Kajakarstwo górskie - ME juniorów/U23: brązowy medal młodzieżowców
PAP / Lukasz Gagulski

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 12.08.2022, 15:30

Drugi dzień mistrzostw Europy i U23 za nami. Dziś na torze w Czeskich Budziejowicach prezentowali się specjaliści w kanadyjkach. Polacy zdobyli jeden medal. Pozostali nasi reprezentanci zaprezentowali się bez błysku.

Jako pierwsi na tor wyszli młodzieżowcy. Rywalizowali dziś w wyścigach eliminacyjnych. Pierwszy wyścig wygrał Hiszpan Miguel Trave. Awans do dalszej fazy rywalizacji, mimo czterech karnych sekund wywalczył Kacper Sztuba (11.miejsce) oraz Szymon Nowobilski, który popełnił jeden błąd (14.miejsce). Konrad Szymanek musiał rywalizować w wyścigu ostatniej szansy. Niestety popełnił aż cztery błędy, otrzymał osiem karnych sekund i drugi wyścig zakończył na ósmej pozycji niedającej awansu.  W rywalizacji dziewcząt najlepsza okazała się Czeszka Gabriela Satkowa. Awans z pierwszego wyścigu wywalczyła również nasza reprezentantka Aleksandra Stach. Polka popełniła dwa błędy i zajęła 13.miejsce. Druga z Polek Alicja Bulera musiała szukać szansy w drugim wyścigu. Niestety tam nasza kadetka popłynęła bardzo źle. Dwie ominięte bramki, sto sekund kary i ostatnie miejsce w stawce zakończyło marzenie Polki o awansie dalej.

W rywalizacji juniorów najlepszy był Słowak Jaromir Iwanecki. Trzej nasi reprezentanci musieli szukać szansy w drugim wyścigu. Tam niestety żadnemu z naszych się nie powiodło. Najlepszy z Polaków Krzysztof Książek był szósty, Szymon Sowizral 15 a Piotr Biernat 16. Każdy z nich popełnił błędy i zbyt wolno pokonywał tor żeby myśleć o awansie dalej. Wśród juniorek najlepsza była Czeszka Klara Kneblowa. Awans wywalczyła również z dobrej, czwartej pozycji Katarzyna Liber. Polka otrzymała zaledwie dwie karne sekundy. Z 13.pozycji awansowała również druga z naszych juniorek Martyna Bednarczyk. Martyna Rębiasz walczyła w wyścigu dodatkowym, ale tam niestety ominięta 20 bramka pogrzebała szanse naszej zawodniczki na dobry wynik. Polka zakończył rywalizację na 11. miejscu w tym wyścigu.

Dziś również rywalizowano o medale w drużynach. Jako pierwsi medalową walkę rozpoczęli chłopcy. Złoty medal w kategorii U23 wywalczyli Słoweńcy, dla których to pierwszy medal od 2019 roku, srebrne medale zdobyli Brytyjczycy, a po brązowe krążki sięgnęli nasi reprezentanci. Mimo dwóch błędów Kacpra Sztuby i Konrada Szymanka młodym Polakom udało się utrzymać medalową pozycję

8 Włochy (Barzon, Mengoli, Micozzi) 120,28

W rywalizacji dziewcząt najlepsze były Czeszki, co nie jest niespodzianką. Nasze południowe sąsiadki tytuł mistrzyń kontynentu wywalczyły po raz trzeci z rzędu. Drugie miejsce zajęły Niemki a trzecie Brytyjki. Polki, brązowe medalistki sprzed roku, tym razem niestety na piątym miejscu. Błędy popełnione przez Alicję Bulerę i Katarzynę Liber nie pozwoliły walczyć o więcej.

8 Francja (Roisin, Salesse, Janssen)221,04

Jako ostatni dziś na tor wyjechali juniorzy i juniorki. W rywalizacji drużynowej chłopców doszło do małej niespodzianki. Dobry przejazd, co prawda z błędami, ale szybki dał złote medale Słowakom. Srebrne krążki dla Hiszpanów oraz Czechów, którzy uzyskali ten sam czas. Tym razem bez medalu Francuzi, którzy bronili tytułu. Polacy z 14 karnymi sekundami sklasyfikowani zostali na miejscu szóstym.