.

8 Słowenia (Valant, Kancler, Petek)  162,63

Kolejny finał to rywalizacja kajakarek U23. Tam również mogliśmy oglądać młode reprezentantki Polski.  Nie byliśmy świadkami wielkich niespodzianek. Złote medale wywalczyły reprezentantki Niemiec, dla których jest to pierwszy tytuł mistrzyń kontynentu od 2016 roku. Na drugim stopniu podium stanęły Francuzki, dla których to pierwszy medal mistrzostw od 2018 roku. Trzecie miejsce zajęły wicemistrzynie Europy sprzed roku, Brytyjki. Żadna z drużyn, która pływała w finale nie była bezbłędna. Polki z 12 karnymi sekundami uplasowały się na 7 miejscu.

8 Hiszpania (Sorribes, Barroso, Arregui) 187,32

Ostatnią konkurencją dziś były wyścigi finałowe kajakarskich drużyn juniorów i juniorek. W obu konkurencjach mieliśmy reprezentacje Polski. Wśród chłopców złote medale zdobyli reprezentanci Słowenii. Dla tego kraju to pierwszy medal mistrzostw Europy od 2011 roku. Drugie miejsce zajęli Niemcy, mistrzowie kontynentu sprzed trzech lat, a brązowe medale wywalczyli Włosi. W tym finale znów żadnej z drużyn nie udało się bezbłędnie zakończyć przejazdu.Polacy, a konkretnie Marcin Kościukiewicz niestety pechowo pominęli ostatnią bramkę, co spowodowało naliczenie 50 karnych sekund. Ten błąd i kilka innych spowodowało, że nasi zawodnicy skończyli rywalizację dopiero na dziesiątym miejscu, chociaż dwa lata temu wywalczyli złote medale tej imprezy. Pecha mieli również Brytyjczycy, którzy płynęli po jeden z medali, ale niestety potknęli się na ostatniej bramce i podium odpłynęło.