Pływanie - ME: włoskie show, rekordy Rumuna i niezłe wyniki Polaków
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Aliaksandr Morozau
  • Data publikacji: 12.08.2022, 20:00

Laura Bernat zajęła siódme w finale 200 metrów grzbietem, sztafeta mieszana czwarte, a Anna Dowgiert i Paulina Peda awansowały do finału 50 metrów motylkiem. Oprócz włoskiego show, gwiazdą wieczoru został Rumun David Popovici, który pobił aż cztery rekordy.

Nie liczyliśmy na medal Laury Bernat na dystansie 200 metrów grzbietem i rzeczywiście nasza pływaczka finiszowała dopiero na siódmej pozycji (2:11.14), wyprzedzając tylko Austriaczkę o polsko brzmiącym nazwisku - Lenę Grabowski. Do zwycięskiej reprezentantki gospodarzy - Margherity Panziery Polka straciła 4,1 sekundy.

W kolejnych startach finałowych mieliśmy istny włoski festiwal. Oprócz Panziery, złote medale zdobyli Thomas Ceccon (50 m motylkiem) i Nicolo Martinenghi (100 m klasykiem). Dodatkowo, tuż za Martinenghim finiszował jego rodak Federico Poggio. Jednak największe emocje były w walce o srebrny medal pań na 100 metrów stylem dowolnym. Ostatecznie górą okazała się Francuzka Charlotte Bonnet, która wyprzedziła Brytyjkę Freyę Anderson o 0,01 s.

Po kilku wyścigach o medale przyszedł czas na półfinały, także z udziałem biało-czerwonych. Niestety nie udało się Dominice Sztanderze awansować do finału 100 metrów klasykiem. Polka z wynikiem 1:08.23 zajęła przedostatnie miejsce w drugim półfinale, a ogólnie 13. Najszybsza okazała się Włoszka Benedetta Pilato - 1:06.16. Podobny los co Sztanderę spotkał też Karola Ostrowskiego na tym samym dystansie, ale w stylu dowolnym. Polak (48,69) zajął szóstą pozycję w pierwszym półfinale, zaś finalnie 11. Zwyciężył zaś Rumun David Popovici, który wynikiem 46,98 pobił rekordy - Europy, Mistrzostw, Świata Juniorów i Europy Juniorów. Sukcesem zakończył się natomiast start Anny Dowgiert i Pauliny Pedy na 50 metrów motylkiem. Pierwsza z nich była trzecia (26,03), a druga tuż za nią (26.16). Obie awansowały do finału z tzw. czasem. Najlepsza była Szwedka Sarah Sjoestrem (25.10).

Na koniec drugiego dnia odbyły się jeszcze dwa finały. Najpierw złoto na 800 metrów w stylu dowolnym zdobyła..., a jakże - Włoszka Simona Quadarella, zaś rywalizację sztafet mieszanych na 100 metrów stylem zmiennym Holandia, przed Włochami, Wielką Brytanią i... Polską.