Kajakarstwo górskie - ME juniorów/U23: błędy odebrały szanse na medale
Wikimedia Commons

Kajakarstwo górskie - ME juniorów/U23: błędy odebrały szanse na medale

  • Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 13.08.2022, 14:30

Przedostatniego dnia mistrzostw Europy rozpoczęła się walka o medale w konkurencjach indywidualnych. Nie mieliśmy dziś za wiele polskich emocji. Nasze reprezentantki popłynęły w zaledwie jednym finale.  Niestety, błędy popełnione przez nasze zawodniczki na trasie kosztowały je bardzo dużo.  A były spore szanse na chociaż jeden medal.

 

Pierwszą rozegraną dziś konkurencją był półfinał rywalizacji młodzieżowców w kajakach. Najlepszy w nim okazał się Czech Jakub Krejci. Niestety naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do wyścigu finałowego. Tadeusz Kuchno, mimo, że był bezbłędny to wolno pokonał tor, co skutkowało dopiero 17. pozycją. Drugi z naszych reprezentantów Michał Ciągło ominął 15 bramkę najazdową otrzymał 50 sekund kary i zajął 30. miejsce. Finał nie przyniósł niespodzianek. Złoty medal po raz drugi z rzędu zdobył najlepszy zawodnik półfinału Czech Krejci. Srebrny medal powędrował do Hiszpana Miguela Trave, a brązowy zdobył Niemiec Joshua Dietz.

 

K1 U23

 

1 Jakub Krejci CZECHY 79,05

2 Miguel Trave HISZPANIA 80,83

3 Joshua Dietz NIEMCY 81,30

4 Jan Rohrer SZWAJCARIA 81,96

5 Tim Bremer NIEMCY 82,17

6 Etienne Chappell WIELKA BRYTANIA 83,12

7 Pau Echaniz HISZPANIA 83,47

8 Marko Petek SŁOWENIA 85,27

 

W rywalizacji dziewcząt w tej samej kategorii najlepsza okazała się Czeszka Lucie Nesnidalowa. Nasze zawodniczki nie zakwalifikowały się do półfinałów. Złoty medal zdobył jednak inna przedstawicielka gospodarzy. Bezbłędny i najszybszy przejazd zaliczyła Antonie Gałuszkowa. Czeszka zdobyła już brązowy medal mistrzostw kontynentu dwa lata temu. Srebro wywalczyła Francuzka Angele Hug, a brąz Niemka Emily Apel.

 

K1 U23

 

1 Antonie Gałuszkowa CZECHY 80,88

2 Angele Hug FRANCJA 89,35

3 Emily Apel NIEMCY  90,82

4 Emma Vuitton FRANCJA 91,43

5 Romane Prigent FRANCJA 94,02

6 Megan Hamer - Evans WIELKA BRYTANIA 98,27

7 Marta Bertoncelli WŁOCHY 98,64

8 Annkatrin Plochmann NIEMCY 98,82

 

W rywalizacji juniorów w półfinale doszło do małej niespodzianki, ponieważ zwyciężył w nim reprezentant Macedonii Północnej Angel Petruszew. Nie jest to kraj kojarzący się z tą dyscypliną sportu. Macedończyk wyprzedził zawodników z tradycyjnie kajakarskich krajów takich jak Hiszpania, Niemcy, Czechy czy Francja. Nasi reprezentanci niestety popełniali błędy i nie awansowali do finału. Marcin Kościukiewicz był 21, Wiktor Regiec 27, a Jan Piprek 30. W finale niespodzianki już nie było. Mistrzem Europy został mimo jednego błędu tegoroczny mistrz świata Titouan Castryck. Srebro i brąz wywalczyli zawodnicy bezbłędni odpowiednio Ziga Lin Hocevar i Richard Rumansky. Rewelacyjny w półfinale Macedończyk również bezbłędny, ale trochę za wolny skończył rywalizację tuż za podium.

 

K1 juniorzy

 

1 Titouan Castryck FRANCJA 81,47

2 Ziga Lin Hocevar SŁOWENIA 82,26

3 Richard Rumansky SŁOWACJA 82,88

4 Angel Petruszew MACEDONIA PÓŁNOCNA 83,77

5 Marten Konrad NIEMCY 82,18

6 Ondrej Macus SŁOWACJA 86,87

7 Paul Preisl AUSTRIA 87,63

8 Stepan Venc CZECHY 87,75

 

Po nie najlepszych występach naszych młodych zawodników w poprzednich konkurencjach, humory poprawiły nam nasze juniorki. Dominika Brzeska popełniła trzy błędy, ale płynęła sprawnie i szybko i z czwartym czasem weszła do finału, a Hanna Danek do walki o medale weszła z siódmej lokaty. Niestety w finale nie było dobrze. Hanna Danek popełniła trzy błędy na początku przejazdu, co w zasadzie kosztowało ją medal. Druga z Polek Dominika Brzeska pogubiła się w końcowej części trasy. Dwie dotknięte bramki i jedna opuszczona spowodowały, że nasza największa nadzieja w tym wyścigu niestety zawiodła. Mistrzynią kontynentu została Niemka Paulina Pirro, która zdobyła ten tytuł po raz drugi, drugie miejsce zajęła Olga Samkowa, a trzecie Maite Odriozola. Zwyciężczyni półfinału Klara Kneblowa znalazła się za podium.

 

K1 juniorki

 

1 Paulina Pirro NIEMCY 91,89

2 Olga Samkowa CZECHY 94,00

3 Maite Odrozila HISZPANIA 96,05

4 Klara Kneblowa CZECHY 97,83

5 Lucia Simonidesowa SŁOWACJA 101,63

6 Hanna Danek POLSKA 103,58

7 Leire Goni HISZPANIA 108,94

8 Charlotte Wild NIEMCY 148,01

9 Dominika Brzeska POLSKA 148,77

 

Po południu odbyły się jeszcze kwalifikacje w konkurencji extreme. W kategorii młodzieżowców reprezentowali nas Michał Woś, Tadeusz Kuchno, Michał Ciągło (brązowy medalista sprzed roku), Dominika Danek (wicemistrzyni Europy z 2021) i Aleksandra Stach. W kategorii juniorów wystartowali Jan Piprek, Wiktor Regiec, Marcin Kościukiewicz i Katarzyna Liber. W jutrzejszej rywalizacji zobaczymy Tadeusza Kuchno i Jana Pipreka. Pozostali nasi reprezentanci i reprezentantki odpadli w eliminacjach.